Loading...
Historie dolního rynku se začíná psát až od letopočtu 1650, kdy koncem 30-tileté války překročílo osídlení Vsetína řeku Bečvu a začalo se stavět také na jejím levém břehu. Do té doby se zde rozkládaly Pastviny a jen v místech, kde nyní spatříme městský zimní stadion "Na Lapači", stával už v 15.století starý mlýn, v jehož náhonu bylo vybudováno zařízení, sloužící k "lapání" ryb. Prvními osadníky nové dolní obce se stali váleční uprchlíci z okolí - (hlavně z válkou zdevastovaného "Valmezu"), kteří sem přesídlili i se svými rodinami. Brzy se toto Dolní město stává samostatnou obcí, ale s původním Vsetínem má společného rychtáře. Mezi oběma "Vsetíny" nepanovaly zrovna dobré sousedské vztahy - obyvatelé se mezi sebou škorpili o tržní práva, výši daní a pochopitelně nejvíc ze všeho o pozemky. Nadarmo se ulice, vybíhající z náměstí směrem k nádraží k jihu, dodnes nejmenuje Svárov. Emoce poněkud utichly v roce 1849, kdy se oboje obce sloučily a vznikl tak jeden jediný Vsetín. Dolní náměstí mělo původně téměř venkovský charakter - ten se ale začal v 19. století díky rozvoji průmyslu měnit a nová výstavba jej záhy proměnila na současné obchodní a kulturní centrum města. Díky výrazné rekonstrukci v roce 2003 dnešnímu návštěvníkovi nabízí mnohem líbivější tvář, než tomu bývalo v minulosti.
Dolní náměstí má tvar trojúhelníku o délce 100 m a jeho největší šíře je asi 60 m. Rynek zdobí nejen fasády historizujících měšťanských domů, ale i funkcionalistické architektury. Dva takové objekty byly zařazeny mezi Kulturní památky a jedná se o Rodingerův Obchodní dům od architekta L.Hilgerta a budovu bývalé Spořitelny města Vsetína z r.1938, ve kterém dnes sídlí Komerční banka. Návštěvníky, kteří vidí na staveních raději ty "historičtější" stavební slohy, je třeba upozornit na dům U Merkura, jehož novorenesanční fasádu z r.1900 vyprojektoval M.Urbánek. Zajímavou výzdobu fasády má i bývalý hotel Březáček, na Městském domě spatříme sgrafita od akad. malíře Kobzáně. Mezi další takové zajímavé objekty patří fasády restaurací U Lva a U tří slunečnic. Hotel Magistr na protilehlé straně je též zajímavou budovou, ale už trochu modernějšího rázu. Kdo rád secesi, spatří na konci náměstí krásné stavení Hotelu Pančava s restaurací. Ten už ale stojí mimo prostory náměstí v ulici Svárov. Jen kousek před ním zdobí konec náměstí moderna přestavěného vsetínského "Kremlu," ve které se nyní nachází Masarykova veřejná knihovna a vsetínské Informační centrum.
Samotnou plochu náměstí zdobí nové dláždění a před malým parčíkem stojí skulptura Planetky Vsetína, kterou ve svém článku na Turistice nedávno perfektně popsal kolega Aleš. Nejstaší památkou Dolního rynku je ale kříž, který nese znaky, kam až dosahovala voda při škodlivých povodních v 19.století. Tento kříž zde není původní - pochází z r.1775 a původně stál na hranici vsetínského katastru u Janové. Na vsetínském náměstí se ocitl až r.1848 a od té doby se s ním po jeho ploše několikrát "vekslovalo," až teprve od roku 1990 stojí netknut na místě, kde jej můžeme spatřit i dnes...