Vyhlídková věž Búřov
Na výhledy z rozhledničky u Valašské Bystřice jsem se těšil, jaké ale bylo mé překvapení, když jsem – stoupaje po silničce okolo discgolfového hřiště – už na dálku viděl, že se objekt opravuje. Ani to vlastně nebyla pravda. Jak jsem pak vyzvěděl od „stavbyvedoucího“, staršího pána, který tady tomu velel (a jenž byl zřejmě sponzorem stavby), žádná rekonstrukce se nekoná. Původní věž totiž shnila, musela být zbourána a tudíž tu vyrůstá její nová napodobenina. Dále se pán podivil nad tím, že je prý na mapách označována jako rozhledna, ale tu jim na tohle místě zbudovat nikdo nepovolil – jedná se prý jen o „vyhlídkový posed!“
Nu což, musel jsem se spokojit s výhledem jen z holého travnatého temene Búřova (660 m), ale i tak stálo viděné panoráma zato. Na západní straně se nad hlubokým údolím potoka Břucko vypínal hřeben s odtud neviditelnou kapličkou na Santově a vrchem Kyčerkou (641 m), směrem k půlnoci se pode mnou nacházela hlubina doliny říčky Bystřičky, lemovaná na protějších březích Ostrým vrchem (672 m) a Trnavou (537 m). Nad nimi se úplně vlevo nacházel průhled k Valmezu a vzdálené pásmo Nízkého Jeseníku či Oderských vrchů. Celý severní obzor pak vyplňovala majestátní hradba Veřovických vrchů, ale jejich západní a střední hřebenová část s Huštýnem (748 m) není příliš členitá. Což napravuje nejvýchodnější konec vrchů, z nichž se vypínají prudké svahy Kamenárky (862 m) a Kyčery (875), mezi nimiž trůní majestátní Top pohoří – Velký Javorník (914 m) se známou turistickou chatou a rozhlednou. Vrch, jehož vrcholové oblé témě notně připomíná horu Říp…
Nebýt stromů, bránících pohledu na Radhošťské Beskydy, byl by z vrchu Búřova výhled kruhový. No - snad bude Radhošť spolu s dalšími beskydskými velikány viditelný právě z toho nového „vyhlídkového posedu, samozřejmě že až po jeho dokončení...