Zřícenina hradu Rabštejnku
Tento hrad bývá nazýván jako Rabštejn i Rabštejnek (dobově psáno Rabstein a Rabšteinek; ještě v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 i v jeho 2 dalších následovnících, viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c147, stejně jako v indikační skice stabilního katastru z roku 1839, viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CHR240018390, tak v jeho reambulaci z roku 1870, viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_3604_3), ale dnes se užívá vzhledem k vícero hradům téhož pojmenování právě druhý název. Obě tato jména byla odvozena od jeho původního názvu Rabenstein (= havraní kámen), který se udržel až do poloviny 15. století. Před rokem 1400 ho měl držet Jan z Orle a z Rabštejna a po něm kolem roku 1404 Jetřich z Orle. V roce 1405 si odúmrť vyprosil od krále Slavibor řečený Vrš, ale následně byl hrad darován Matěji Holci z Nemošic, čemuž však bránili Vítek z Tuněchod (jménem svým i ve jménu sirotků po Mikuláši z Orle) a žestocký plebán Pavel (jménem Jetřicha a Jana Pyska ze Žestok). Královo rozhodnutí však zůstalo v platnosti, ale dědičné právo zůstalo při pánech z Orle, kteří spoludržitele nakonec vyplatili. Za husitských válek tu seděl Aleš z Orle, jenž prodal hrad Rabštejn s poplužním dvorem a dvory kmetcími, poplužní dvůr a dvůr kmetcí v Sobětušicích (dnes Sobětuchy), dvory kmetcí v Rabštejnské Lhotě a polovinu vsi Týnce (dnes Smrkový Týnec) Hertvíkovi z Ostružna, jenž si v roce 1430 přidal do predikátu "seděním na Rabštejnku". Vzhledem k tehdejším událostem však nedošlo k zápisu této věci do zemských desek a ani k praktickému odevzdání tohoto zboží. K tomu došlo až o 7 let později, ale již ne výše jmenovanému Hertvíkovi z Ostružna, ale jeho dědici Vilému z Ostružna, a to za 500 kop grošů.
Ten si poté rovněž zvolil přídomek "z Rabštejnku" a zmínku o něm máme z roku 1440, kdy se zúčastnil čáslavského sjezdu, na němž se přidal k landfrýdu, který vznikl sjednocením kouřimského, čáslavského, hradeckého a chrudimského kraje. Někdy před rokem 1446 prodal Rabštejnek s dalšími okolními majetky Vaňkovi z Vlkova, ale do zemských desek byl tento trh zapsán až 5. prosince 1450. Za krále Ladislava Pohrobka se při hledání odúmrti zjistilo, že právo na Rabštejnek měl po svém bratru Mikuláši Pyskovi ze Žestok a dalších příbuzných. Díky tomu si odúmrť vyprosili v roce 1454 Petr Kdulinec z Ostromíře a Vilém ze Dřela, jež byli potomky pánů z Orle. Svých práv, zapsaných 1. dubna 1454, se však nakonec o 2 roky později vzdali a postoupili je Soběslavu z Miletínka, čemuž se protivili Václav z Května (snad šlo o Vaňka čili Václava z Vlkova, alespoň podle prof. Augusta Sedláčka) a Hertvík z Ostružna. Ti také nakonec celé rabštejnské zboží obdrželi.
Kolem roku 1484 držel Rabštejnek Zikmund Šárovec ze Šárova, v roce 1508 Jiřík z Kunčího a roku 1510 Zdeněk ze Šárova, který se rozdělil o majetky svého otce Zikmunda se svým bratrem Václavem starším, jemuž připadly Slatiňany. Polovinu rabštejnského zboží pak postoupil své manželce, po níž ji zdědily Dorota a Kateřina ze Šárova. 25. září 1538 prodal Zdeněk ze Šárova svůj rabštejnský díl městu Chrudimi a 27. února 1540 udělaly podobný krok obě předem zmíněné sestry, takže hrad Rabštejnek se dvorem se dostal do rukou chrudimských měšťanů, kteří však o vše přišli v roce 1547, když se zúčastnili vzpoury proti králi Ferdinandu I. Již 19. listopadu 1547 připadl Rabštejnek Janu z Pernštejna na Helfenštejně, jenž koupil velké množství na východě Čech císařem zkonfiskovaných majetků. 9. prosince 1547 prodal Rabštejnek s dalšími okolními majetky Heřmanu Lhotskému ze Zásmuk (zapsáno až 21. července 1548), který ve svém kšaftu z roku 1554 přenechal rabštejnské zboží synovi Ctiboru. Po Heřmanově smrti postoupila vdova a poručnice svých dětí Barbora Lhotská z Ronovce panství v dluhu 5 750 kop grošů českých Jindřichu Fráňkovi z Liběchova a na Stráži. Tato dohoda byla po dosažení plnoletosti potvrzena v roce 1555 Ctiborem Lhotským ze Zásmuk. Po 5 letech však Jindřich Fráněk z Liběchova a na Stráži zemřel a poručnicí jeho neplnoletých synů Václava a Jana se stala vdova Alena z Hodkova. Když poté dosáhli plnoletosti, připadl Rabštejnek Václavovi Fráňkovi z Liběchova a na Stráži. Ten však nebyl dobrým hospodářem a uměl jen kupit dluhy. Výsledkem bylo to, že 21. října 1575 postoupil slatiňanskou tvrz a zámek Rabštejnek Bohuslavu Mazancovi z Frymburka, jenž zemřel 10. ledna 1589 a byl nejspíše posledním, kdo na hradě trvale žil, i když již v roce 1585 byl hrad označen jako zpustlý a podobně také v trhové smlouvě o slatiňanské panství z 27. října 1595, kdy ho bratři Jan a Karel Mazancovi z Frymburka prodali Zikmundu Karlíkovi z Nežetic ("zamek pusty Rabssteinek"). Stejně dopadl i dvůr pod hradem, který byl zmíněn jako chatrný již roku 1547.
Po třicetileté válce bylo panství Karlíkům z Nežetic zabaveno a sám hrad postupně podléhal další zkáze, když kameny z něj byly používány jako stavební materiál po celém okolí. Kolik starých stavení a stodol vzniklo z jeho zdí, o tom se můžeme jen dohadovat. Další život mu vdechl v polovině 19. století až Vincenc Karel kníže z Auerspergu, když přebudoval zříceninu do romantické podoby, obdobně jako nedaleký Oheb. Tehdy tu vznikla dvojice hradních místností, rytířský sál a komora. Vše bylo centrem zájmu nejen zdejší vrchnosti, ale na Rabštejnek mířily i davy turistů, školních výletů i spolkových výletů, např. roku 1887 sem zavítali pardubičtí sokolové a v roce 1896 členové mužského zpěváckého spolku Pernštýn v Pardubicích. První výzvy o záchranu zříceniny můžeme zaznamenat roku 1934, kdy se objevila v tisku řada rozličných článků na toto téma. Rok 1945 však přinesl zabrání veškerého majetku Auerspergů a sám stát neměl zájem o tuto hradní zříceninu, neboť pro ni neměl využití. Jejím vlastníkem a správcem se staly Státní lesy, hospodářství Nasavrky. V té době postupně zmizelo z hradu vše, co bylo nějak využitelné. Přesto byl 24. ledna 1964 zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/hrad-rabstejn-rabstejnek-zricenina-12875395).
Co se neztratilo, tak bylo zničeno, zejména mělo jit o nábytek a kachlová kamna, později i o neorománská kamenná ostění oken a rozebrány byly též střechy. Tak to tu vypadalo v roce 1976, alespoň podle telefonické zprávy Ing. Bohumila Klabíka, projektanta z Chirany. Hrádek tedy byl opětovně pouhou zříceninou a na dobré časy se mu svitlo až roku 2014, když byl Vítem Novákem, Alešem Sýkorou a MUDr. Miroslavem Gregorem odkoupen od Lesů České republiky, kteří se s pomocí ministerstva kultury, pardubického hejtmanství, obce Rabštejnská Lhota i dalších nadšenců pustili do jeho obnovy. V roce 2020 nahradil MUDr. Miroslava Gregora Petr Šotta a o rok později zůstali vlastníky pouze Vít Novák a Aleš Sýkora (viz https://hrad-rabstejnek-na-chrudimsku.webnode.cz). A jak jim v jejich úsilí pomoci? Když ne nějakým tím obnosem, tak určitě přinesením nějakého toho kamene z údolíčka pod ním, což nikoho nezabije. Není tolik takových nadšenců jako výše zmínění a můžeme jim přát jen to, aby se jim podařilo to, co si předsevzali a bylo stále méně těch, kteří by jim v jejich dílu překáželi nebo škodili!
Ten si poté rovněž zvolil přídomek "z Rabštejnku" a zmínku o něm máme z roku 1440, kdy se zúčastnil čáslavského sjezdu, na němž se přidal k landfrýdu, který vznikl sjednocením kouřimského, čáslavského, hradeckého a chrudimského kraje. Někdy před rokem 1446 prodal Rabštejnek s dalšími okolními majetky Vaňkovi z Vlkova, ale do zemských desek byl tento trh zapsán až 5. prosince 1450. Za krále Ladislava Pohrobka se při hledání odúmrti zjistilo, že právo na Rabštejnek měl po svém bratru Mikuláši Pyskovi ze Žestok a dalších příbuzných. Díky tomu si odúmrť vyprosili v roce 1454 Petr Kdulinec z Ostromíře a Vilém ze Dřela, jež byli potomky pánů z Orle. Svých práv, zapsaných 1. dubna 1454, se však nakonec o 2 roky později vzdali a postoupili je Soběslavu z Miletínka, čemuž se protivili Václav z Května (snad šlo o Vaňka čili Václava z Vlkova, alespoň podle prof. Augusta Sedláčka) a Hertvík z Ostružna. Ti také nakonec celé rabštejnské zboží obdrželi.
Kolem roku 1484 držel Rabštejnek Zikmund Šárovec ze Šárova, v roce 1508 Jiřík z Kunčího a roku 1510 Zdeněk ze Šárova, který se rozdělil o majetky svého otce Zikmunda se svým bratrem Václavem starším, jemuž připadly Slatiňany. Polovinu rabštejnského zboží pak postoupil své manželce, po níž ji zdědily Dorota a Kateřina ze Šárova. 25. září 1538 prodal Zdeněk ze Šárova svůj rabštejnský díl městu Chrudimi a 27. února 1540 udělaly podobný krok obě předem zmíněné sestry, takže hrad Rabštejnek se dvorem se dostal do rukou chrudimských měšťanů, kteří však o vše přišli v roce 1547, když se zúčastnili vzpoury proti králi Ferdinandu I. Již 19. listopadu 1547 připadl Rabštejnek Janu z Pernštejna na Helfenštejně, jenž koupil velké množství na východě Čech císařem zkonfiskovaných majetků. 9. prosince 1547 prodal Rabštejnek s dalšími okolními majetky Heřmanu Lhotskému ze Zásmuk (zapsáno až 21. července 1548), který ve svém kšaftu z roku 1554 přenechal rabštejnské zboží synovi Ctiboru. Po Heřmanově smrti postoupila vdova a poručnice svých dětí Barbora Lhotská z Ronovce panství v dluhu 5 750 kop grošů českých Jindřichu Fráňkovi z Liběchova a na Stráži. Tato dohoda byla po dosažení plnoletosti potvrzena v roce 1555 Ctiborem Lhotským ze Zásmuk. Po 5 letech však Jindřich Fráněk z Liběchova a na Stráži zemřel a poručnicí jeho neplnoletých synů Václava a Jana se stala vdova Alena z Hodkova. Když poté dosáhli plnoletosti, připadl Rabštejnek Václavovi Fráňkovi z Liběchova a na Stráži. Ten však nebyl dobrým hospodářem a uměl jen kupit dluhy. Výsledkem bylo to, že 21. října 1575 postoupil slatiňanskou tvrz a zámek Rabštejnek Bohuslavu Mazancovi z Frymburka, jenž zemřel 10. ledna 1589 a byl nejspíše posledním, kdo na hradě trvale žil, i když již v roce 1585 byl hrad označen jako zpustlý a podobně také v trhové smlouvě o slatiňanské panství z 27. října 1595, kdy ho bratři Jan a Karel Mazancovi z Frymburka prodali Zikmundu Karlíkovi z Nežetic ("zamek pusty Rabssteinek"). Stejně dopadl i dvůr pod hradem, který byl zmíněn jako chatrný již roku 1547.
Po třicetileté válce bylo panství Karlíkům z Nežetic zabaveno a sám hrad postupně podléhal další zkáze, když kameny z něj byly používány jako stavební materiál po celém okolí. Kolik starých stavení a stodol vzniklo z jeho zdí, o tom se můžeme jen dohadovat. Další život mu vdechl v polovině 19. století až Vincenc Karel kníže z Auerspergu, když přebudoval zříceninu do romantické podoby, obdobně jako nedaleký Oheb. Tehdy tu vznikla dvojice hradních místností, rytířský sál a komora. Vše bylo centrem zájmu nejen zdejší vrchnosti, ale na Rabštejnek mířily i davy turistů, školních výletů i spolkových výletů, např. roku 1887 sem zavítali pardubičtí sokolové a v roce 1896 členové mužského zpěváckého spolku Pernštýn v Pardubicích. První výzvy o záchranu zříceniny můžeme zaznamenat roku 1934, kdy se objevila v tisku řada rozličných článků na toto téma. Rok 1945 však přinesl zabrání veškerého majetku Auerspergů a sám stát neměl zájem o tuto hradní zříceninu, neboť pro ni neměl využití. Jejím vlastníkem a správcem se staly Státní lesy, hospodářství Nasavrky. V té době postupně zmizelo z hradu vše, co bylo nějak využitelné. Přesto byl 24. ledna 1964 zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/hrad-rabstejn-rabstejnek-zricenina-12875395).
Co se neztratilo, tak bylo zničeno, zejména mělo jit o nábytek a kachlová kamna, později i o neorománská kamenná ostění oken a rozebrány byly též střechy. Tak to tu vypadalo v roce 1976, alespoň podle telefonické zprávy Ing. Bohumila Klabíka, projektanta z Chirany. Hrádek tedy byl opětovně pouhou zříceninou a na dobré časy se mu svitlo až roku 2014, když byl Vítem Novákem, Alešem Sýkorou a MUDr. Miroslavem Gregorem odkoupen od Lesů České republiky, kteří se s pomocí ministerstva kultury, pardubického hejtmanství, obce Rabštejnská Lhota i dalších nadšenců pustili do jeho obnovy. V roce 2020 nahradil MUDr. Miroslava Gregora Petr Šotta a o rok později zůstali vlastníky pouze Vít Novák a Aleš Sýkora (viz https://hrad-rabstejnek-na-chrudimsku.webnode.cz). A jak jim v jejich úsilí pomoci? Když ne nějakým tím obnosem, tak určitě přinesením nějakého toho kamene z údolíčka pod ním, což nikoho nezabije. Není tolik takových nadšenců jako výše zmínění a můžeme jim přát jen to, aby se jim podařilo to, co si předsevzali a bylo stále méně těch, kteří by jim v jejich dílu překáželi nebo škodili!
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.905, 15.753)
Poslední aktualizace: 14.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Rabštejnská Lhota
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Zřícenina hradu Rabštejnku
Rabštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu Rabštejn, nazývaného také Rabštejnek, stojí na nevýrazné skalce poblíž Rabštejnské Lhoty na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Hrad se skládal z věže čtvercového půdorysu, paláce a hradeb, které obě…
0.5km
více »
Rabštejn
Tipy na výlet
Jedeme na 25 km dlouhý turistický pochod, který začíná a končí u Penzionu Zastávka ve Žďárském Potoku u Rýmařova. Přijet sem můžete buď autobusem nebo autem. Parkoviště je před penzionem.
Celý pochod vede po turisticky značených trasách: od Penzionu Zastávka jdete přes silnici po zelené směr Pod Výhledy, odbočíte vpravo na žlutou směr Řabštejnský potok - Pod Rabštejnem -…
0.6km
více »
Turistické rozcestí Čejkovice, rozc.
Rozcestí
Rozcestí leží v lese nad Čejkovicemi. Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená SV směrem - Dubinec, Sobětuchy, Chrudim
červená JZ směrem - Pohled,Cítkov, Vápenný Podol, Skoranov, Starý Dvůr, Hedvíkov a Třemošnice
zelená V směrem - Rabštejn, rybník Perný, Kočičí hrádek, Slatiňany
zelená Z směrem - Čejkovice, Janovice, Radlín, Heřmanův Městec
0.7km
více »
Kamenné moře u Deblova
Chodník, naučná stezka
Nedaleko od vesnice Deblov jižně od Chrudimi se nachází zkamenělé mořské dno. Můžete se zde setkat se stopami tehdejších živočichů z doby před 500 miliony let. Udělejte si krátký výlet do…
1.3km
více »
Pravěká stezka Stolany
Chodník, naučná stezka
V lese za obcí Stolany byl za spolupráce obce a Geoparku Železné hory revitalizován tamní zapomenutý lom, který odkrývá geologické bohatství. Budete zde mít možnost sáhnout si n…
1.8km
více »
Turistické rozcestí Dubinec
Rozcestí
Rozcestí leží v lese nad Rabštejnskou Lhotou. Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená S směrem - Sobětuchy, Chrudim
červená J směrem - rozcestí nad Čejkovicemi, Pohled, Cítkov, Vápenný Podol, Skoranov, Starý Dvůr, Hedvíkov a Třemošnice
žlutá JV směrem - Rabštejnská Lhota, rybník Perný, rozhledna Bára, Podhůra, Chrudim
2.2km
více »
Pomník obětem 1. světové války v Rabštejnské Lhotě
Pomník
Pomník se nachází v centrální části obce, naproti restaurace u Drobílků. Na pomníku je socha ženy-vdovy s dítětem v náručí. Pod ní se nachází podstavec s nápisem:
V kraje míru nes hložím své dítě osiřelé mohyly otců kroky tvoje povedou.
Na samotném pomníku je pak text:
ZE LHOTY RAB. Buřval Fr., Holub Fr., Hubáček F. otec, Hubáček F. syn, Kvapil Jos., Motyčka Jos., Ročňák Jo…
2.2km
více »
11km - Rozhledna Bára - Vyhlídková věž na Chlumu - Zřícenina hradu Rabštejn
Trasy
Naše Velikonoce na Rabštejnské LhotěAuto jsme zaparkovali u rybníka Rohlík a vydali se na cestu. Během půl hodinky náš čekal menší a kopec po jehož zdolání jsme se dostali k rozhledně Bára, která jistě stojí za návštěvu. U rozhledny se nachází spoustu posezení a bouda s občerstvením. Jelikož jsme tu byli na Velikonoce, bylo zavřeno, ale věřím že v letních měsících si to tu naplno užijete. Porozhlédli jsme se po okolí, kde se nachází čertova skála a veřejný prostor pro ohniště. Dále jsme se vrátili k rozcestníku a pokračovali krásnou lesní cestou (po rovině) až ke kočičímu hrádku. Samotná hrádek je pěkný, ale nic moc nám neř…
2.2km
více »
Babiččin dvoreček Licibořice
Výletní místo
Babiččin dvoreček v Licibořicích (Chrudimsko) nabízí tip na výlet pro rodiny s dětmi, jízdy na koni a programy pro MŠ a ZŠ s ukázkou tradičního hospodaření za časů našich babiček. Domácí …
2.6km
více »
Strážce brány Železných hor
Kámen
Strážce brány Železných hor bývá označován jako křemencový menhir i symbolický pomník. A svým způsobem to tak je, i když nejpřesnější označení by bylo symbol. Nedávno vztyčený a 480 milionů let starý kámen má totiž symbolickým způsobem představovat spojení a spolupráci Geoparku Železné hory, Městských lesů Chrudim s.r.o. a CHKO Železné hory. Symbolické je tedy i umístění menhir…
2.7km
více »
rozhledna Bára
Tipy na výlet
výlet na rozhlednu Bára je skvělým tipem na procházku s dětmi nebo výlet na kole. V okolí je k vidění zámek a hřebčín ve Slatiňanech, lanové centrum a pro cyklisty dále do Železných hor... rozhledna Bára - nádherné dílo od p. Rajniše. Na své si přijdou páni, dámy i dětičky. V bezprostředním okolí lanové centrum a také Kočičí hrádek ! najedli jsme se ve Slatiňanech v hospůdce a …
2.8km
více »
Rozhlednový den mezi Bárou a Chlumem
Tipy na výlet
Rozhledny všeho druhu jsou dnes zkrátka „in“ a v některých případech se tomu ani nelze divit. Pomineme-li cimrmanovské rozhledničky v hlubokém údolí, některé rozhledny, z nichž díky…
2.9km
více »
Rozhledna Bára
Rozhledna
Rozhledna Bára, unikátní atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu, se nachází v rekreačních lesích města Chrudimě na Podhůře. Rozhledna, jejímž autorem je architekt Martin Rajniš,…
2.9km
více »
Létající klacky pod Čertovou skalkou
Zajímavost
Navštívíte-li unikátní rozhlednu Bára na Podhůře u Chrudimi, zaujme vás kromě její architektury též statické zajištění a různé technické vychytávky. Pokud technickým řešením fandíte, sejděte pod Čertovu skalku, …
2.9km
více »
Lanový park Chrudim – Podhůra
Zábava, atrakce
Lanový park Podhůra se nachází v rekreačních lesích města Chrudimě mezi Chrudimí, Slatiňany a Rabštejnskou Lhotou. V parku je návštěvníkům k dispozici dětský lanový park s pěti překážkami o délce 23 m pro děti o…
3km
více »
Lanový park PODHŮRA - Chrudim
Tipy na výlet
Pojďme se podívat do malebné přírody za Chrudimí a strávit příjemný den plný sportu, adrenalinu,
příjemného prostředí a relaxu v klidném a čistém prostředí. Můžeme se vydat příjemnou…
3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Bára II, její historie, statika a technické parametry
Rozhledna
Znovupostavená rozhledna Bára II se nachází v komplexu rekreačních lesů Podhůra u Rabštejnské Lhoty v sousedství okresního města Chrudim. Dostanete se k ní nejrychleji po žluté turistické značce od bývalé Restau…
3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Slatiňany – vyhlídková věž Chlum
Vyhlídka
Vyhlídková věž se nalézá na jihovýchodním svahu vrchu Hůra 3 km západně od Slatiňan asi 1,5 km jižně od Kočičího hrádku (zelená turistická trasa). Rozhlednu nechal vystavět na přelomu 19. a 20. století kníže František Josef Auersperg kvůli lepšímu výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Sloužila jako požární hláska a pozorovatelna zvěře. Na masivní kamenné podezdívce spočíval…
3.3km
více »
Kamenné zbytky rozhledny Na Chlumu u Slatiňan
Rozhledna
Torzo Kamenné rozhledny nalezneme na jižním úpatí kóty Hůra nedaleko Slatiňan. Rozhledna byla postavena na přelomu19. a 20. století knížetem Františkem Josefem Auersperkem v tehdejší oboře.…
3.5km
více »
Kočičí hrádek
Hrad
O Kočičím hrádku se nedohovalo mnoho sprav. V letach 1898-1901 ho nechalo postavit knezna Vilemina Auerspergova. Architektura stavby je ovlivnena romantisem. Tento umelecky smer minuleho stoleti…
3.6km
více »
Slatiňany - Interaktivní muzeum starokladrubského vraníka
Muzeum
V červnu 2012 bylo v nově zrekonstruované Švýcárně z 19.století nedaleko Kočičího hrádku otevřeno Interaktivní muzeum starokladrubského vraníka. V přízemní hale se nachází expozice věnovaná historii a standartům t…
3.9km
více »
Zámek Slatiňany
Tipy na výlet
Jedná se o původní renesanční zámek z let 1580-1590 Podstatné stavební úpravy byly provedeny za Auerspergů v 19. století. Na konci 19. století se součástí zámeckého areálu stala stavba hřebčína, tzv. Švýcárny a mi…
4.5km
více »
Do Slatiňan
Cestopisy
V červnu loňského roku manželku napadlo, že bychom mohli vyrazit na dva dny někam do východních Čech. Po dlouhé diskuzi jsme se shodli na návštěvě Slatiňan a Chrudimi. Jana dostala za úkol zajistit v tom větš…
4.8km
více »
Slatiňany – socha koně
Socha
V Zámeckém parku před jižním průčelím zámku se nachází třímetrová bronzová socha koně, která zde byla odhalena v roce 1951. Nejedná se však o starokladrubského vraníka, jejichž chovem jsou Slatiňany proslulé, al…
4.8km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Státní zámek Slatiňany
Zámek
Státní Zámek Slatiňany
Zámek ve Slatiňanech - původně gotická tvrz nad řekou Chrudimkou - se běhěm staletí stal místem, kde knížecí rodina Auerspergů trávila svůj rodinný život. S nadsázkou můžeme…
4.9km
více »
Slatiňany
Zámek
Romantický Zámek Slatiňany stojí na úpatí Železných hor, na pravém břehu Chrudimky. Zámek se nachází na Chrudimsku v Pardubickém kraji. V hlavní sezóně, od května do září, je zámek otevře…
5.1km
více »
Výlet na Kočičí hrádek a rozhlednu Bára
Tipy na výlet
Dnešní výlet nás zavede do městečka Slatiňany na okraji Železných hor. Jedeme autem nebo autobusem (viz www.idos.cz) či vlakem (Slatiňany leží na trati Pardubice – Havlíčkův Brod). Cílem našeho výletu je minia…
5.1km
více »
Slatiňany
Město
Slatiňany jsou nevelké město s 4010 obyvateli a najdeme jej na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory a v těsné blízkosti města Chrudim, jihovýchodním směrem. Město se rozkládá převážně na pravém břehu řeky…
5.2km
více »
Chrudim
Město
Chrudim leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Pardubice. Chrudim je známé město pro svoji tradici výroby lanovek v Transportě Chrudim. Jižním směrem od Chrudimi se rozkládá chráněná krajinná oblast …
6.3km
více »