Židovská synagoga Turnov
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
Židovská komunita v Turnově žila od 16. století. Synagoga pochází z roku 1719 a je vynikající ukázkou barokní synagogální architektury v Čechách. Stavba je zakomponována do bloku domů a je přístupná pouze z jedné strany, branou a dvorem z Krajířovy ulice. Ze dvora vede původní dochované schodiště na ženskou galerii a dřevěná dvířka pod schodištěm vedou na další dvorek, na němž najdete originální a působivou sochu Golema.
Samotná synagoga je členěna na předsíň, modlitebnu pro muže a již zmíněnou ženskou galerii v patře. V modlitebně je svatostánek s oponou, dřevěné desky Desatera, lustry a svícny (práce studentů a učitelů zdejší SUPŠ) a původní liturgické předměty ze Židovského muzea v Praze.
Celý Turnov jsme si prošli během dovolené v Českém Ráji a při procházce ulicemi města jsme nemohli vynechat ani jedinou synagogou v severních Čechách, která přečkala nacistickou okupaci. Docela nás překvapilo, jak důsledně je barokní budova synagogy, která zde byla postavena roku 1719, vestavěna mezi okolními domy. Zaujalo nás také, že se jedná již o třetí budovu židovské synagogy v Turnově, protože první dvě synagogy byly dřevěné a shořely při požárech města.
Bránou jsme vstoupili do jakéhosi malého dvorku a nahlédli jsme na schodiště, vedoucí do 1.patra. Dále jsme se neodvážili a raději jsme vešli do předsíňky hlavního vstupu do synagogy. Zde nás přivítala průvodkyně a ptala se nás. jestli půjdeme na prohlídku. Když jsme zjistili, že se uvnitř nesmí fotit, odmítli jsme. Tento český fenomén prostě nedokážeme pochopit. Poprosili jsme alespoň o razítko a jelikož ještě v době naší návštěvy neexistovala turistická známka, odešli jsme pryč a pokračovali v prohlídce města Turnov.
Tím, že jsme nešli na prohlídku, neviděli jsme interiéry této stavby. Například v přízemí se nachází výklenek, v němž bylo umístěno umyvadlo k rituálnímu očištění rukou přítomných. Nejvíce nás ale mrzelo, že jsme přišli o hlavní modlitební sál, který zdobí zrestaurované barevné arabesky z přelomu 19. a 20. století, kdy byl do budovy zaveden elektrický proud. Našemu zraku zůstala také skryta galerie nad předsíní, jenž je zdobena kovanou mříží a která sloužila ženám, které do synagogy přicházely zvláštním venkovním krytým schodištěm.
Synagoga je místem kulturních a náboženských akcí, svůj prostor tu mají i děti, pro které jsou připraveny zajímavé hry s židovskou tematikou.
http://www.synagoga-turnov.cz/
Otevřeno: květen, červen, září
denně kromě pondělí 9:00 - 17:00 hodin
červenec, srpen
denně 9:00 - 17:00 hodin
Vstupné: dospělí 40,- Kč, důchodci a studenti 30,- Kč, děti od 6 do 15 let 20,- Kč, děti do 6 let zdarma
V úterý v době prohlídek židovského hřbitova a bývalé židovské čtvrti (červenec a srpen, cca 10:45 - 11:30, 14:45 - 15:30) bude synagoga uzavřena.