Vranov – kostel sv. Václava
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Malou středočeskou obec Vranov naleznete nedaleko okresního města Benešov. Žije zde asi 350 obyvatel a poprvé je tato vesnička v malebném údolí písemně zmiňována až v roce 1352. Až proto, že zdejší kostel sv. Václava dodnes „využívá“ starší románské stavby, pocházející zřejmě z 10. století. Tou nejstarší částí vranovského chrámu je současná sakristie. Dnešní kostel již však vyznává převážně barvy baroka i neobaroka a dominantou obce je zejména jeho hranatá věž s cibulovitou bání.
Vznik původní zdejší sakrální stavby zřejmě souvisel s misijní činností biskupa sv. Vojtěcha, který vedle plnění úkolu založit řád benediktinů, nechával stavět venkovské misijní Kostelíky. Tak také vznikla vranovská předrománská rotunda. Ta se stala sakristií již někdy před polovinou 13. století, což svědčí o tom, že ve Vranově musela být v té době vybudována románská novostavba podstatně větší. Byl to však stále malý Kostelík, jehož loď měla údajně rozměry pouhých 3,3 m na 2,5 m. I výška odpovídala dnešnímu bytu v paneláku. Tento kostel také neměl věž, zvony ani panskou tribunu. Jeho apsida byla sklenuta konchou a k lodi byla připojena vítězným obloukem.
Současná podoba kostela vznikla barokní přestavbou v 18. století. Tehdy vznikla nejen mohutná kostelní věž, ale také předsíň a márnice. Za nejcennější součást chrámového mobiliáře bývá pokládán gotický zvon z poloviny 14. století (výška 85 cm, průměr 103 cm), zvaný Meduný. Druhý a menší zvon, pocházející z roku 1659 byl zrekvírován v roce 1918 rakouskými úřady a obdobně dopadly v období II. světové války oba zvony z roku 1928. Druhou gotickou částí kostela jsou tzv. „vranovské dveře“ se závorkovým gotickým zámkem. Pocházejí z II. poloviny 15. nebo počátku 16. století a kněz jimi vstupoval do kostela. Cenný je také barokní kříž s Kristem.
Dále můžeme v kostele vidět plochostropou loď se štuky, barokní hlavní oltář s postranními sochami sv. Ludmily a sv. Víta, vyřezávanou dřevěnou křtitelnici od Jana Mezdřického z roku 1737, sochu Panny Marie s Ježíškem z II. poloviny 18. století, Ježíška na obláčku (Jan Mezdřický, 1790) nebo kruchtu s varhany. Poslední neobarokní úpravy kostela sv. Václava proběhly v roce 1905.
Kostel sv. Václava - i s budovou fary a ohradní zdí – byl mezi Kulturní památky zařazen hned v roce 1958.