Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Na ostrohu nad řekou Metují, blízko Nového Města nad Metují, stojí zřícenina hradu Výrov. Podle archeologických nálezů byl hrad založen na skále nad soutokem Bohdašínského potoka a Metuje koncem 14. stol. nebo na počátku 15. stol., ale jméno zakladatele ani stavitele se nedochovalo. První písemná zpráva pochází z roku 1484, kdy hrad spolu s krčínským panstvím získal Jan Černčický z Kácova.
Další známá informace praví, že hrad v letech 1539 - 1541 sloužil jako vězení pro zvlášť nebezpečné zločince. Místo bylo tudíž trochu tajemné a lidé si začali vyprávět pověsti. Podle jedné z nich jsou na hradě i v okolí ukryty poklady, které však hlídá ďábel v podobě černého psa a v chodbách pod původní kaplí se o ně pro změnu stará drak. Ale asi v roce 1997 oba dva spali, jelikož se podařilo nedaleko hradu objevit poklad stříbrných mincí z doby Jana Lucemburského a Karla IV.
Zánik hradu Výrov souvisí patrně se začátkem husitských válek. Roku 1503 je uveden jako pustý a v roce 1527 je zmíněn pod názvem Staré Hrady. Do dnešní doby se dochovaly části hradeb a z původního paláce zdi, ve kterých jsou otvory. To by mohlo nasvědčovat tomu, že palác byl pravděpodobně dřevěnou nebo spíš hrázděnou stavbou. Další patrně také dřevěné objekty stály na skalách za hradním objektem, který byl od bradelské roviny oddělen asi 9 metrů širokým a 8 metrů hlubokým příkopem.
Z místa je úžasný výhled na Nové Město nad Metují, jelikož byl svah nedávno odlesněn. A tak je celkem logické, že tady nechali vybudovat vyhlídkové místo. Jmenuje se Juránkova vyhlídka. Kousek za zříceninou hradu se nachází kaplička zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům a na prostranství před ní nechává umístit římskokatolická farnost Nové Město nad Metují tzv. Velkopáteční kříže. Jsou ze dřeva a jejich délka dosahuje tří metrů. Jsou neseny od děkanského kostela na Husové náměstí až k pozemku u kapličky zasvěcené Čtrnácti sv. Pomocníkům.
Alois Jirásek se o těchto místech zmiňuje v části děje svého nedokončeného románu Husitský král. Ale já jsem to zatím nečetl, tak nevím detaily.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/