Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Ulice
Tato hlavní komunikace klesá od vsetínského Horního náměstí ke kruhovému objezdu a k mostu přes řeku Bečvu a je hlavně po pravé straně lemována mnoha zajímavými budovami. Na to, abychom si je mohli v klidu vychutnat, je nutno udělat tuto procházku pěšky. Pod budovou Maštalisek se o kus níž nachází po levé straně na srázu nad Bečvou poslední dům, kde své mládí prožili známí umělci bratři Hlavicové. Ve své profesionální kariéře pokračovali v Brně a v Praze, ale všichni se na Valachy rádi vraceli a František Hlavica byl ten muž, který na javornickém hřebeni postavil známou chatu Kohútku. U domu je hezká zahrada s výhledem na Dolní město. Další hezký výhled je z návrší na druhé straně silnice, od roztomilé starobylé chaloupky. Pak už po naší pravici míjíme další a další zajímavé domy. v prvním z nich sídlí Sbor církve Adventistů a od něj před sebou vidíme augsburský evangelický kostel s věží. V příčné ulici Podsedky bychom za ním objevili budovu fary Dolního sboru a historizující stavení, ve kterém sídlí Základní umělecká škola. Před kostelem se nachází památník T.G.Masaryka. Pokud bychom se vydali okolo kostela cestou, stoupající na návrší pod ním, narazili bychom na faru Horního sboru a druhý evangelický (helvétský) kostel bez věže a za ním před vstupem na městský hřbitov krásná Smuteční obřadní síň.
My se odtud múžeme vrátit dolů na ulici Palackého unikátním schodištěm s kruhovým odpočivadlem a pak už pokračujeme kolem fasád několika historizujících domů, v jednom původně činžovním se nachází čajovna Černý drak. Ze všech těchto domečků v neorenesančním slohu je nejzajímavější budova bývalé občanské Záložny, jejíž skvostnou fasádu v současnosti halí neprůhledný igelitový obal - dům se rekonstruuje! Budeme se tedy muset obejít bez ilustrační fotografie jedné z nejhezčích vsetínských fasád, na které se skví sgrafita navržená samotným Mikolášem Alšem. Pobýval tu tehdy na Vsetíně u stavitele Urbánka, který konečnou fázi stavby realizoval roku 1896. Mistr byl osloven, zdali by se nepřičinil o výzdobu a on vytvořil své návrhy na kartony ve skutečné velikosti. Poněvadž se ale na celém Vsetíně nenacházel tak veliký ateliér, kde by se s tím vlezl, musel tvořit u Urbanů na půdě. Tvrdí se, že při předvádění hotové práce zástupcům Záložny došlo ke konfliktu - oni si přáli, aby fasádu zdobil největší symbol pracovitosti a spořivosti - včelka (pochopitelně neé Mája), a on tam nakreslil křečka! Když ale poté jeho dílo na omítku podle Alšových návrhů přenášel mistr sgrafit J.Bosáček z Plzně, na hotovém díle nebylo viděti ani jednoho z těch tvorečků!
Sousední zajímavý dům býval od r. 1730 Prostředním šenkem. V roce 1848 byl nadstaven o patro, o něco později v něm sídlil vzdělávací spolek SNAHA a nyní objekt opět slouží restauračním účelům. Stejně jako to stavení naproti za kruhovým objezdem na spodním okraji městské čtvrti Jasénka, které nese honosný titul Restaurace U Trpaslíka a má v patře vyhlídkovou zahrádku. To už ale stojíme u mostu přes řeku Bečvu... a tam za řekou není Argentina, ale vsetínské Dolní město,v současnosti hlavní centrum tohoto města.