Výstup na Turnianský hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Při cestě do Košic spodem, tj. přes Lučenec, Rožňavu si u obce Turňa nad Bodvou nelze nevšimnout zříceniny hradu, který se majestátně tyčí na homolovitém kopci na levé straně silnice. Je to Turnianský hrad a dnes se na něj podíváme. Kopec je krasový a vybíhá ze Zádielské planiny na jih nad Turnianskou kotlinu, na maďarskou hranici je to jen nepatrných 5 km.
Přestože se z dálky zdá kopec obrovský, pěší výstup nám nezabere víc než nějakou tříčtvrtěhodinku. Začneme jej v penzionu Réva pod hradem, kde jsme zaparkovali auto. Přejdeme rušnou silnici Rožňava – Košice a na polní cestě se dáme Doprava. Procházíme kolem zahrádek do mírného kopce, asi po 200 m přijdeme na Rozcestí a dáme se Doprava k hradu. Zde se setkáváme s modrou turistickou značkou, kterou budeme sledovat. Cestu užívají místní chataři a zahrádkáři, procházíme zahrádkářskou kolonií. Cesta začne velmi prudce stoupat, takže vyjet sem autem už může být problém. U poslední chaty cesta končí a mění se v pěšinu mezi křovím. Brzy se však ze křoví vynoříme a dostáváme se na škrapové pole, vysušenou jižní stráň. Jsme asi v polovině kopce a začíná být už hezký výhled. Dominantou je rybník u obce Turňa a také cementárna společnosti HOLCIM naproti. Cesta nemíří přímo na vrcholek, ale do sedla mezi kopec s hradem a dalším kopcem, ležícím severozápadně, na tzv. Hradní stráň. Dorazili jsme na Rozcestí (viz další příspěvek), zde začíná žlutá, obě značky opustíme a dáme se opět do prudkého kopce směrem na východ k vlastnímu hradu. Zbývá nám posledních asi 400 m. Míjíme ceduli Národnej prírodnej rezervácie. Tady zaujme informace, že se zde vyskytuje endemit rumenica turnianska. Spekulujeme, zda se náhodou nejedná o strašlivě jedovatého plaza, kterému by to zde na vyprahlých vápencových stráních moc slušelo. Doma na webu zjišťujeme, že je to vzácná květina.
Za chvilku jsme u samotné zříceniny. Byl to hrad mohutný, rozlehlý, bohužel prostor je zarostlý náletovými dřevinami a špatně přístupný. Zachovaly se četné zdi s okny, střílnami, je vidět pozůstatky po trámových stropech. Výhled je skvělý. Vidíme Turňu, Dvorníky – Včeláre, velkolom, na druhé straně obec Háj.
Nyní něco z historie hradu:
Hrad vznikl pravděpodobně v polovině 13. století, po zrušení původního královského dvorce. Postavili ho po tatarském vpádu na ochranu cesty vedoucí z Gemera na Spiš. V listinách se uvádí, že byl hrad postaven až v roce 1357, kdy se obec Turňa stala střediskem hradního panství. Tehdy hrad vlastnil majitel Ján Tornaľa z rodu Tornayovců. Po vymření rodu, který odvozoval své jméno od názvu lokality, hrad získal na krátký čas Štefan Šafár z Brance, od něhož poté majetky získal rod Bebekovců. Kolem roku 1448 ho obsadila vojska Jana Jiskry. V roce 1476 koupil hrad Imrich Zápolský a příslušníci této rodiny vlastnili zdejší majetky až do roku 1531. V letech 1540-50 byly provedeny na objektu nové opevňovací práce, které si vynutila hrozba vpádu Turků. Byl součástí tzv. velké protiturecké pevnostní soustavy, patřící k pohraničním hradům. Navzdory těmto stavebním pracím Turci hrad v roce 1652 stejně obsadili. Za stavovského povstání v 17. Stol. vedeného Thökölym dal generál Schultz v roce 1685 hrad zbourat. Od té doby je v ruinách.
Dole jsme za necelou půlhodinku, v motorestu Réva si dáme halušky, lokše nebo místní specialitu hermelín v lístkovém těstě za 4 Eura, což je sice kalorická bomba, ale po výstupu na hrad si ho můžeme klidně dovolit.