Zlín - kostel Českobratrské církve evangelické
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Evangelický kostel ve Zlíně patří mezi nejzdařilejší sakrální stavby československé meziválečné architektury. Svými vyváženými proporcemi a také funkcionalistickou jednoduchostí dokonale zapadl do baťovského Zlína. Zároveň je ale také jiný, protože mu chybí typické červené režné cihly.
Kostel byl postaven za významné podpory firmy Baťa, která českobratrskému sboru věnovala významnou částku na koupi pozemku i samotnou stavbu. Sám Jan Antonín Baťa věnoval na stavbu kostela nejvyšší částku – 5 000 korun. Stavbu projektoval jeden z nejvýznamnějších architektů Baťových závodů - Vladimír Karfík. (Vytvořil také návrh evangelického kostela v bratislavské Petržalce, ve Zlíně 21. budovu /tzv. zlínský mrakodrap/ či budovu Hotelu Moskva.)
Vlastní stavba začala 17.července 1936 a již za rok byl svatostánek hotov. Stavbu provedl známý zlínský stavitel Josef Winkler a konečné náklady stavby dosáhly 403 tisíc korun. Z úsporných důvodů tak na dva plánované zvony již nezbylo. Jedinou významnou změnou za celou dobu "života" kostela byla v roce 1970 instalace varhan v hlavním sále (kostel díky kvalitnímu projektu V. Karfíka stále vyhovuje). A ještě - bývalá šatna ve vstupním prostoru slouží od r. 2007 jako galerie pro pořádání výstav.
Kostel se spolu s ostatními zlínskými kostely zapojuje i do projektu "Noc kostelů".
Kostel dnes složí nejen evangelíkům ale i dalším - cirkvi československé-husitské a církve bratrské.
Velmi hezkou ukázku sakrální stavby ve funkcionalistickém slohu můžete spatřit ve městě Zlíně na rohu Štefánikovy a Slovenské ulice, nedaleko od tzv. Kudlovské přehrady. Podle plánů V.Karfíka zde byla v závěru roku 1937 slavnostně otevřena evangelická svatyně. Stavba svými rozměry a jednoduchostí velice dobře zapadla do urbanistického plánu "Baťova Zlína," stavěného ve funkcionalistickém stylu. Původní kostel měl stát jinde, ale kupní cena stavební parcely byla nad finanční možnosti tehdejší evangelické "menšiny." Proto došlo k výstavbě na tomto místě, ale i tak byli evangelíci schopni uhradit jen polovinu stavebního pozemku, druhá půle jí byla od Bati věnována darem! V.Karfík musel řešit umístění kostela ve velmi svažitém terénu a jak se mu to povedlo, to už můžete posoudit sami: hlavní loď chrámu je stupňovitě uspořádána a její dominantou se stala věž zvonice, nahoře zdobená kalichem, která stojí na jeho nároží. Na koupi zvonů ale už nezbyly peníze a tak věž nikdy nesloužila svému pravému účelu, pro který byla vystavěna. I bez toho ale Evangelický kostel ve Zlíně patří mezi nejvýraznější a nejpovedenější sakrální stavby z období tzv. první republiky.
( Informace ke článku čerpány z E - stránek města Zlína).