Žitava
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Žitava - Zittau
Přemysl Otakar II povýšil Žitavu na královské město. Nechal ho opevnit a zřídil zde mincovnu. Později se Žitava přiklonila k Horní Lužici a v bojích proti husitům se postupně vymanila z českých zemí. Sloužila často jako útočiště utečencům z Čech. Město se rozvíjelo díky soukenictví a plátenictví i jeho výhodné poloze.
Po roce 1945 sem přišlo mnoho německých vystěhovalců z Polska i Česka. Tehdy mělo město 47000 obyvatel. Vše se zas obrátilo po roce 1990, kdy zde prakticky zanikl veškerý průmysl (např. Robur) a téměř polovina obyvatel odešla do západních oblastí Německa. Odchod obyvatel je dodnes znát. Infrastruktura města i větší část budov je sice německy důkladně opravena, přesto je znát, že jsou některé domy obsazeny jen částečně, některé jsou opuštěné. Ve městě je několik zajímavých objektů, jako solnice z 16 století, impozantní je kostel Svatého Jana (Johanniskirche), několik náměstí s kašnami, renezančními a barokními budovami. Zcela výjimečné je postní plátno (8,2x6,8m) z roku 1472 vystavené v kostele Svatého kříže. Na plátně je 90motivů z příběhů Starého a Nového zákona.
Po zrušení městských hradeb vznikla kolem města zelená zóna a městský okruh.
Na náměstí je informační středisko i s letáčky v češtině. Z města lze podnikat výlety do Žitavských hor, lázní Oybin s troskami kláštera, nebo navštívit Bod trojmezí na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka. Poblíž města lze v sezoně navštívit prodejnu (Kathleen Schokoladenfabrik) v továrně na čokoládu, kde se mimo jiné vyrábějí čokoládové velikonoční i vánoční figurky.
Fotografie byly pořízeny v prosinci. V létě musí být krásně ve městě i okolí.