Zámek Komorní Hrádek
Jednou z místních částí obce Chocerady je Komorní Hrádek. Nachází se na vysokém, zalesněném návrší nad levým břehem řeky Sázavy, jižně od jmenované obce. Při pohledu do minulosti se dozvíme, že původní hrad byl založen rodem Benešoviců. To bylo někdy ke konci 13. nebo na začátku 14. století. V roce 1318 byl majitelem panství Ondřej z Hrádku. Po něm následovali Jan a Čejchan z Hrádku. Ti byli majiteli od roku 1356 a hrad se nazýval Čajchanův Hrádek. Ke konci 14. století se hradu zmocnil rytíř Jan Zúl z Ostředka. Rytířské mravy mu zřejmě byly cizí a jeho loupežné výpravy spojené s drancováním širokého okolí neunikli pozornosti krále Václava IV. V roce 1404 pověřil král arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka vedením Zemské hotovosti, která měla zamezit dalším loupežím. Hrad byl dobyt a rytíř Jan Zúl byl v Praze popraven. Hrad byl pobořen a k jeho obnově již nedošlo.
V roce 1412 vyšehradský purkrabí Racek Kobyla z Dvojic dostal povolení od krále Václava IV. k založení hradu. Tento hrad byl postaven v místech, kde dnes stojí zámek. Následně se na panství vystřídalo několik majitelů. Z těch významných lze jmenovat Bohuše a Zdeňka Kostku. Oba stáli na straně krále Jiřího z Poděbrad. Zdeněk Kostka byl v roce 1467 ustanoven nejvyšším purkrabím, ale v následujícím roce padl v bitvě proti Uhrům u Zvole na Moravě. Několik dalších majitelů se tady vystřídalo do roku 1554, tehdy koupil Hrádek Jan z Valdštejna. Valdštejnové drželi panství až do roku1733 kdy poslední majitel českého původu Jan Josef Jiří hrabě z Valdštejna prodal zámek Janu Adolfovi hraběti Metsch, který byl mimo jiné nejvyšším komořím císaře Karla VI. Byl posledním mužským potomkem rodu a v roce 1751 se vdala jeho jediná dcera Marie Karolina za hraběte Jana Josefa Khevenhüllera. Na základě císařského souhlasu byl rod následně uváděn jako Khevenhüller – Metsch. Rod vlastnil zámek až do počátku druhé světové války. Poté zámek využívaly jednotky SS. Po válce se zámek dostal pod správu Ministerstva zemědělství. V roce 1954 převzalo zámek Ministerstvo národní obrany a MO České republiky patří v současnosti.
Zámek můžeme rozdělit na starší a mladší část. Starší objekt ze 16. století jsou čtyři renesanční dvoupatrová křídla kolem uzavřeného nádvoří. To má půdorys nepravidelného kosočtverce. Jihozápadní nároží je zaoblené. V severním křídle je zámecká kaple. Arkády v přízemí jsou zasklené. Značná část fasády má renesanční sgrafita ve tvaru obdélníku. Výrazným prvkem nádvoří je štít v průčelí zámecké kaple. V 17. století byla přistavěna k západní straně zámku přistavěna tří křídla nového zámku. Nad vchodem je štít a střechu budovy zdobí věž s bání. Původní věž byla zničena v roce 1900. Ta současná byla obnovena při rozsáhlé rekonstrukci celého zámku mezi roky 1999 až 2001. Mezi vchodem do areálu a zámkem je park. Na zdi u vchodu do areálu jsou znaky dřívějších majitelů. V zámku je dnes školící středisko MO. Zajímavým objektem je Lesovna nedaleko zámku. Zámek je veřejnosti přístupný pouze po předchozí dohodě. Vstup do parku před zámkem a nahlédnutí do nádvoří je možné.