Vyšehrad
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Vysoko nad vltavským břehem vypíná se vysoká skála, na níž od nepaměti stojí Vyšehrad; jedná se o jednu z bezrozporně nejpůsobivějších památek celé Prahy, nebo spíš celé České republiky; ačkoliv je zdejší pevnost o pár let mladší, nežli Pražský Hrad, její energie je tak silná, že se Hradu snadno vyrovná. Vypráví se, že právě zde a na Pražském hradě jsou velmi siné ,,prameny“ energie, jejichž účinky se potkávají nad Karlovým mostem, kde se k nim přidává moc staroměstského zřídla; ať je to jakkoliv, genius locí vyšehradský způsobil, že toto místo stále přitahuje lidi, ačkoliv vlastně ani nevědí, co je na něm tak magické. Vyprávějí se proto různé pověsti související s Vyšehradem, z nichž některé jsou ovšem velmi zkreslené; tak například hrad kněžny Libuše - Libušín - se v žádném případě nenacházel zde, ale poblíž dnešního městečka Libušína nedaleko Kladna - právě tam tato vládkyně a vědma předpovídala velikou a slavnou Prahu vidouc to město, jež my dnes zříme obdivujíce jej.
Na Vyšehrad můžete dojít z různých směrů; přístupová cesta od centra Prahy vede od tramvajové zastávky Výtoň, nedaleko níž začíná Vratislavova ulice stoupající k Cihelné bráně vyšehradské; druhou zřejmou možností je cesta od stanice metra Vyšehrad na trase C; doporučit lze také příchod z tramvajové zastávky Podolská vodárna, a to ať už po Podolských schodech, nebo ulicí Pod Vyšehradem, z níž vede na Vyšehrad příchod z průchodu pod hradbami a úrovní hlavní cesty, jehož protější ústí je v parku poblíž ulic Lumírovy a Krokovy a od něho lze sejít k tramvajové zastávce Ostrčilovo náměstí; z oblasti Výtoně je možné na Vyšehrad vystoupat také po schodech začínajících na uličce Na Libušince u vyšehradské sokolovny.
Budete-li si chtít celou pevnost Vyšehrad prohlédnout a vstoupíte do ní Cihelnou branou, nejlépe uděláte, když se okamžitě dáte Doprava ulicí Štulcovou směřující ke Štulcovým sadům, v nichž kromě sochy V. Štulce stojí i jezdecká skulptura sv. Václava, zpřed níž je krásný výhled na Prahu. Následně se vraťte na Štulcovu ulici stáčející se vlevo, aby se dostala k nejvýraznější zdejší památce tvořící dnešní jádro pevnosti - chrámu sv. Petra a Pavla; v jeho sousedství leží nejvýznamnější český hřbitov, jehož část nese označení Slavín; na celém tomto hřbitově jsou hroby tolika slavných lidí, že podobná koncentrace jich zřejmě nebude nikde jinde u nás. Kolem dvou sousoší z dílny J. V. Myslbeka můžete přijít opět na okraj hradeb, tentokrát v jižní části areálu; odtud se vám kromě podolské porodnice a výhledu zejména jižním a západním směrem ukáže historický tunel pod vyšehradskou skalou, jehož postavení umožnilo lepší spojení Podolí a jižnější části pravého břehu Vltavy s Prahou, které bylo do té doby konáno buď přes pevnost Vyšehrad, nebo přívozem. Téměř po celé délce hradeb ohraničujících hlavní část pevnosti je možné se projít, ale kdybychom tímto skončili, vynechali bychom další významné stavební památky Vyšehradu; z těch jsou nejvýznamnější kaple P. Marie v hradbách, a hlavně rotunda sv. Martina, obě při ulici V pevnosti. Chcete-li vyjít směrem k metru Vyšehrad, projdete po ulici V pevnosti nejprve Leopoldovou branou a následně branou Táborskou, za níž si to namíříte vlevo k ulici Na Bučance a z této vystoupíte po schodech na terasu, na které bylo postaveno kongressové centrum, od nějž se vám nabídne nádherný půlkruhový výhled k severu o okolním stranám; na okraji Nuselského mostu se zde nachází již zmíněná stanice Vyšehrad.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.