Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
I naše krajské město má budovu, odkud se přes okuláry velikých a špičkových dalekohledů dají pozorovat všechny záludnosti a taje hvězdné oblohy. Tak jako Baťovská nemocnice, tak i ona stojí na "kraji města," a to v nejvyšších místech Lesní čtvrti. Rozhled od ní je tudíž nejen na nebesa, ale i na celé město moc hezký. Ona sama přitom ale není téměř odnikud vidět, neboť je "utopena" v komplexu budov rozlehlého gymnázia. V podstatě se jedná o novostavbu - není to tak dávno, kdy byla při modernizaci a rekonstrukci této školy zlikvidována budova staré hvězdárny. Namísto ní vznikla r. 2004 tato nová, která je majetkem města Zlína a provozuje ji Zlínská astronomická společnost. Je chvályhodné, že je díky ní objekt přístupný všem libovolným zájemcům a děje se tak vždy v pondělí, středu a pátek v 19. hodin večer. V tyto dny může kdokoli z vás sklonit svůj zrak k okulárům dalekohledů a za odborného výkladu - (a mírného poplatku 30 korun českých) - spatřit nebeské jevy pouhým okem nikdy neviděn ...
Při pohledu zvenčí je hvězdárna vcelku nenápadnou budovou a navíc jí chybí tolik typický atribut, který máme s observatořemi spojený a zažitý - na její ploché střeše totiž chybí otevíratelná kopule. Namísto ní má ta zlínská střechu odsunovací a pod ní se ukrývají ty největší přístroje. Hlavní dalekohled je osazen speciálními - tzv. "krokovými" elektromotory. Jejich bezhlučný chod umožňuje co nejpřesnější najetí pozorovacího objektu, což je důležité při snímkování a pro navádění za pomoci počítače. Kromě astronomického pozorování hvězdárna každé pondělí nabízí veřejnosti zpoplatněnou přednášku s promítáním a jedná se střídavě o témata z oblasti přírodních věd a cestování. Přednášky se pochopitelně pořádají i pro školy a co by to bylo za hvězdárnu, kdyby při ní nefungoval astronomický kroužek. Ten zlínský má k dispozici bohatou odbornou knihovnu, techniku promítací a softwer, který umožňuje bezproblémovou orientaci na hvězdné obloze, snímkování a zpracování těchto fotodat. Přednáškový sál je dokonce si možno pronajmout. Hvězdárna je přístupná od Konečné MHD v Lesní čtvrti, kam se snadno dostanete z centra Zlína linkou č.3.
(Závěrem bych chtěl podotknout, že nová budova vyrostla v místech hvězdárny staré, která ještě stačila oslavit své "abrahámoviny." Ta ale kupodivu nevznikla za Bati - největší zlínskou Superstar byl tehdy on a je dobře znám Baťův vlažný stav k umění a vědním oborům, které přímo nesouvisely s oblastí obuvnického impéria - takže on peníze na stavbu hvězdárny neuvolnil. Vznikla až v 50.letech za vlády jedné strany! V době, kdy se zakazovala lidem víra, se jako protiváha po sovětském vzoru protěžovaly technické Obory, nauka a věda. Možná tehdy zlínští soudruzi snili o tom, že se zdejším vědcům podaří objev nové Hvězdy, která by mohla nést jméno soudruha Stalina či jeho pohrobků...)