Žarošice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Na úpatí Ždánického lesa, mezi Slavkovem u Brna a Kyjovem, se nachází obec Žarošice s přibližně tisícovkou obyvatel. Sestává ze tří místních částí: Žarošic, Silničné a Zdravé vody.
V souvislosti se zdejším známým a starobylým poutním místem se zde dodnes konají významné poutě s mezinárodní účastí.
Turisté zde mohou obdivovat řadu krásných starobylých památek, především farní a poutní kostel sv. Anny a řadu barokních soch v jeho bezprostředním okolí.
V obci jsou rovněž zachovávány nejrůznější staré tradice, s nimiž se můžeme seznámit ve zdejším muzeu.
Sportovní vyžití nabízejí značené turistické i cykloturistické trasy, vedoucí krásnou okolní přírodou. Ubytovat se lze např. v penzionu s restaurací Katolický dům, Restaurací je zde ale více.
Obec je snadno dostupná např. z Brna přímou autobusovou linkou č. 106, ale hodily by se kratší intervaly.
Na území obce bylo prokázáno již prehistorické či velkomoravské osídlení. Nejstarší písemná zmínka je dochována ze 13. století.
V první polovině 14. století získala Žarošice královna Eliška Rejčka, která je později věnovala starobrněnskému klášteru cisterciaček.
Zmíněná královna darovala pravděpodobně obci i proslulou mariánskou sochu, dodnes uctívanou ve zdejším poutním kostele.
Po husitských válkách byly Žarošice prodány světské vrchnosti, jejich posledními majiteli byli do roku 1923 Lichtenštejnové.
Obec byla po staletí sužována nejrůznějšími nájezdy např. Tatarů či Turků. Po bitvě u Slavkova zde přenocovali poražení panovníci a druhý den u nedalekého Spáleného mlýna dojednali rakouský císař František I. s francouzským císařem Napoleonem příměří.
Podrobnější informace najdete na webových stránkách obce...