Forum Romanum, Kapitol, Památník Victora Emanuela II. - Řím - ITÁLIE
Z Římského Kolosea jsme pokračovli k dalším památkám:
Forum Romanum bylo kdysi střediskem římských dějin - politického jednání a rozhodování, lidového shromáždění i centrem občanského života - nacházely se tu obchody a tržnice. Současné ruiny dokládají původní krásu a vznešenost staveb. Forum Romanum se nachází mezi pahorky Palatinum, Kapitol a Eskvilin. Tento původně bažinatý prostor se Římanům podařilo vybudováním veliké stoky (Cloaka Maxima) odvodnit. Podzemní vodu stoka odvádí dodnes. Prostory se pozvolna naplňovaly bazilikami, oblouky, chrámy, správními budovami, sloupy, tribunami, náměstími a staly se srdcem Říma. Později se budovala další fóra a proběhlo mnoho přestaveb a úprav. Konala se zde veškerá shromáždění lidu, soudy, náboženské obřady, volby, zasedání senátu, také však nejžádanější – gladiátorské hry.
Vřele doporučuji místo navštívit, je to skutečný skvost. Připadala jsem si, stojící pod obrovskými troskami kdysi majestátních chrámů, jako mravenec. Opět proletěla hlavou otázka, jakým způsobem stavby bez moderní techniky vyrostly.
Mnoho staveb bylo zničeno nejen přírodními vlivy a pak znovu obnovováno.
V roce 283 zasáhl architektonický komplex ničivý požár. Ani obnovovací práce nedokázaly zabránit chátrání. Probíhaly i nájezdy barbarů a neustále se zde raboval stavební materiál.
Forum Romanum zarostlo travou. Pásalo se tu domácí zvířectvo. Až v pol. 18. stol. se začalo s archeologickými vykopávkami. Pokračuje se dodnes.
Zdaleka jsem si nezapamatovala, vše, co bylo možné zhlédnout, ale opomenout se nadá Svatá cesta (Via Sacra) - zde probíhaly průvody k Jupiterovu chrámu a ke Kapitolu. Dále Titův oblouk (postavený na počest císařova jeruzalémského vítězství nad Židy), oblouk císaře Septima Severa (na rozdíl od jiných jedna ze zcela zachovalých staveb), Tabulárium, kde je umístěn státní archív, Vespasiánův chrám, Maxentiova Bazilika, největší z římských bazilik (její oblouky mají výšku 35 m), Kurie (zasedací budova římského senátu), Saturnův chrám (jedna z nejstarších římských svatyň), Augustův chrám, Vestin chrám či Dům Vestálek (úřední sídlo panenských kněžek).
Vestállky, pocházející z římských patricijských rodin, zde měly za úkol udržovat posvátný oheň a dbát rituálů, spojených s kultem krbu. K této službě navrhovaly své dcery rodiny. Losem pak bylo vybíráno 6 dívek. Vestálky si žily na vyšší úrovni. Svou práci konaly 30 let. Dostávaly vysoké příspěvky. Trestem za vyhasnutí ohně, či porušení slibu čistoty bylo zazdění zaživa. Vestálkou byla i Rhea Silvia, matka zakladatelů Říma (Romula a Rema). Její příběh života je popsán v článku o Koloseu.
Pokračovali jsme ke Kapitolu, nejznámějšímu ze 7 římských pahorků, na jehož vrcholu se nachází kapitolské náměstí. Cestou jsme potkali zcela nenápadnou sochu vlčice, kojící Romula a Rema. Socha je znakem Říma.
Sochu vlčice jsme shodou náhod na jiném výletě potkali i v Rumunsku (zdobila Temešvár) a také v Itálii, v Sieně, na Palazzo Pubblico.
Ale zěpt do Říma
Prošli jsme Kapitolským náměstím, kde v senátorském paláci sídlí římská radnice a dále koukli na Kapitolské muzeum. Na vyhlídce jsme se posilnili výbornou kávou a pokochali výhledy na Trajánovo forum. Seskákali jsme pak po nekonečně dlouhém schodišti, vedoucím z kostela P. Marie na oltáři nebes (Chiesa di Santa Maria in Ara Coeli). Dalším soustem pro oči byl Památník Victora Emanuela II.
Ucaprtaní jsme pozdě odpoledne nasedli na metro a pak autobusem CK ujížděli dále na jih (na kutě) do malé vesničky u Sorrenta. Před drahou hotelovou večeří jsme dali přednost místní restauraci. Za pár peněz jsme si pochutnali na poctivé italské pizze, koštli kyselé vínko z místních svahů a hlavně sledovali život zdejších. Rodiny se sem scházely na večeři. I když už bylo po desáté hodině večerní, v prostorách hospůdky se hemžila kupa malých dětí.
Exhibice starého tlustého indiána, který nám z plna hrdla zazpíval a k tomu se doprovodil plácáním o svůj ohromný pupek, byla legrační tečkou za pěkným dnem. Za hřmotu ohňostrojů jsme se, velmi unavení, ale naprosto uspokojení, vraceli odpočnout.
Články související s výletem do Itálie:
Řím - Koloseum, Fontána di Trevi, Španělské schod, Konstantinův vítězný oblouk
Řím - Vatikán, Bazilika sv. Petra, Pantheon a další