Bukovanský mlýn ***
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Na podzim roku 2011 jsme se vydali do vinařské oblasti Morava za ochutnávkou vín. Pod tuto oblast spadá asi 312 vinařských obcí s příbližně 19098 pěstiteli révy a 16698 ha registrovaných vinic. Tato celá oblast je ještě rozdělena na vinařské podoblasti (znojemská, mikulovská, velkopavlovická a slovácka). Právě poslední zmíňovanou jsme navštívili.
Za čím jedeme?
Při výběru kam za vínem to nebylo jednoduché, neboť jižní Morava skýtá nepřeberné množství krásných míst. Rozhodli to za nás známí, kteří měli dobré reference právě o jednom z nich a tak bylo rozhodnuto. Na prodloužený víkend jsme se tedy vydali do obce Bukovany u Kyjova. Na samotném vrcholu kopce nad obcí Bukovany byl v roce 2004 postaven větrný mlýn, kterým si jeho tvůrce pan Jozef Kouřil splnil svůj sen. Větrný mlýn se stal dobře viditelnou dominantou širokému okolí, která přitahovala spoustu návštěvníků. Zřejmě z tohoto důvodu byl kolem mlýna v roce 2007 vystavěn areál s možností ubytování - Bukovanský mlýn ***
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Celý areál je postaven ve stylu moravského Slovácka, která je pro tuto oblast typická a od prvních okamžiků si budete připadat jako na mlynařském statku, který nabízí:
Mlynářské stavení
Stylová nekuřacká restaurace s funkční mlynářskou pecí, příjemnou obsluhou v lidovém oděvu, ve které si zcela jistě vyberete z široké nabídky krajových specialit. Stavení taky nabízí možnost ubytování v šesti podkrovních třílůžkových pokojích. Dalším prostorem tohoto mlynařského stavení je Vinný sklep. Jedná se o tradiční kvelbený Vinný sklep s vinotékou Rotunda, jejíž archív nabízí cca 120 druhů kvalitních regionálních vín. Nabízí se zde i možnost degustace se sklepmistrem.
Slovácké chalupy
Jsou další z možností ubytování se v areálu Bukovanského mlýna ***. Chalupy jsou v areálu čtyři z nichž každá má dvě části. Každá část má společný vchod, chodbičku a dva samostatné dvoulůžkové pokoje s možnosti přistýlky. Jeden z pokojů je bezbariérový.
Všechny pokoje mají vlastní přislušenství, barevný televizor, telefon, připojení k interentu buďto přes WIFI, nebo kablem přes síťovou kartu. Interiér má prkenné podlahy a je stylově vybaven dubovým nábytkem.
Větrný mlýn
Jedná se o třípatrovou stavbu, v jejímž přízemí se nachází sálonek s krbem, též zvaný krbovna. Patro je věnováno výstavní galerii a expozici Slovácké vesnice. Tím nejvyšším a posledním patrem je vyhlídková terasa z níž se rozhlédnete po okolí kde spatříte políčka, sady, vinice, ale nejen to. Zhlédnete taky hřebeny Bílých karpat a Chřibů.
Pro návštěvníky letní dovolené je arál vybaven zahradní terasou, táborovým ohništěm, bazénem a v neposlední řadě je zde pamatováno i na ty nejmenší v podobě bezpečného dětského hříště.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hned po příjezdu jsme byli mile překvapení a okouzlení krásou tohoto místa.
Ostatní informace
Pokud by Vás tento článek zaujal a inspiroval k návštěvě Bukovanského mlýna***, tak ještě pár tipů zajímavých kulturních míst v okolí, která jsme navštívili během tohoto víkendového pobytu s názvem "Ze sklípku do sklípku"
Zámky: Mikulov, Lednice, Valtice, Milotice, Slavkov u Brna, Buchlovice,
Hrad Buchlov
Město Kyjov
Podrobné informace o Bukovanském mlýnu, včetně nabídky pobytových balíčků a pořádaných akcí naleznete na jejich oficialních internetových stránkách www.bukovansky-mlyn.cz
Závěrem můžu toto vše zhrnout a zrekapitulovat slovy, která to vše vystihnou: objevili jsme to pravé a kouzelné místo.