Výlet do hornolužické Žitavy.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Odpočinkový den v Lužických horách jsme věnovali městu v Horní Lužici - Žitavě. Původně české královské město, založené Přemyslem Otakarem II. v roce 1255, mělo v dějinách českého království značný význam. Samotný císař Karel IV. tady měl od roku 1367 sídelní dvůr a procházela tudy obchodní cesta z Čech na sever. V roce 1412 připadla Žitava Horní Lužici a v roce 1635 byla připojena k Sasku. Město je známé velkým počtem stavebních památek a zajímavým okolím.
Za čím jedeme?
Zaparkovali jsme u Pop-Art-čtvrti ( Mandauský lesk), nedaleko Tržního náměstí. Vypsat výčet všech žitavských pamětihodností by zabralo hodně místa a tak se omezíme na ty nejhezčí a nejzajímavější. Na Tržním náměstí je, kromě celé řady nádherných renesančních a barokních domů, Rolandova kašna z roku 1585. Dominantou je tady radnice z let 1840 až 1845. Přes menší Radniční náměstí se projde do Nového města. Zajímavá budova bývalé solnice upoutá na první pohled a nepřehlédnutelné jsou kašny. Všechny jsou barokní, kašna Samaritánek je z roku 1679, Herkulova kašna má rok vzniku 1708 a Labutí kašna rok 1710. Kolem celého starého města v místech, kde stávaly hradby je dnes park. V něm je hezký gotický kostel Svatého Kříže a je tady vystavené „ Žitavské postní plátno“. K dalším zajímavým stavbám patří nedaleká budova bývalé stavení školy, Johanneum či městské lázně. V nedaleké novější části je městské Divadlo a klášterní gotický kostel Panny Marie z let 1260 až 1280. Hezký je kostelík N.Trojice z let 1488- 1500. K dominantám města patří klášterní gotický Kostel sv. Petra a Pavla , který byl dokončen v roce 1293. V budově kláštera je dnes městské muzeum. Na místě staré gotické stavby byl v letech 1770 až 1837 postaven v klasicistním slohu kostel sv. Jana, u kterého naše procházka městem končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Žitava nabízí celou řadu restaurací a kaváren, stačí si vybrat. Ubytování je lépe zvolit v Čechách. My jsme si vybrali chatu na hradě Tolštejně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město se nám hodně líbilo, ať to byly jeho stavební památky nebo městské parky. Samozřejmostí je čistota ve městě a ochota místních obyvatel.
Ostatní informace
Ve městě jsou otevřená dvě výše uvedená muzea. Přístupná je i věž kostela sv. Jana. Je z ní hezký pohled nejen na město, ale i na české hory a také do nedalekého Polska. Informace o městě a plánek města lze dostat ve městském muzeu. Na informačních tabulích u památek jsou údaje i v češtině a polštině. Město najdeme i na mapě KČT č. 14 Lužické hory. A než se celé město obejde je v nohách několik kilometrů.