Za poznáním zámku Český Krumlov
Areál zámku Český Krumlov se nachází v historickém centru města, je rozložen na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou. Po Pražském hradě je to druhá největší šlechtická rezidence v ČR. Počátky hradu Krumlova jsou z 1. poloviny 13. století. Dnes státní hrad a zámek patří k nejvýznamnějším památkám střední Evropy. Stojí zde rozsáhlý komlex palácových a hospodářských budov kolem pěti zámeckých nádvoří. Součástí je i velká zámecká zahrada. Z otvorů oken umístěných v hradbách kolem nádvoří zámku se otevírá nádherný výhled na celé pohádkové město i řeku Vltavu. Původně na jeho místě stával gotický hrad, který před rokem 1250 založili páni z Krumlova z rodu Vítkovců. Po více než padesáti letech ho zdědili příbuzní Rožmberkové, kteří zde působili do roku 1602, kdy zažil hrad i město největšího rozkvětu. Po krátké vládě Habsburků získal krumlovské panství rakouský knížecí rod Eggenberků. Za nich se z Krumlova stalo reprezentativní barokní sídlo. Po vymření rodu 1719 nastoupila knížecí dynastie Schwarzenbergů, kteří zde vládli do roku 1939, roku 1950 se stal hrad a zámek majetkem Československého státu, brzy byl zpřístupněn veřejnosti.
Za poslední léta se podařilo stavebně a restaurátorsky upravit čtyři nádvoří. Zárověn s obnovou areálu a interiérů nabízí zámek i pestrý kulturně společenský program pro návštěvníky. Můžete se vydat do sedmi prohlídkových tras. První prohlídková trasa - renesanční a barokní apartmány, původní historické zámecké interiéry z doby renesance a baroka. Součástí je i prohlídka kaple sv. Jiří, eggenburský stůl se zlatým kočárem a rokokový maškarní sál. Ve druhém prohlídkovém okruhu poznáte apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století, seznámíte se s historií rodu Schwarzenbergů, obrazy nejvýznamnějších příslušníků rodu od 15. do počátku 20. století, také původní historické interiéry z 1. a 2. poloviny 19. století, unikátní chodby plášťového mostu. Kdo navštíví třetí prohlídkový okruh, pozná zámecké barokní divadlo s vyspělou barokní scénou, je jedno z nejkomletněji zachovaných barokních divadel na světě s původní barokní budovou, orchestřištěm, jevištěm, stovkami divadelních kostýmů,...Čtvrtý prohlídkový okruh představí návštěvníkům zámeckou věž, mnoho cenných exponátů ze zámeckých depozitářů. V pátem okruhu poznáte Letohrádek Bellarie, stojící v zámecké zahradě - část historických interiérů jako je sál, jídelna s freskami J. Prokyše, kouzelný stůl a Grottu - umělou jeskyni. Do konírny a sedlárny vás zavede 6. prohl. okruh, v expozici spatříte schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny - Marie Terezie v Praze tažený šestispřežením, dochované čabraky, ohlávky, barokní sedla a jiné součásti jezdeckého výztroje. Poslední okruh - zámecká barokní zahrada je nejrozsáhlejší část zámeckého areálu. Pochází z 2. poloviny 17. století a prohlédnete si ji na návrší a svahu přiléhajícím z jihozápadní části k zástavbě pátého zámeckého nádvoří, zahradu zdobí i kaskádová fontána, hudební pavilon, rokokový letohrádek Bellarie a čtvercový zámecký rybník.
Prostor původního předhradí s valy a hradbami má od 16. století podobu zastavěného hospodářského dvora. Hlavní vstup do prvního nádvoří zámku je z městské části - ulice Latránu, projdete přes rustikálně bosovanou bránu s dřevěnými vraty, má název - Červená brána. V její horní části vidíte schwarzenberský znak, budova vpravo od ní je solnice, původně gotický hospodářský objekt, vlevo stojí budova s renesanční sgrafitovou fasádou - lékárna, pak navazuje objekt s bývalou sýpkou. U zámeckých schodů vidíte po levé straně budovu - staré purkrabství- Část obvodového zdiva je gotického původu, renesanční fázi výstavby pocházející z 2. polovimy 16. století, vidíte uvnitř i z exteriéru objektu. Severní a jižní část má barokní či klasicistní přestavbu z 2.pol. 18. století. Směrem k zámecké věži jsou dochovány spojovací chodby, vedly z Horního hradu k minoritskému klášteru.