Loading...

Zámek Tovačov

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Novorenesanční Zámek Tovačov dnes stojí na místě bývalého gotického vodního hradu, o němž je první písemná zmínka z počátku 14.století. Ovšem ještě před hradem zde stála vodní tvrz postavená zřejmě na počátku 12.století.

Ve 14.století zdejší panství vlastnil král Jan Lucemburský, který potřeboval peníze a proto hrad zastavil Jindřichovi z Lipé a po nich ho získal rod Cimburků. Majetkem tohoto rodu zůstal hrad až do roku 1502 a zapsal se do podoby Tovačovského zámku velmi výrazně. Nejdříve na konci 14.století Ctibor Tovačovský provedl rozsáhlou přestavbu ve stylu vrcholné gotiky a za něho byla postavena také více než 90 metrů vysoká věž, která je dominantou zámku. Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek, kterou dokončili už Pernštejnové v 16.století. Ti z hradu udělali mohutnou raně renesanční pevnost, současně však splňující soudobé nároky na pohodlné bydlení. Za Salm-Neuburgů pak následovaly barokní úpravy, které ukončila třicetiletá válka. Zámek utrpěl velké škody - nejprve v roce 1619, když jej vydrancovalo vojsko generála Buchheima, a poté roku 1643, kdy jej dobyla švédská armáda generála Torstensona.

V 17. a 18. století byl hrad přestavěn na pohodlné šlechtické sídlo. Na konci 19. století mu dali konečnou podobu Gutmannové, za jejichž držení přibylo novorenesanční křídlo. Dnes je zámek v majetku státu.

Zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nepravidelného dvora, který lemují budovy, lišící se od sebe vzhledem i výškou, podle toho ve které době vznikly. Okna s mramorovým ostěním jsou příkladem raně renesanční italské architektury. Východní křídlo postavili v pozdních renesančních formách Pernštejnové. V baroku byla vystavěna ve 2. patře severního traktu osmiboká kaple se segmentovou kupolí. Interiéry mají jednak renesanční a jednak barokní výpravu. Pozoruhodný je Rytířský sál. Zajímavostí je schodiště ve stylu Vídeňské opery v interiéru Vídeňského křídla. Lze vystoupat na věž, ze které je nádherná vyhlídka. V Zámeckém parku je barokní kašna z 18. století.

Prohlídka:

S průvodcem (Č, A, N) 60 min, nejvíce 45 osob. Věž samostatně.

Vstupné:

běžné vstupné – 60,- Kč

rodinné vstupné – 130,- Kč (dva dospělí + dvě děti do 15 let)

zlevněné vstupné – 30,- Kč (studenti, důchodci, osoby se ZPS)

vyhlídka z věže – 20,- Kč (děti do 15 let pouze v doprovodu s dospělou osobou)

děti do 6 let – zdarma (v doprovodu dospělé osoby)

Návštěvní doba

Měsíce IV,V,IX,X: sobota, neděle v době 10.00 – 17.00 hod.
Měsíce VI,VII,VIII: úterý – neděle v době 10.00 – 18.00 hod.
Státní svátky a ostatní svátky: 10.00 – 18.00 hod. (aktuálně v roce 2011 – 25.4., 5.7., 6.7., 28.9. a 28.10.)

http://www.castles.cz/zamek-tovacov/

Podobné příspěvky
Tovačov-zámek

Město Tovačov se zámkem se nachází uprostřed mezi Prostějovem a Přerovem ve vzdálenosti asi 13 km na obě strany. První zpráva o Tovačově je z r. 1232, kdy se jako svědek uvádí Vok z Tovačova. Hrad v Tovačově se uvádí v zástavní listině krále Jana Lucemburského z r. 1321, ve které zastavil městečko a hrad Tovačov s dalším zbožím Jindřichovi mladšímu z Lipé. V r. 1327 král postoupil Tovačov Bernartovi z Lipnice, který držel hrad Cimburk u Korýčan, zatím co jeho bratr Ctibor hrad Cimburk u Městečka Trnávky. Od r. 1359 držel zástavou Tovačov Ctibor Tovačovský z Cimburka, který vodní hrad, obklopený bažinami a rybníky přestavěl ve vrcholně gotickém slohu. Po jeho smrti v r. 1398 zdědili jeho čtyři synové rozsáhlý majetek. Tovačov zdědil Albrecht a jeho potomci drželi Tovačov až do r. 1502, kdy vymřeli po meči. Členové tohoto rodu zastávali významná postavení v Markrabství moravském (zemský hejtman, hofrychtéř) a zúčastnili se mnoha bitev na straně husitů.

Král Jiří z Poděbrad v r. 1470 propustil tovačovské zboží z manství do dědičného držení a Ctibor Tovačovský z Cimburka ještě do konce 15. stol. hrad přestavěl na pozdně gotický zámek s raně renesančními prvky, opevněný hliněnými valy s nárožními rondely. V r. 1492 byla dokončena tzv. Spanilá věž nad průjezdem do zámku s portálem z maletínského pískovce, vysoká 96 m. Přestavba z této doby představuje nejstarší příklady přejímání italské renesance v architektuře, sochařství a kamenickém řemesle střední Evropy mimo Uhry. Po vymření rodu pánů z Cimburka po meči panství v Tovačově koupil v r. 1503 Vilém z Perštejna a na Helfštýně, nejvyšší hofmistr Království českého. Pernštejnové postavili východní zámecké křídlo, dokončili výstavbu obranného systému zámku, upravili jižní renesanční křídlo, rozšířili zámeckou knihovnu, vnitřní prostory vyzdobili novými malbami a kolem zámku založili park.

Jan z pernštejna prodal v r. 1597 Tovačov Štěpánovi Illésházymu z Illésházu na Pezinoku a Trenčíně, ale již v r. 1600 panství prodal bratrům Vejkartovi a Karlovi ze Salm-Neuburku, kteří si v Tovačov zvolili za své sídlo. Salmové provedly na zámku další stavební úpravy. Zrušili zámecký kostelík sv. Jana Křtitele a postavili osmibokou kapli a mimo jiné také opravili městské a zámecké hradby. Za 30leté války se zámek v Tovačově ubránil švédským vojskům i když město lehlo popelem a bylo zpustošeno i panství. Po Salmech drželi v letech 1715-1763 Petřvaldští a po nich hrabata z Kuenburgu, kteří nechali postavit v r. 1766 nové křídlo a v parku barokní kašnu, která symbolizuje Soutok Bečvy a Moravy, sochu sv. Jana Nepomuckého od olomouckého sochaře Davida Zirna, na valech u zámku sochu knížete sv. Václava, ale v r. 1783 zámek i s věží poškodil požár a zámek byl jen provizorně opraven a chátral. Hrabě František z Kuenburgu v r. 1887 prodal panství průmyslníkovi rytíři Davidovi Gutmannovi a Gutmannové, kteří drželi Tovačov až do r. 1939 zámek důkladně opravili, v r. 1890 přistavěli schodiště ve vídeňském slohu a výstavbou nového renesančního křídla dali zámku dnešní podobu.

Po 2. světové válce zámek spravoval MěstNV Tovačov a využíval jej pro kulturní a správní potřeby města. V prostorách předzámčí byla umístěna lidová škola umění. Na zámku jsou 2 vyhlídkové okruhy, Tovačovské muzeum a také obřadní síň.

Novorenesanční zámek Tovačov

Dnes novorenesanční Zámek Tovačov býval dříve gotickým vodním hradem. První písemná zmínka o hradu je z počátku 14.století, kdy zdejší panství vlastnil král Jan Lucemburský a protože potřeboval peníze zastavil ho Jindřichovi z Lipé. Ovšem ještě před hradem zde stála vodní tvrz postavená zřejmě na počátku 12.století.

Po Jindřichu z Lipé ho získal rod Cimburků. Majetkem tohoto rodu zůstal hrad až do roku 1502 a zapsal se do podoby Tovačovského zámku velmi výrazně. Nejdříve na konci 14.století Ctibor Tovačovský provedl rozsáhlou přestavbu ve stylu vrcholné gotiky a za něho byla postavena také více než 90 metrů vysoká věž, která je dominantou zámku. Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek, kterou dokončili už Pernštejnové. Za Salm-Neuburgů pak následovaly barokní úpravy, které ukončila třicetiletá válka a nutnost bránit se proti útoku Švédů.

V 17. a 18. století byl hrad přestavěn na pohodlné šlechtické sídlo. Na konci 19. století mu dali konečnou podobu Gutmannové, za jejichž držení přibylo novorenesanční křídlo. Dnes je zámek v majetku státu.

Zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nepravidelného dvora, který lemují budovy, lišící se od sebe vzhledem i výškou, podle toho ve které době vznikly. Okna s mramorovým ostěním jsou příkladem raně renesanční italské architektury. Východní křídlo postavili v pozdních renesančních formách Pernštejnové. V baroku byla vystavěna ve 2. patře severního traktu osmiboká kaple se segmentovou kupolí.

Interiéry mají jednak renesanční a jednak barokní výpravu. Pozoruhodný je Rytířský sál. Zajímavostí je schodiště ve stylu Vídeňské opery v interiéru Vídeňského křídla. Lze vystoupat na věž, ze které je nádherná vyhlídka. V zámeckém parku je barokní kašna z 18. století.

http://www.castles.cz/zamek-tovacov/

http://zamek.tovacov.cz/

Návštěvní doba

Měsíce IV,V,IX,X: sobota, neděle v době 10.00 – 17.00 hod.
Měsíce VI,VII,VIII: úterý – neděle v době 10.00 – 18.00 hod.
Státní svátky a ostatní svátky: 10.00 – 18.00 hod.

Vstupné:

běžné vstupné – 60,- Kč

rodinné vstupné – 130,- Kč (dva dospělí + dvě děti do 15 let)

zlevněné vstupné – 30,- Kč (studenti, důchodci, osoby se ZPS)

vyhlídka z věže – 20,- Kč (děti do 15 let pouze v doprovodu s dospělou osobou)

děti do 6 let – zdarma (v doprovodu dospělé osoby)

Poslední aktualizace: 20.6.2011
Nadmořská výška:
210 metrů nad mořem
Zámek Tovačov na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zámek Tovačov

Tovačov - Vánoce na zámku
Tovačov - Vánoce na zámku
Tipy na výlet
Členové obecně prospěšné společnosti - Tovačovský zámek stojí za pořádáním akce "Vánoce na zámku", která se tradičně, již od roku…
0.1km
více »
Procházka Tovačovem
Procházka Tovačovem
Cestopisy
  Tenhle náš výlet nebyl jako obvykle naplánován dlouho dopředu, ale vznikl úplně spontánně. V krásném červnovém sobotním ránu se ná…
0.1km
více »
Prohlídka interiérů romantického zámku Tovačov
Prohlídka interiérů romantického zámku Tovačov
Zámek
Romantický zámek Tovačov jsme navštívili v srdci malebné Hané mezi Prostějove…
0.1km
více »
Na prohlídce tovačovského zámku
Na prohlídce tovačovského zámku
Zámek
  Největší dominantou Tovačova (a zároveň jeho nejcennnější památkou) je zámek s 96 m vysokou věží Formosou, nazývanou též Spanilou.…
0.1km
více »
Tovačov – rozhledna Spanilá věž
Tovačov – rozhledna Spanilá věž
Rozhledna
Je celkem pochopitelné, že stavba tyčící se nad hanáckou rovinou jako boží…
0.1km
více »
Po hanácké placce a na trase Tovačov – Uhřičice - Kojetín
Po hanácké placce a na trase Tovačov – Uhřičice - Kojetín
Tipy na výlet
Tento tip na výlet nás sice zavede do nekonečné hanácké roviny, ale přesto bude jeho program docela pestrý a ani ty hory nakonec nebudou zcela chybět…
0.1km
více »
Měšťanský dům U Tří králů - Tovačov
Měšťanský dům U Tří králů - Tovačov
Měšťanský dům
Když navštívíte město Tovačov, jistě se projdete malebným náměstím s hi…
0.1km
více »
Tovačov-zámek
Tovačov-zámek
Zámek
Město Tovačov se zámkem se nachází uprostřed mezi Prostějovem a Přerovem…
0.1km
více »
Tovačov – Zámecké výstavy
Tovačov – Zámecké výstavy
Muzeum
Pomalu se nám blíží jaro (letos už vlastně přišlo – 2024), takže spolu s…
0.1km
více »
Tovačov, Tovačov, tovačovský zámek
Tovačov, Tovačov, tovačovský zámek
Zámek
Dle pověsti byl gotický hrad stojícím na tomto místě založen v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců. Později se účel změnil…
0.1km
více »
Tovačov – socha sv. Jana Nepomuckého v areálu zámku
Tovačov – socha sv. Jana Nepomuckého v areálu zámku
Socha
V Tovačově většinou každého návštěvníka zaujme zdejší zámek, jehož 96 metrů vysoká věž, zvaná „Spanilá“, je pozorovatelná v…
0.1km
více »
Tovačovské náměstí
Tovačovské náměstí
Náměstí
  Návštěvníky přijíždějící od Přerova na Tovačov ztracený uprostřed…
0.2km
více »
Tovačov
Tovačov
Zámek
Zámek Tovačov se nachází ve stejnojmenném městě na Přerovsku v Olomouckém kraji. Dnes má zámek čtyřkřídlou dispozici s různou dobou vzniku…
0.2km
více »
Historická kašna na náměstí v Tovačově
Historická kašna na náměstí v Tovačově
Kašna
Uprostřed nevelkého čtvercového tovačovského náměstí upoutá…
0.2km
více »
Procházka Tovačovem
Procházka Tovačovem
Zámek
Autobusem přijíždíme do Městečka uprostřed rovinaté Hané, z něhož nám už z daleka kyne na přivítanou 90 m vysoká věž zdejšího zámku.…
0.2km
více »
Tovačovský kostel sv.Václava
Tovačovský kostel sv.Václava
Kostel
  Na hlavní městský kostel narazíme jen asi po sto metrech chůze od tovačovského autobusového nádraží. K nám návštěvníkům je otočen…
0.2km
více »
Na kole po stopách bitvy u Tovačova 1866
Na kole po stopách bitvy u Tovačova 1866
Pevnost, opevnění
Zavítáme-li do Tovačova, města ležícího nedaleko soutoku Moravy a…
0.2km
více »
Tovačov
Tovačov
Město
Tovačov leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Olomouc.…
0.3km
více »
Parním vlakem do Tovačova (Kostel svatého Václava a zámecké nádvoří)
Parním vlakem do Tovačova (Kostel svatého Václava a zámecké nádvoří)
Tipy na výlet
Tak nejen v Hulíně ale i v Tovačově mají kostel svatého Václava a na státní svátek 28. 9 pouť neboli hody. Zároveň je zde Setkání Ha…
0.3km
více »
Tovačovské pomníky padlým
Tovačovské pomníky padlým
Pomník
  Tak jako téměř v každém našem městě či vesnici, najdeme i v Tovačově…
0.3km
více »
Na procházku městem Tovačov
Na procházku městem Tovačov
Město
Navštívili jsme s manželem malé historické město Tovačov, ležící v …
0.3km
více »
Tovačov – sv. Jan Nepomucký na Podvalí
Tovačov – sv. Jan Nepomucký na Podvalí
Socha
Svatý Jan Nepomucký musel být podle všeho ve dvaapůltisícovém hanáckém…
0.4km
více »
Tovačov - vodní mlýn
Tovačov - vodní mlýn
Mlýn
  Tovačov je díky zámku s vysokou věží, historickému jádru s prastarým renesančním náměstím, dvěma kostelům, židovskému hřbitovu a m…
0.4km
více »
Tovačov – židovský hřbitov s obřadní síní
Tovačov – židovský hřbitov s obřadní síní
Hřbitov
Současný tovačovský židovský hřbitov, označovaný jako nový, byl z…
0.4km
více »
Tovačovská kaple sv.Jáchyma a Anny
Tovačovská kaple sv.Jáchyma a Anny
Kaple
  Kostel sv.Jiří není jedinou sakrální stavbou, kterou můžeme shlédnout na tovačovském hřbitově. Východně od něj je do hřbitovní zdi…
0.4km
více »
Tovačovský kostel sv.Jiří
Tovačovský kostel sv.Jiří
Kostel
  Tahle zděná sakrální stavba je starší než hlavní tovačovský kostel, ale turisté se k ní zrovna příliš nehrnou, neboť se nachází…
0.5km
více »
S Karkulkou a Krokodýlem do Tovačova na slavnostní výlov rybníka
S Karkulkou a Krokodýlem do Tovačova na slavnostní výlov rybníka
Zajímavost
Od roku 2007 Kroměřížská dráha o.s. a Klub přátel kolejových vozi…
0.6km
více »
Procházka Tovačovem
Procházka Tovačovem
Tipy na výlet
Do městečka Tovačov. Až si prohlédneme zámek nebo rybníky, stojí …
0.7km
více »
Zámek Tovačov
Zámek Tovačov
Tipy na výlet
Do Tovačova, na zámek s jeho pověstnou ,,Spanilou věží".Dostaneme…
1.4km
více »
Tovačov – Mohyla padlých
Tovačov – Mohyla padlých
Památník
Symbolický tovačovský památník padlých vznikl v roce 1867 a jeho …
1.9km
více »
zavřít reklamu