Procházka Zlínem - od Intersparu přes Letnou na Náměstí Práce
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Můj dobrovolný - i když zkrácený pracovní "subotnik" - udělal škrt našemu plánu na větší výlet. a tak nezbývá, než se spokojit procházkou po některých ze čtvrtí našeho krajského města.
S Janou si dáváme ve 13 hodin sraz u marketu Interspar v Prštném. Reklama hlásá, že je celá prodejna opět v "novém kabátě" a tak se jdeme podívat dovnitř. a fakt je to tu trochu jiné, než před několika lety, kdy jsme tu byli naposledy. Reklama vyjímečně nelhala ... ( Nemám rád reklamy a poutače, zabírající všelijaká možná i nemožná zákoutí v centrech našich měst. A to se už vůbec nebavím o reklamě v televizi : člověk se akorát dozví, bez čeho všeho se dá v klidu žít a bez čeho se obejde, a z některých reklam - např. jak nejlépe vyzrát na menstruaci - pokud tedy jste zrovna jako já opačného pohlaví,pak budete "volajacísi zmetení" ...)
Ale zpět ! Od supermarketu vyrážíme přes hlavní třídu na rozhraní sídlišť Podhoří a Letná a docela slušně stoupající ulicí se dostáváme vysoko do svahu Tlusté hory pod les, pod poslední domky sídliště Letná. Pokud si představujete zdejší sídliště tak, jak je znáte z jiných měst, tak na takovou představu rychle zapomeňte! Podhoří tvoří zástavba "normálních" domků a vilek a několik věžovitých panelových domů naleznete až dole u hlavní silnice.
A Letná je jednou z mnoha původních "zahradních" částí města Zlína, vybudované firmou Baťa pro své zaměstnance. Zdejší patrové čtvrt a půldomky v originálním a jednotném stylu jsou téměř všechny vybudovány z režného zdiva a obklopené předzahrádkami. A protože se celá městská část vypíná ve svahu kopce, je z každého domku hezký a nerušený výhled nejen na severní předměstí, ale i na vršky a kopečky Mladcovských a Hostýnských vrchů.
Za čím jedeme?
Poslední ulici na Letné hned pod lesem si vybíráme úmyslně. Cesta tudy vede po vrstevnici a nabízí pohledy nejen na jednotlivé typy domů a "příslušenství", ale i hluboko do údolí na areál továrny a kromě již zmiňovaných vršků na horizontu též na celé novodobé sídliště na Jižních Svazích.
( Tady si uděláme malý časový odskok do minulosti : Když ve 20 - letech minulého století nabírala firma Baťa obrátky a dosahovala stále vyšší prosperity, nastala nutnost řešit i první velmi vážné sociální problémy. Továrna tehdy zaměstnávala něco přes 2 tisíce lidí a protože jak známo, Zlín byl tehdy docela mrňavým městečkem o počtu obyvatel asi 3 000, je jasné, že většina pracovníků továrny pocházela z okolních vesnic. Už tehdy sice fungovala železniční trať Otrokovice - Vizovice, ale představte si, že byste žili v té době a byli dělníkem, který do fabriky dojíždí až třeba z nějaké dědiny od Vizovic. Pracovní doba tehdy měla denně 10 až 12 hodin a kdyby jste se ještě po takové dlouhé šichtě denně trmáceli domů, byli byste asi dosti unaveni a nevím, jak dlouho by jste byli ochotni takový "život neživot" snášet ...
Ve Zlíně přitom chyběly veškeré ubytovací kapacity. A protože kdyby to tak pokračovalo dál, z dojíždějících zaměstnanců by se časem stali živí "zoombie" anebo by většina na takovou práci rezignovala, musela se situace urychleně řešit. Na samém začátku se tato věc "odbyla" výstavbou několika kolonií těsně za areálem fabriky. jak se ale továrna čím dál více rozrůstala, všechny tyto dělnické miničtvrtě zanikly a byly zbourány a proto se situace vyřešila jednou provždy mnohem radikálněji !
Baťovi lze kromě jiného přičíst ke cti jeho v té době nesmírnou prozíravost a schopnost vidět na rozdíl od jiných daleko do budoucnosti - ( připočtěme ale jeho zkušenosti z cest po Evropě a USA ). Protože měl možnost vidět, jak žijí a bydlí dělníci v průmyslových městech v cizině, rozhodl se tento prvek "dělnických sídlišť " přenést i k nám do Československa, akorát v trochu pozměněné vlastní variantě. Na katastru stále se rozšiřujícího Zlína tak vzniklo množství úplně nových městských čtvrtí, tzv. "zahradní města", která dodnes vidíte např. na Podvesné, Obecinách a tady na Letné. Jak už jsem psal, domky sice byly poněkud uniformní - všechny postaveny z režného zdiva, ale všechny tyto patrové objekty byly obklopeny zelení a připomínaly typické anglické vilky.
Na návrzích a projektech zcela nových čtvrtí byly zváni nejlepší architekti a odborníci, je na nich dokonce podepsán i sám věhlasný Le Corbusier !! I když byl Baťa možná tvrdý a nekompromisní podnikatel, na stavbách a službách pro své zaměstnance určitě nešetřil. Výsledkem byly na tu dobu neskutečně komfortní byty a každý venkovan a rodina tu našli jak pohodlí, tak i soukromí - a to bylo pro přistěhovalce z vesnice devizou k nezaplacení !! ( Na tomto jeho přístupu se potom také odrážel pracovní výkon spokojeného zaměstnance a jeho loajalita k firmě Baťa a věrnost až za hrob...)
V dnešní době nemají všechny domy úplně jednotný vzhled, něco se "maličko" upravilo a předělalo za minulého režimu a také se změnil vzhled předzahrádek. Baťa totiž nedovolil venkovanům chov drobného zvířectva a stavbu všelijakých kůlen a šop, to se ale po roce 1948 změnilo. Někde tu jsou zahrádky hezky upravené, mají tu živé ploty i skalky, jinde je to chaos a bordýlek, celkově ale procházka touto čtvrtí a daleké výhledy patří k docela hezkému zážitku a můžeme vám ji směle doporučit...
Na konci Letné už u městského centra scházíme dolů pod Zimní stadion a sportovní halu Novesty. Od točny trolejbusů máme nezvyklý pohled jak na mrakodrap, tak i na hotel Moskvu, Velké kino a novou přístavbu kolem.
My dva ještě míjíme další z budov Univerzity Tomáše Bati - tady je to Fakulta managementu a ekonomiky a pak si ještě procházíme nově upravený Univerzitní park. Průhledy mezi stromy odkrývají výhled nejen na mrakodrap a na sochy obou Baťů v životní velikosti, ale i na zlínský Úřad práce a jednu stavbu z éry komunismu - je jí budova Krajského a okresního úřadu sociáního zabezpečení, která je kupodivu dobře vyprojektovaná a citlivě vložena mezi původní "Baťovskou zástavbu" ...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Opožděný oběd jsme si dali až doma. Vy se ale můžete na závěr procházky stavit například v restauraci pod Zimním stadionem anebo na Novestě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dnešní vycházka byla velmi zajímavá a poučná a určitě k naší spokojenosti přispělo i hezké a slunečné odpoledne.
Ostatní informace
Prosím vás, za co by jste chtěli pořád platit ?!? Buďme rádi, že jsou v dnešní době některé věci ještě zadarmo ...