Loading...
Když byl roku 1844 v této valašské obci zbudován menší empírový zámek, byl obklopen samými dřevěnicemi, což v té době působilo jako zjevení. Nechal si jej vystavět hrabě Frydrych Chorynský z Ledské a realizován byl dle návrhu vídeňského architekta Františka Schlepce. Do zámku pak jeho majitel nastěhoval správu panství, neboť sám bydlel ve Veselí nad Moravou a Hošťálkovou navštěvoval jen zřídka. Nakonec se sem ale přece jenom přestěhoval a nechal okolo sídla zbudovat také rozsáhlý park. Choryňští Hošťálkovou vlastnili do roku 1918. Poté se zámek na několik let stal majetkem dřevařské společnosti, od níž jej odkoupil právník Stanislav Bublík a tomu patřil až do „vítězného února.“
Právě za Bublíka se stal zámecký objekt reprezentačním sídlem. V parku byly umístěny četné skleníky a nacházela se v něm i fontána a šest malých rybníků. V zámecké zahradě se před druhou světovou válkou ve velkém pěstovaly zahradní jahody. Zatímco páně Bublíkova choť prý byla ženou nadmíru šetrnou, proslul on sám jako štědrý lidumil, kterého bohužel roku 1948 po Gottwaldově projevu trefil šlak.
Po znárodnění se zámecké interiéry proměnily na internátní politickou školu. Později přešel pod správu státního statku a ten v něm zbudoval byty. Ještě později pak dostal nového „majitele“ – národní podnik Sandrik-Rostex, za jehož vlastnictví byl zámek značně devastován. Z parku se ztratily rybníčky, vedle fontány se v záhonech pěstovaly zemáky a zbytek parku byl využit na stavbu sportovišť. Zámecké byty byly přestavěny na klubovny a v objektu se pořádaly estrády se známými umělci a taneční zábavy.
Po sametu se o zámecký objekt přihlásil poslední „feudální“ majitel a roku 2003 jej prodal obci. Od té doby se zámecké interiéry a exteriéry postupně opravovaly, což obec přišlo na velkou spoustu peněz. V současnosti má opět podobu velmi pěkného stavení, ve kterém to navíc „žije!“
Je v něm umístěno muzeum protifašistického odboje (s expozicí zaměřenou hlavně na konec války), sídlí v něm základní umělecká škola a v přízemí také restaurace s venkovním posezením v parku. Ten je propojen s areálem několika hřišť, kde nechybí ani to dětské.