Vojna: Nejvyšší vrchol Příbramské pahorkatiny
Stručný popis místa: Vrch Vojna se nachází nedaleko Příbrami a dosahuje výšky 667 metrů nad mořem, což ho řadí na první místo v Příbramské pahorkatině. Tato oblast je součástí Brd a z dalších známých vrcholů do ní patří například Padák a Svatá Hora nad Příbramí nebo vrcholy Leč a Na Skále nedaleko Vysoké. Ač Vojna výškově zaostává za brdskými vrcholy při pohledech z dálky (například z Třemošné) se uplatňuje poměrně výrazně a pro srovnání – výškou převyšuje i známý Plešivec nad Jincemi nebo Velký Blaník. Vrchol je zalesněný a výhled neposkytuje, z některých míst v okolí kopce, zejména z trasy poutní cesty Via Nova, se ale otevírají působivé pohledy na haldy nad Lešeticemi a také na Brdy s nezaměnitelnou Třemošnou.
Historie: Na svazích kopce se podobně jako na jiných místech na Příbramsku najdou pozůstatky hornické činnosti. Na těžbu rud stříbra a železa dnes upomínají mnohdy stále ještě velmi dobře rozeznatelné díry a jamky v lese rozprostírající se na svazích kopce. Historie těžby uranu se začíná psát až o mnoho let později – důl na těžbu uranu východních svazích Vojny vznikl krátce po 2. světové válce.
Přístup: Nejbližší osadou je Vojna rozkládající se na úbočí kopce. Z Kamenné přes ni vede modrá turistická značka do Příbrami a také tudy prochází poutní cesta Via Nova. Na samotný vrchol Vojny sice žádná značka nevede, ale dá se na něj snadno dostat po některé z lesních pěšinek. Blízko je to sem také z Lešetic.
Možnost občerstvení: Příbram, Bohutín, Třebsko (prodejna Jednot na návsi), Narysov.
Tipy na další výlet: Blízko je to k Památníku Vojna Lešetice (památník je pobočkou Hornického muzea Příbram), na Slivici k památníku poslední bitvy II. světové války nebo k židovskému hřbitovu mezi Kamennou a Zavržicemi, Daleko to není ani ke třebskému kostelu nebo na Vysokou k vile Rusalka a památníku Antonína Dvořáka. Nabízí se také návštěva Příbrami.