Loading...
Základní informace: Třebský kostel je dobře vidět už od osady Rusalka nad Vysokou nebo ze silnice spojující Vysokou s Narysovem. Obklopuje ho rozsáhlý hřbitov, nedaleko se nachází i pozdně barokní budova fary, která je také památkově chráněná. Areál je doplněn dalšími prvky například sochou sv. Jana Nepomuckého a několik křížů. Od kostela směrem k Modřovicím vede alej opatřená několika lavičkami, ze které se otevírají krásné výhledy na protější Vysokou. Další zajímavou sakrální stavbou je zděná kaplička křížové cesty směřující z Březnice na Svatou Horu. Stojí pod kostelem u silnice směrem na Chrást.
Historie: V písemných pramenech se zmínky o kostelu objevují už ve 14. století, stavba je románského původu, později goticky přestavěna a nakonec byl kostel upraven barokně. Kostel býval častým cílem procházek hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který pobýval v létě v nedaleké Vysoké (nejprve zde navštěvoval svého švagra Václava Kounice a později zde trávil léto ve vlastní zakoupené nemovitosti poeticky pojmenované Rusalka). Ten také pro kostel z peněz získaných za svou první cestu do Spojených států amerických zakoupil nové varhany. Ty se ale do dnešních dnů nedochovaly. Třebský kostel podobně jako kostel v nedalekém Bohutíně na počátku 50. let minulého století vyhořel po zásahu bleskem i s mobiliářem (zachovány tehdy zůstaly jen obvodové zdi). Varhany, které se v kostele v současnosti nachází pocházejí z dílny varhanáře Gottharda Weltzla z Králíků. Nástroj s akantovými řezy a malovanými píšťalami (motivy maskaronů) darovala třebskému kostelu rodina Pelhefterů, původně byly instalovány v hřbitovní kapli svaté Anny v Klášterci nad Orlicí. Podobné varhany prý nemají v Čechám obdoby, a navíc se jedná o jediné signované Weltzlovo dílo. Další slavnou osobností, která je s tímto kostelem spjata, je Jakub Jan Ryba. Právě ve zdejším kostele, proběhla jeho svatba.
Zajímavosti: Podle pověsti žil prý nedaleko kopce Zavírka poustevník, který se v brdské pustině dožil přes sto let, a když zemřel zvony v třebském kostele se samy od sebe rozezněly. Navíc se prý z Třebska sám od sebe k místu poustevníkova skonu vydal pár volů i s povozem na znamení toho, že poustevník si přeje být pohřben právě u třebského kostela. Na místě v lesích mezi Skelnou Hutí a Pilskou vodní nádrží se skutečně nachází jakýsi rybníček, u kterého se dají identifikovat i stopy budovy, která měla být právě onou poustevnou. Ta byla archeologickým průzkumem datována přibližně do 15. století. Pravda je ale možná o něco méně romantičtější. Mohlo by se totiž jednat o královskou hájovnu zmiňovanou v pramenech v druhé polovině 16. století, na které sloužil hajný Václav. Právě samotářsky žijící hajný mohl být podkladem pro vznik pověstí o poustevníkovi z Brd.
Přístup: Autem se do Třebska dá dostat z Příbrami přes Narysov nebo z Bohutína přes Vysokou u Příbrami. Staví zde autobusové linky D23 a D24, dále některé spoje linky 393 (Pražská integrovaná doprava, spojující Prahu s Příbramí a dále pokračující do Březnice či Blatné), a také linka Strakonice-Blatná-Příbram. Nejbližší vlaková zastávkou je Ostrov u Tochovic vzdálený přibližně 4 kilometry.