Zlín - socha Koželuha
Autorem skulptury vytvořené nadživotní velikosti se stal roku 1947 zlínský sochař Bohumil Jahoda. Předlohou se mu stal po návštěvě Baťovy koželužny v Otrokovicích „živý vzor“ v postavě dvacetiletého svalnatého muže, jemuž se zdála býti namáhavá práce toliko hrou. Jeho podobu poté převedl do bronzové sochy. Hotové dílo bylo umístěno na žulový sokl a zkrášlilo parčíkově upravené prostranství mezi Obchodním domem a Velkým kinem pod tehdejším hotelem Moskva (dnes Hotel Zlín). Původnímu vzoru ale na soše umělec poněkud „ubral“ vlasů.
Roku 2019 prošla skulptura renovací a po ní se vrátila na své původní místo. Opravy se ujal kovolitec Roman Hvězda. Nejdříve musel zkontrolovat a vyměnit asi 300 zkorodovaných šroubů, které držely sochu skládající se z více dílů pohromadě. Následovalo její důsledné vyčištění (pískování provedené před lety totiž bylo poněkud odfláknuto) a pokrytí patinou, čímž socha získala svůj prvotní vzhled.
Sochař Bohumil Jahoda se narodil 1910 v Bystřici pod Hostýnem. Po studiích na pražské vysoké škole uměleckoprůmyslové a akademii výtvarného umění u profesora Kafky se uchytil ve Studijním ústavu ve Zlíně. Pracoval ale i pro firmy Fatra Napajedla a Baťa. Kromě sochy Koželuha nechal ve Zlíně otisk své práce v podobě několika umělecky ztvárněných náhrobků na Lesním hřbitově.
V rodné Bystřici pod Hostýnem realizoval sochu „Valašské cérky“, plastiku další dívky umístěnou dnes v ZŠ, několik pamětních desek a pamětní medaili k jubilejnímu šestistému výročí od založení města.
Kromě tvorby soch se Jahoda věnoval designu strojů a nástrojů, návrhům hraček a působil i jako medailér. Zemřel roku 1969 ve Zlíně.