ČR Český Ráj - Kozákov - Votrubcův lom, TROSKY, Kopicův statek
Zakaboněný Kozákov a Votrubcův lom
Chcete- li udělat radost dětem, staňte se na chvíli lovci drahokamů. Uidíte, že i vy dobývání propadnete a hlavně se dobře se pobavíte. Cestou na horu Kozákov přibrzděte ve Votrubcově lomu. Tato národní přír. památka kdysi sloužila jako těžiště drahokamů a polodrahokamů. Jaspisy, ametysty, acháty, chalcedony, citríny či křišťály patřily ke skvostům sbírek panovníků – a některé dodnes tvoří součást výzdoby kaplí a chrámů v Praze. Nyní zde těžba neprobíhá.
U milého pana Josefa Votrubce vyfasujete kladívka, dostanete pár instrukcí a pak hurá kutat horu. To je radosti při každém objevení vzácného kamene. Pan Votrubec vaše vlastní nalezené poklady znalecky prohlédne a za drobný poplatek kameny v muzeu vybrousí.
Pan Votrubec v obci Kozákov provozuje malé muzeum drahých kamenů.
S poklady v kapsách jsme vyjeli na Kozákov (744 m.n.m.), nejvyšší horu Českého Ráje. Na vrcholu se nachází (od roku 1928) Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž. Z jejího ochozu (24 m) jsme měli v plánu shlédnout Český Ráj, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu České středohoří, Orlické hory, Lužické hory, Ještědský hřbet a další skvosty. Bylo však zavřeno. Malé zklamání napravili paraglidisté, kteří nám zde předvedli své umění.
Kopicův statek
Mezi Valdštejnem a Hrubou skálou, nedaleko obce Kacanovy, se nachází roubená usedlost - Kopicův statek (známá též pod jménem Jirošova rychta). Nátáčely se zde pohádky (např. Princ Bajaja, Nesmrtelná teta, či Princ a Večernice). Kopicův statek je příkladem lidové architektury. Skládá se z domu, hospodářských budov, stodoly a dvora, který uzavírá brána. V blízkosti Kopicova statku stojí (kopie) sochy svatého Jiří na koni. V roce 1787 byla usedlost postavena Jiřím Jirošem, prvním starostou obce Kacanovy. Vojtěch Kopic se do statku v roce 1932 přistěhoval a žil zde 40 let. Za tu dobu vytvořil tento sochař - samouk v pískovcových skalách v okolí mnoho reliéfů, které znázorňují, mimo jiné, témata z našich dějin (např. Horymír se Šemíkem,T. G. Masaryk,Karel IV., Mistr Jan Hus, Jánošík, kněžna Libuše) a také témata okolní přírody (např. hluboká studna, vytesaná ve skále, varhany) a díla se zvířecími motivy. Později v Kopicově díle pokračovali další lidoví amatérští umělci. Dětem se nejvíce líbila socha lva. Reliéfy ve skalách doplňují citáty a verše. Do statku jsme se nedostali, je pro veřejnost uzavřen. Skalní reliéfy jsou přístupné stále.
TROSKY
Zřícenina hradu Trosky z konce 14. stol., zasazená do malebné krajiny Českého Ráje, je vůbec jednou z nejnavštěvovanějších v České republice. Při toulkách po okolí byl symbol Českého Ráje vidět z mnoha míst. Díky výborné poloze hrad kdysi dokázal odolávat dobyvatelům. Vnitřní jádro bylo vytvořeno mezi dvěma čedičovými homolemi a na obou vrcholech byly vystavěny věže – Baba (47 m) a Panna (57m). Hrad několikrát vyhořel. V květnu 2000 bylo otevřeno schodiště na věž Babu, ze které je prý vidět zámeček Humprecht, hrad Kost, či Jičín. Také z druhé vyhlídky (pod věží Panna) lze vidět za dobrého počasí kromě nádherného Českého Ráje, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše i Prahu atd. My to štěstí, bohužel, neměli - i tento den bylo zakaboněno. Přírodní památkou jsou Trosky od roku 1998. Návštěvní doba, vstupné a bližší informace jsou na těchto webových str. Naše cesta na kolech pokračovala k hradu Kost, který jsme si prohlédli pouze zvenčí.
TIP: Dovolenou v Českém Ráji (v roce 2007) jsme cestou zpět domů, na Moravu, zakončili návštěvou Zoologické zahrady ve Dvoře Králové.
Použité odkazy:
http://www.hrad-trosky.eu/, mapy