Loading...
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s věžemi Panna a Baba. Hlavní palác se nacházel pod věží Panna. Po smrti Čeňka z Vartenberka připadl hrad králi Václavu IV, který jej věnoval pánům z Bergova. V následných letech hrad střídal majitele a za dob Lobkoviců pozbyl na významu, v polovině 17. století byl již zříceninou.
Turisté mohou Trosky navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září denně kromě pondělí. Přístupná je vyhlídka pod věží Panna, před několika lety bylo vybudováno i dřevěné schodiště k vrchoku věže Baba.
K Troskám je možno dojít po červené značce ve směru Dolní Mlýn - Valdštejn, po značce modré ve směru Malechovice žst. - Borek žst., nebo po značce zelené ve směru Sobotka - Ktová žst, Rovensko pod Troskami. Kdo přijede autem může zaparkovat na odstavném parkovišti pod hradem.
Aktuální info o provozní době, akcích, novinkách a vstupném je k získání zde: https://hrad-trosky.cz/cs
Na virtuální prohlídku zříceniny hradu Trosky a krásného okolí se můžeme podívat zde:
Podhradí: http://www.virtualtravel.cz/troskovice/zricenina-hradu-trosky/v-podhradi.html
Věž Baba http://www.virtualtravel.cz/troskovice/zricenina-hradu-trosky/vez-baba.html
Hrad Trosky je dominantou krajiny Českého ráje. Jeho charakteristický tvar poutá pozornost kolemjdoucích již z dálky. Hrad má jedinečnou polohu a krásný výhled do okolí. Leží na dvou čedičových sloupech a byl vybudovaný v letech 1380-1390 Čeňkem z Vartenberka. Dvě skály byly využity jako hradní věže. Ta vyšší se jmenuje Panna a měří 59 m. Druhá je Baba a měří 49 m. V 15. století se hrad stal na několik let sídlem loupeživých rytířů. Za třicetileté války byl obsazen Švédy, vyhořel a následně zpustl. V dobách romantismu byl velkou inspirací básníků i malířů. Jádro hradu tvořil palác a nádvoří s hospodářskými staveními.
My jsme k němu přijeli až k večeru a protože ještě nebyla turistická sezóna našli jsme bránu zavřenou. Ale majestátnost hradu je patrná i při prohlídce zvenku.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 B3
vrch Panna (488 m.n.m.)
vrch Baba (478 m.n.m.)
přírodní památka
zbytky hradu
jeskyňka
První zmínka o objektu 1396
První zmínka z roku 1396 uvádí i prvního majitele hradu, kterým byl Čeněk z Vartenberka, který s největší pravděpodobností nechal i hrad založit na vrchu se skalním výchozem, který se již tehdy nazýval Troskami. Kolem roku 1390 se hrad dostal do majetku královské koruny odkud byl darován Otovi z Bergova v roce 1399. Jeho syn Ota mladší byl nucen se hradu vzdát, protože Trosky se dostaly do rukou lapků Švejcara a Šofa z Helfenburka. Tito lupiči byly na Troskách dobýváni, ale hrad odolal. Teprve v roce 1444 byli oba vyvrhelové polapeni a Ota mladší z Bergova opět zasedl na Troskách. Jeho syn Jan roku 1455 prodal Trosky Zajícům z Házmburka za nichž byl také dobýván a následně dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Házmburští Zajícové drží hrad téměř do konce 15. století a později se dostaly Trosky do majetků pánů ze Šelmberka. Dalšími majiteli jsou v roce 1524 udáváni Biberštejnové a později Lobkovicové od kterých v roce 1559 zakoupili hrad Smiřičtí ze Smiřic. V tento okamžik byly Trosky připojeny k hruboskalskému panství. Smiřickým patří hrad až do roku 1622, kdy jim je pro účast na stavovském povstání majetek zkonfiskován a dalšími držiteli se stali Valdštejnové. V roce 1821 se majiteli Hrubé Skály a tedy i Trosek stali Aehrenthalové, kteří upravili přístup k hradu Hrad je, jak již bylo zmíněno, dominantou širokého okolí a Českého ráje vůbec. Jeho dvě věže z nichž vyšší bývá nazývána Pannou a nižší Babou jsou vidět i ze vzdálenějších míst, samozřejmě jen při vhodném počasí. Celý hrad je opředen větším množstvím pověstí, stejně jako “Tajná chodba” ve svahu. V této chodbě bylo nalezeno několik nápisů, které, byť z historického období, varovaly před dalším postupem a tak řada amatérských badatelů byla odrazena. Přírodní památka Trosky byla vyhlášena roku 1998 pro zajímavé čedičové vyvřeliny. Tato dominanta širokého okolí je důležitou křižovatkou turistických cest. Patrně nejvyužívanějším přístupem je červená TZN od Turnova přes Valdštejn, Hrubou Skálu k Troskám a dále k Mladějovu. Jiný přístup poskytuje modrá TZN z Rovenska pod Troskami přes Borek, která kolem hradu pokračuje k Troskovicím a Nebákovu. Zelená TZN z Rovenska pod Troskami vede až k rozcestí červené TZN u Dolního Mlýna.
Hrad Trosky, jehož dvě charakteristické věže na čedičové skále jsou vidět opravdu zdaleka, láká zdaleka poutníky, proudící Českým Rájem. Hrad Trosky patří prostě k těm nejpodivuhodnějším výtvorům lidských rukou, kterými se může Česká republika pyšnit.
Hrad Trosky, symbol našeho oblíbeného Českého Ráje, jsme navštívili zatím dvakrát. Když jsme zde byli poprvé v roce 1998, tak nebyla přístupná věž Baba a průvodce nám zaníceně vyprávěl o tajemství i historii hradu.
Po deseti letech jsme tento hrad, postavený asi kolem roku 1380 Čeňkem z Vartenberka, navštívili opět. Auto jsme nechali pod hradem na placeném parkovišti a vydali se na tuto krásnou památku. S paní v pokladně jsme si pokecali o kočkách, získali jsme zde také razítko do památníku a samozřejmě koupili vstupenky. Nepřálo nám ovšem počasí. Hned po příchodu na nádvoří, které bylo umístěno mezi oběma čedičovými homolemi, jsme se museli schovat před deštěm.
Čekali jsme půl hodiny, než se ten nahoře umoudřil. Když se tak stalo, vydali jsme se prozkoumat hrad, jehož věže byly postaveny na obou nepřístupných vrcholech. Na jednu z nich, Babu, jsme všichni vystoupali po dřevěném schodišti. Také jsme vylezli pod druhou věž Pannu na vyhlídku, kde jsme o deset let dříve naslouchali vyprávění průvodce. Tentokrát zde žádný průvodce nebyl a hrad jsme si procházeli sami.
Z historie hradu nás zaujalo, že byl několikrát obléhán. Poprvé husity roku 1424, kteří však nebyli úspěšní. V roce 1438 sídlo obsadili dva záškodníci a proto vojska oblehli hrad podruhé a ani tentokrát nebyl dobyt. Obráncům prý pomáhala tajná chodba pod hradem. Až v roce 1469 byly Trosky dobyty královským vojskem a od té doby byl pouhým střediskem hospodářské správy. Zajímavé také bylo, že ještě za třicetileté války hrad stál, i když už opuštěný a zpustlý. Když jsme hrad Trosky navštívili, v obou případech byla věž Panna nepřístupná. Ovšem Bohuslav Balbín se ještě v roce 1681 dostal na vrchol Panny. Mnoho nechybělo, abychom se i my na tuto vyšší věž podívali. V době romantismu totiž prodali Valdštejnové hrad Trosky Janu Lexovi z Ahrentalu a ten roku 1841 začal stavět točité schodiště, jímž chtěl zpřístupnit vrchol Panny a tak využít vyhlídky do dalekého okolí.
Bohužel v roce 1843 zemřel a stavba zůstala nedokončena a se stavbou schodiště se skončilo v místě, kde se dnes nachází hradní vyhlídka. Na ni jsme se také podívali, ale protože se opět rozpršelo, hrad jsme opustili, šli k autu a spěchali do Rovenska na nedělní zvonění.
Otevírací doba
duben, říjen soboty, neděle a svátky 9.00 - 16.00
květen až srpen denně mimo pondělí 9.00 - 17.30
září denně mimo pondělí 9.00 - 16.00
Vstupné 2014
Dospělí 70,- Kč
Senioři nad 65 let a děti 40,- Kč
Rodina (dva dospělí + dvě až tři děti do 15 let) 180,- Kč
Psi 20,- Kč
http://www.castles.cz/hrad-trosky/
Zajímavý pohled, když víte, jak to vypadalo dřív.