Zámek Blansko
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Renesanční zámek ve městě Blansko nechal vystavět rod Žalkovských ze Žalkovic na konci 16.století. Vznikl přestavbou gotické tvrze postavené pravděpodobně již v první polovině 15.století. Tato tvrz nahradila zpustlý hrad Blansek, jehož zříceniny dodnes stojí na protějším kopci přímo naproti vchodu do Punkevních jeskyní. Z dávného období dnes na zámku najdeme pouze základy válcové věže z románského období.
V původní podobě měl zámek asi 30 místností a byl obýván jenom zřídka. Jedná se o jednopatrovou budovu se zdobeným štítem ve stylu holandské renesance. Zámek má čtyři křídla s obdélníkovým nádvořím s arkádami. Na severní straně stojí věž s hodinami a u jihozápadního nároží se dochoval zbytek válcové věže raně gotické tvrze.
Za třicetileté války se majitelé Blanska často střídali. V letech 1643 – 1645, za Lvů z Rožmitálu, byl zámek poškozen švédy. Slezský šlechtický rod Gellhornů zámek na sklonku 17. století rozšířil, přestavěl v barokním slohu a nechal vystavět věž s hodinami. Roku 1766 prodal Karel Gellhorn Blansko hraběti Antonínu Salmovi–Reifferscheidtovi. Za Salmů, kteří panství drželi až do jeho zestátnění na základě Benešových dekretů v roce 1945, byl zámek upravován empírově (1853) a novorenesančně (1873). Tyto úpravy však byly odstraněny rekonstrukcí v letech 1960-68, kdy byla zámku navrácena jeho původní renesanční podoba. Do roku 1896 se zde také nacházelo správní centrum blanenských železáren, kdy jej Salmové prodali firmě Breitfeld-Daněk.Úpadek zažil objekt po r. 1945, kdy byl adaptován na byty a částečně dokonce na sýpku.
V minulosti na zámku pobývala řada významných osobností - Josef Dobrovský, malíř Josef Mánes, spisovatel Ferdinand von Saar a bydlel zde i známý archeolog dr. Jindřich Wankel.
Od roku 1969 slouží budova zámku jako muzeum. Expozice zámku zachycuje geologický vývoj Moravského krasu, jeho faunu a flóru, jak vyhynulou tak i existující, a také zde vidíme stručný přehled vývoje lidského osídlení zdejší oblasti. Velká část expozice je věnována výzkumům Karla Absolona s ukázkami z jeho praxe. Výstava Nejstarší hutě ČR, archeologická expozice se speciálním zaměřením na vývoj železářství ve zdejší oblasti, je věnována také období Velké Moravy a jednomu z center železářské výroby té doby v olomučanském polesí. Výstava je doplněna modely hutí z 8. - 9. stol. Dále zde najdete expozici historie města Blanska od první písemné zmínky z roku 1141 až po rok 1918. Historické interiéry zámku tvoří soubor pěti místností (hudební, červený a modrý salon, růžový salonek a zelený kabinet), kde se zachovala původní dřevěná výzdoba stropů a stěn z konce 19. stol. Výstava Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století prezentuje historii výroby uměleckého lití v celorepublikovém a středoevropském kontextu. Ucelenou část tvoří soubor litinových kamen a krbů, kašnových zařízení, zahradních váz atd. Zdejší raritu znázorňuje kolekce litinových šperků.
Expozice
Moravský krasNejstarší hutě
Litina
Historie hradu Blansko
Historické interiéry zámku
Historie měřicí techniky
Bydlení na blanenském zámku
Otevírací doba:duben - říjen / úterý - neděle 9.00 - 17.00
listopad - březen / úterý - pátek 9.00 - 17.00
poslední vstup v 16.00