Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Názvoslovné peripetie, které přinesl odsun německého obyvatelstva po 2. světové válce celkem dobře dokumentuje celkem dobře známá lokalita Ztracených kamenů na Velké hřebenovce Hrubého Jeseníku.
U značkařů jsme měli dlouho staršího pána z Brníčka (toho u Lesnice), který nám vždy tvrdil, že Ztracené kameny žádné Ztracené kameny nejsou. Správně bychom je měli nazývat Rožec, či Roh (nebo Rohová skála). Vlastně měl svým způsobem pravdu, vyšší skalní stěna skutečně při pohledu z údolí může připomínat nějaký růžek. Ostatně hřebenovka se tu vlastně lomí do svahu, kterým sestupuje masiv do sedla Skřítek, na opačnou stranu začíná téměř plochá, nebo jen mírně stoupající část hřebenovky na Pec a Pecný (a Břidličnou horu). No a komu se dostane do rukou nějaká starší mapa, skutečně si může přečíst u kóty 1250 m název Hörndelstein (Horn = německy roh).
A kde tedy máme Ztracené kameny hledat? Je to vlastně kousek níže pod těmi dnešními po hřebenu, nějakých 400-500 pod známým skalním útvarem je najdeme skryté v lesním porostu. Dnes vlastně slovo skryté neplatí, protože díky exhalacím je tu les značně prořídlý i popadaný. Kdysi, když stromy ještě rostly byly skály skryté a pro kolemjdoucí téměř neznámé. Kdo sem dorazí od Skřítku (jako já), musí odbočit zhruba 300 m od rozcestí Pod Ztracenými kameny vlevo (najde tam celkem slušnou pěšinu). Brzy narazí na poměrně rozsáhlé kamenné moře s řadou větších balvanů, dá se říci skalek. Asi nejvyšší skála má výšku nějakých 3-4 m. Hornina je vlastně stejná jako na Ztracených kamenech, tedy kvarcit. Kromě jednoho kamenného moře je dále po hřebeni i více menších skupin kamenů. Tak by se nakonec zdálo, že ten čert, co se měl honit se sedlákem po horách už vysypával kamínky z jedné boty už tady (na druhé noze měl kopyto). Jeden velký tedy nechal na to Rohu.
Původní německý název těchto menších skal je totiž skutečně Verlorene Steine tedy Ztracené kameny.
Ovšem dnes už zřejmě nikdo názvosloví nepředělá, proto tedy nižší a menší útvary dnes nesou název Ztracené skály a vyšší známější útvar Ztracené kameny.
Video vzniklo díky projektu Jesenickénávraty.cz.