Procházka po pražském Vyšehradě.
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Vyšehrad patří mezi nejvýznamější místa Prahy. Je to místo, které je spojeno s bájnou kněžnou Libuší a věrným koněm Šemíkem, který skokem přes Vltavu zachránil svého pána Horymíra. Při procházce po Vyšehradě jsou naším cílem tato významná místa a stavby:
Táborská brána je stupní branou do pevnosti z Pankráce. Byla postavena v letech 1655-1656. V prostoru nad průjezdem jsou tři místnosti. Z jedné vedou střílny kryjící prostor před bránou, další místnost sloužila jako kancelář a poslední jako Strážnice.
Jedličkův ústav - v letech 1912-1913 byla zásluhou chirurga dr. Rudolfa Jedličky přestavěna klasicistní budova na sanatorium a školu pro tělesně postižené děti. Jedličkův ústav a školy to je dnes moderní centrum rehabilitace určené mladým lidem s tělesným postižením z celé ČR.
Leopoldova brána je nejkrásnější dochovanou barokní branou z celého pražského opevnění. Byla postavena mezi léty 1653 až 1672 zřejmě podle návrhu významného architekta Carla Luraga. Brána má centrální průjezd a postranní vchody pro pěší.
Rotunda sv. Martina - nejstarší dochovaná rotunda na území Prahy. Její vznik je datován do poslední třetiny 11. stol. V době husitských válek v roce 1420 byla rotunda vypleněna. Během třicetileté války sloužila za prachárnu, obnovena byla na počátku 18. stol. Při bombardování Prahy Prusy v roce 1757 došlo kopět k jejímu poškození, z té doby pochází koule ve zdi rotundy.
Boží muka /morový sloup/ - postavená v době před rokem 1685.
Nové děkanství - vybudované v letech 1877-1878.
Vyšehradský hřbitov - národní pohřebiště, kde se pohřbívalo již ve středověku.
Slavín - dominanta hřbitova, společná hrobka nejvýznamnějších představitelů českého kulturního a politického života.
Chrám sv. Petra a Pavla, dnes Bazilika minor sv. Petra a Pavla. Založen byl kolem r. 1070 knížetem Vratislavem II. Během staletí prošel mnoha přestavbami, poslední podoba je novogotická.
Sousoší J. V. Myslbeka - čtyři sousoší ve vyšehradském parku, původně vytvořena pro Palackého most v letech1889 - 1897. Po náletu v r.1945 přenesena na Vyšehrad.
Vyšehradská skála s Libušinou lázní - připomíná staré české pověsti, bájný mýtický cyklus spjatý s nejstarší českou panovnickou dynastií a dějinami českého státu. Na vrcholku skály stála bájná kněžna Libuše, když zakládala město Prahu a věštila její slávu.