Wrocław – Památník anonymního přechodu
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Pomnik Anonimowego Przechodnia, jak se památník polsky nazývá, se nachází v centru města, u křižovatky ulic Świdnickiej a Piłsudskiego. Tvoří jej čtrnáct bronzových soch, z nichž polovina se chystá podejít prvně jmenovanou ulici, boří se do dlažby, a druhá polovina ji už podešla a vynořuje se na povrchu. Čím jsou sochy blíže k silnici, tím jsou více zabořené. Ze soch v životní velikosti tak podchází stařenka o holi s nákupem, žena s deštníkem, matka s kočárkem, muž s kufrem a další.
Autorem památníku je sochař, tvůrce divadelní a filmové scénografie, také animovaných a dokumentárních filmů Jerzy Kalina, narozený 15. dubna 1944 v Garwolinie. Původní sochy autor vytvořil ze sádry již v roce 1977 za účelem televizního natáčení. Tehdy krátce stály u křižovatky ulic Świętokrzyskiej a Mazowieckiej v hlavním městě Warszawa. Následně byly převezeny a uschovány v Národním muzeu ve Wrocławi.
Po 28 letech byly podle sádrových předloh odlity současné bronzové sochy. Přes noc z 12. na 13. prosince 2005 byly instalovány na stávajícím místě u příležitosti 24. výročí vyhlášení stanného práva v Polsku. V roce 1981 ho vyhlásil tehdejší generál a premiér Wojciech Jaruzelski, aby zastavil sílící se odpor hnutí Solidarność (Solidarita). Sochy mají symbolizovat změny, ke kterým od té doby došlo. Jiný výklad připomíná vstupování anonymních lidí v době stanného práva do ilegality (podzemí), aby z ní později zase vyšli.
Památník je natolik unikátní, že jej časopis Newsweek zařadil mezi 15 nejzajímavějších míst Polska. Další americký časopis Budget Travel jej uznal jako jeden z nejpozoruhodnějších na světě.