Wroclav (Vratislav) – trpaslík Vězeň (Krasnal Więzień, Więziennik, Pasibrzuch)
Vratislavský Vězeň je nejen trpaslíkem nesmírně populárním, ale také postavičkou, která má snad nejvíce jmen a je s ní spojováno nejvíce příběhů a legend. Většina z nich se, celkem pochopitelně, týká jediné otázky: Za co se vlastně dostal za mříže? A dokonce do tak těžkého žaláře, že má k noze trvale připoutanou těžkou kouli …
Informační zdroje se tady opravdu ve svých tvrzeních značně liší. Podle některých se jednalo o to, že si trpaslík se sklony k anarchii oholil vousy, čímž porušil jeden z hlavních zákonů trpasličí říše. Jiné zdroje uvádějí, že trpaslík se původně jmenoval Lenoch (Leniuszek) a byl odsouzen za to, že zaspal výroční zasedání nejvyšší rady vratislavských trpaslíků. A ta „nejpravděpodobnější“ verze říká, že za všechno může jen a pouze jeho neskutečná žravost, lakota a chtivost. Když byl totiž ještě Vězeň známý jako Pasibrzuch, tak se přátelil s trpaslíkem Pierożnikem. Oba se prý do města přestěhovali kvůli zdejším vynikajícím knedlíkům, které většinou kradli lidem (to trpaslíci běžně dělají, nepovažují to za nic odsouzeníhodného a některá etnika to od nich rychle odkoukala). Jednou však Pasibrzuch sebral a snědl knedlíky svého přítele. No a to už se nesmí, takže zločinec dostal za trest veřejně – prospěšné práce. Konkrétně měl hlídat nádrž s mlékem, aby do ní ostatní trpaslíci nečůrali a mléko se následně nesráželo. Pasibrzuch však všechno mléko vypil, a tak šel „do lochu“. Ani to však jeho pažravou nevyléčilo, takže sedí dodnes … a jeho současnou nejoblíbenější pochoutkou jsou prý dortíky s ukrytým pilníkem.
Trpaslíka zvaného Vězeň najdeme na adrese ulice Więzienna č. 6, před Výzkumným centrem kultury pozdního starověku a raného středověku. Autorem jeho podoby je sochař Marcin Łuczkowski.