Příbram leží na řece Litavce pod Brdskou vrchovinou. Příbram má přibližně 35 tis. obyvatel. Příbram je proslulá jako historické hornické město, což připomíná Hornické muzeum.
Základní informace: Židovská hřbitov se nachází v lesíku přesně napůl cesty mezi Kamennou a Zavržicemi. Rozkládá se sice na katastrálním území druhé jmenované obce, ale protože z Kamenné je k němu lepší přístup bývá spojován právě s touto osadou. Hřbitov je poměrně malý (v Památkovém katalogu je udávána plošná výměra 1843 m2), obehnaný zdí z lomového kamene se vstupní brankou. Na hřbitově prý kdysi stával i malý obřadní domek, ten se ale do dnešních dnů nedochoval. Počet náhrobků se pohybuje kolem dvoustovky.
Historie: Hřbitov byl založen někdy kolem poloviny 17. století a pohřby zde probíhaly až do 30. let století minulého. Nejstarší dohledatelné náhrobky jsou datovány do roku 1762. Pohřbívání zde byli Židé z okolních vsí a z nedalekého Milína.
Zajímavosti: Kamenná byla jednou z prvních oblastí na Příbramsku, kde se začalo s těžbou uranové rudy. Dnes na těžbu uranu upomíná už jen halda za vsí při polní cestě směrem k samotě Vojna (šachta číslo 3), v areálu bývalých Uranových dolů sídlí Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany. Jedna z průzkumných šachtic byla založena i na území zámeckého parku. Park před dvěma lety získala obec Milín a započala s jeho obnovou, budova zámku je bohužel značně zchátralá.
Přístup: He hřbitovu se nejsnáze dostanete z Kamenné. Z návsi následujte modrou turistickou značku směřující k rozcestí Pod Vojnou (odkud se dá přes samotu Vojna pokračovat do Žežic a na Příbram). Ta prochází kolem zámeckého parku a ves opouští polní cestou. V místech, kde se po levé straně cesty objeví řídký lesík (přibližně naproti haldě), je nutno zahnout doleva a pokračovat po okraji lesa až k ohradní zdi hřbitova. Cesta sice není nijak značena, ale zabloudit se v podstat nedá.
Co se týče dopravního spojení do Zavržic jezdí z Příbrami linka MHD 6B. Do Kamenné zajíždí také linka D28 (zastávka Milín, Kamenná, nebo se dá vystoupit v sousedním Lazsku). Nejbližšží vlakovou zastávkou je Ostrov u Tochovic, odkud jsou to do Kamenné přibližně 2 kilometry.
Možnost občerstvení: Nebližší možnosti jsou v Lazsku (U Pardála) a v Milíně (několik hospod, vietnamská večerka, benzínka) a ve Třebsku (prodejna Jednoty na návsi).
Tipy na další výlet: Více o historii židovského osídlení na Příbramsku se můžete dozvědět v expozici instalované v synagoze v březnické čtvrti Lokšany. Od hřbitova se dá pěšky pokračovat k Památníku Vojna Lešetice. Výlet do Kamenné se dá také spojit s návštěvou památníku bitvu u Slivice u nedalekého Milína nebo památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.