Vrchotice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 41 B1
tvrz
kaplička
První zmínka o objektu 1370
První historické zmínky pocházejí z roku 1370, kdy zdejší zboží drží Vrchotičtí z Vrchotic. Ti zde také později vybudovali tvrz, kterou společně se vsí drží do roku 1532, kdy vymírají po meči. Od tohoto roku se ves uvádí v majetcích Adama z Loutkova. Od té doby se tento rod zapisoval jako Vrchotičtí z Loutkova. Ti roku 1596 prodali vrchotické zboží Bechyňským z Lažan. Bechyňští stavbu tvrze přebudovali v renesančním duchu. Roku 1603 má obec nového majitele, kterým se stal Racek Lažanský z Bukové a po pouhých 10 letech se zde majitelsky zapsal Maxmilián Velemyšlský z Velemyšlevsi. Ten zdejší tvrz neužíval, protože seděl na Mitrovicích ke kterým Vrchotice připadly a zdejší tvrz tedy pustla. Od roku 1635 drželi ves Černínové z Chudenic. Další majitelé, kterými byli od roku 1660 Mitrovští z Nemyšle, si tvrze taktéž nevšímali a ta pustla nadále. Ves byla připojena k Jetřichovicím, kde už setrvala až do roku 1848, kdy zanikla patrimoniální správa. Dnes jsou zbytky tvrze, která má uvnitř ještě zlomky renesanční výmalby, součástí hospodářského dvora a stavba je tak účelově využívána. Bývalá tvrz se nachází ve východní části obce. Ves byla postižena několika požáry z nichž ten v roce 1703 takřka zničil celou obec. Obec se nachází mimo turistické značení a tak je sem nejsnadnější přístup po silnici z Jetřichovic či po silnici z Přestavlk do Borotína.
Fotogalerie
Zajímavá tvrz stojí na východním okraji vsi Vrchotice na Benešovsku ve Středočeském kraji. Je to obdélná patrová budova, ke které na východní straně přiléhá mohutná hranolová věž z lomového kamene ve tvaru komolého jehlanu se čtvercovou nástavbou v podobě ustupujícího patra a jehlancovitou střechou, pod níž je lunetová římsa. Tvrz není veřejnosti přístupná.
Historie
Tvrz byla v letech 1370 ? 1391 sídlem Bohunka z Vrchotic. Později se zde připomíná rod Vrchotických z Loutkova, který zde sídlil až do roku 1596. Ve 2. polovině 17. století za Mitrovských z Nemyšle začala nepoužívaná tvrz rychle pustnout, kolem roku 1700 byla z větší části zbořena a na jejím místě postaven poplužní dvůr. Část zbytků původního panského sídla byla pak upravena v neslohové stavení, které sloužilo jako byty zaměstnanců dvora.