Zlín - procházka Baťovským centrem
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Je nádherné odpoledne koncem měsíce března. Po prohlídce mrakodrapu a pohledech z vyhlídkové terasy míříme kolem Obuvnického muzea do podchodu na Náměstí Práce a vycházíme u komplexu funkcionalistických budov, tolik typických pro toto město. Náměstí Práce vzniklo pod vedením Baťových architektů ve 30.letech minulého století. Protože bylo umístěno hned vedle areálu továrních budov a mnoha administrativních a společenských domů, stalo se úplně novou a zároveň nejživější částí tehdejšího Zlína. (To samé platí doposud!) Z nejznámějších budov, nacházející se v této lokalitě, míjíme budovu Tržnice a Obchodního domu Prior. Vpravo pak vidíme Velké kino -(počtem míst k sezení bylo největším v 1.republice, nyní je známé svými festivaly Dětského filmu) - a hotel Moskva, který byl nejdříve Společenským domem. Stavba 11.patrového hotelu se započala pod vedením architekta M.Lorence, dokončena ale byla podle plánu V.Karfíka v roce 1933. V hotelu se nachází Mexická i Česká Restaurace, Řecká taverna a posezení u žejdlíku piva nabízí Irská hospoda.
Všechny krásné ukázky funkcionalismu jsou bohužel zasazeny do vybetonovaných a vyasfaltovaných ploch obrovských parkovišť pro auta, které narušují náš kladný dojem při obdivování těchto staveb. Tyto poloprázdné prostory nahlas volají a prosí zlínské radní o zpracování nového plánu a estetické přestavbě se zelení, aby se toto novodobé centrum Zlína znovu stalo důstojnou a reprezentivní částí města! (Další podivnou skutečností v centru města a okolí je výskyt "černých děr," ve kterých postupně mizí jedna zlínská trafika za druhou a zůstávají po nich jen prázdná torza prodejních kiosků. Tento "úbytek" se ale zase vyrovnává počtem stále se zvyšujících reklam a transparentů, které na vaše oko útočí ze všech stran, takže tato rovnováha zůstává zachována!)
Okolo hotelu Garni stoupáme k další významné funkcionalistické budově - domu Umění (dříve Památník T.Bati). Naše cesta na "Kopec" vede po okraji Masarykova náměstí, což je ve skutečnosti z větší části travnatý park, lemovaný po obou stranách budovamo škol a internátů. Pod kopcem u Štefánikovy třídy vznikly v kratších etapách 2 novodobé stavby moderní architektury: první bylo vybudováno velmi hezké Univerzitní centrum s knihovnou, vloni pak dostavěno prosklené Kongresní centrum. Nechceme být neuprosnými kritiky, ale na plánech vypadal komplex mnohem líbivěji - druhá budova v reálu s tou předchozí není zrovna nejvhodnějším kompozičním řešením pro funkcionalistický střed města a působí tady velmi nevhodně - chce to asi čas, aby si lidé a jejich vědomí na tuto "futuristickou novotu" zvykli...
Od Domu Umění pokračujeme kolem škol pod uměle zasněžovaný svah. Nevíme o žádném jiném krajském městě, které by se mohlo pochlubit lyžařskou sjezdovkou poblíž svého centra.Dále míjíme ubytovny na Růmech a uličkou vysoko nad Stadionem mládeže vcházíme kolem Městských lázní na Hradskou. Ta i část třídy Osvoboditelů je lemována dalšími zajímavými novodobými stavbami, ze starších pak míjíme bývalý Kolektivní dům. Po Štefánikově třídě pak obcházíme blok s obchody, (to samé i na ulici Školní), procházíme kolem budovy Krajské knihovny a přes přechod se dotýkáme Náměstí Míru a míříme k zastávce trolejbusů u tržiště "Pod kaštany",kde naši dnešní procházku Zlínem zakončujeme.