Benátky ( Venezia ) ITÁLIE
V květnu 2011, v rámci poznávání Slovinska, Itálie a Chorvatska, jsme vypluli obřím katamaránem po Jaderském moři z chorvatské Poreče na fakultativní výlet do Benátek, hlavního města severoitalské oblasti Benátsko.
Venezia, jedna z nejnavštěvovanějších evropských destinací, zapsaná v roce 1987 do Unesca, se nachází na laguně uprostřed mělkého vnitřního moře a je složena z desítek ostrůvků. Až do roku 1846 měla ostrovní charakter, poté došlo k vybudování železničního náspu, který ji spojil s pevninou. Život místních je však dodnes neodmyslitelně spjatý s vodou. Hlavní ulice přístavního města nahrazuje asi 100 kanálů, jsou zde stovky kamenných mostů, mnoho krásných staveb a asi 15 000 domů a domků, které stojí na dřevěných kůlech, zaražených do zpevněného mořského dna. Ve dnech "vysoké vody" se zvedá hladina moře až o 0,9 m.
Kdysi obchodní velmoc a středisko sklářství má nyní především turistický, též administrativní historický, společenský i kulturní význam. Najdeme zde galerie a muzea, pořádají se tu výstavy a festivaly. Každým rokem v únoru se ve městě koná světoznámý benátský karneval masek. Akce přiláká obrovské množství návštěvníků. Tradice slavností spadá do 11. století. Karneval byl svátkem v době před Popeleční středou, která zvěstovala předvelikonoční čtyřicetidenní půst.
Navštívila jsem tohle město již podruhé a nelitovala. Svou polohou je Venezia naprosto unikátní… "Unikátnost" - krásné stavby, masky, jízdu lodí, drahé cappuccino v restauraci přímo u kanálu Grande atd. - však vůbec neocenil můj (tehdy) 12 letý syn. Mladého odpůrce památek uspokojilo z Benátek jediné – zakoupené kýčovité hodinky. Už nikdy více jsem ho na žádný poznávací zájezd nedostala.
S jeho utrpením jsme tedy prošli (či propluli) několika místy:
Kanál Grande
Canal Grande - 4 km dlouhá a 70m široká vodní trasa, procházející téměř celou Venezií, rozděluje město na dvě části. Přes kanál vedou 4 mosty, z nichž nejznámější je Ponte di Rialto. Do Velkého kanálu vtéká několik desítek "říček". Jsou splavné malými loďkami a gondolami. Po jeho březích je možné spatřit mnoho paláců.
Ve městě zajišťuje dopravu (mimo jiná plavidla) asi 500 gondol. Tyto dnes slouží především jako velmi nákladná atrakce turistům. Z devíti druhů dřeva ručně vyráběné černé loďky jsou uzpůsobené pro plavbu úzkými kanály. Gondoliéři se slamáky na hlavách, oblečení do černých kalhot a modrobílých pruhovaných trik, jsou fešáci. Radost pohledět. Plavba gondolou benátskými kanály je však nekřesťansky drahá. Mírně levnější variantou jsou taxíky. Naše pěkná průvodkyně dokázala bravurně "ukecat" řidiče lodi na snížení ceny. Podařilo se nám projet Velkým kanálem. Není to zcela automatické, protože když je Canal Grande ucpaný, taxíky jezdívají pouze nefrekventovanými a neatraktivními bočními uličkami. Naskytly se nám skvělé úhly pohledů, které by z chodníků vidět nebyly.
Most vzdechů (Ponte dei Sospiri) spojuje vězení s Dóžecím palácem. Cely vězení se nalézaly v podzemních tunelech. Most vzdechů bylo poslední místo, odkud mohli odsouzení přivádění k soudu, spatřit denní světlo. Odsouzení vydávali srdceryvné vzdechy - odtud pochází název. Most je často spojován se slavným italským svůdníkem a dobrodruhem Giacomem Giovanni di Casanovou. Casanova měl vztah i k naší vlasti. Konec svého života trávil jako knihovník ve šlechtických službách hraběte Valdštejna na zámku v Duchcově. Tam je i pochován.
Ponte di Rialto, nejstarší z mostů přes Canal Grande, byl dříve jediným, který spojoval oba dva břehy Velkého kanálu. Sloužil jako tržiště se zeleninou a rybami. Nyní je Rialto centrem prodeje skla a bižuterie. Sklo se vyrábí na blízkém ostrově Murano. V krámcích podél oblouku se dá zakoupit i mnoho jiných suvenýrů, hlavně však cetek.
Kostel Santa María de la Salud, jedna z nejvýraznějších dominant italských Benátek, byl vystaven na důkaz díků Panně Marii za to, že uchránila Benátky od moru. Věřící každoročně 21. listopadu ( v den svátku Festa della Salute) přicházejí do chrámu, kde zapalují svíce, aby si připomněli konec morové epidemie v roce 1630.
Dóžecí palác je největší světskou stavbou a byl kdysi sídlem benátských dóžat. Hlavní fasáda je zdobena šedým, bílým a červeným mramorem. Dovnitř je vstup povolen pouze bez foťáku !!! bez batohu !!!! bez holých ramen. Ramena jsme zahalili a vše ostatní uschovali v přízemí budovy do velkých uzamykatelných beden. Celou dobu ne příliš zajímavé prohlídky interiéru jsme trnuli, zdali se se svými věcmi ještě vůbec setkáme.
Vedle Dóžecího paláce se nacházejí sloupy sv. Marka a sv. Theodora z 12. století, z nichž sloup sv. Marka nese sochu okřídleného lva, který je znakem Venezie.
Náměstí sv. Marka je nejnavštěvovanějším místem v Benátkách. Na atraktivnosti mu přidává i to, že bývá zaplavováno vodou. V roce 2009 jsme při jedné ze "záplav" hupkali po bedýnkách, rozprostřených po náměstí. Ve 12. století bylo náměstí sv. Marka největším na světě. Stojí zde Bazilika sv. Marka, Dóžecí palác a Hodinová věž. Náměstí vévodí Campanila. Stavba byla dokončená v 16. stol. a v roce 1902 se zřítila. Byla znovu postavena a město krášlí dodnes. Z 99 m vysoké zvonice se nám naskytly pěkné výhledy na město i lagunu.
Kromě velikého množství turistů „navštěvuje“ Piazza San Marco i nesčetně holubů, kteří svými výkaly ničí architekturu. Je zakázáno ptáky krmit. Lidé se však krmením opeřenců velmi bavili. Ptáci na oplátku dokázali turistu parádně "ozdobit", nestyděli se sedět na rukou či ramenech dodavatele dobrot. Takto „oholubovaní“ turisté se stávali soustem pro fotografy.
Benátky jsou jedno velké bludiště. Uličky jsou jedna jako druhá. Velmi snadno jsme ztráceli orientaci. Velké žluté cedule, umístěné na některých domech, směrovaly na hlavní místa prohlídky.
Co se týká občerstvení v Benátkách, platí pravidlo: čím dál od atraktivního náměstí sv. Marka, mostu Rialto a Velkého kanálu, tím je levněji.
Vstupu do obrovského katamaránu z Benátek zpět do Chorvatska předcházela přísná RTG kontrola. Darovaný skládací nůž (který má nosit každý správný muž) zde způsobil synkovi obrovské potíže. Zabavená vražedná zbraň byla "malému teroristovi" (tak ho posádka plavidla s humorem nazvala) v Poreči slavnostně vrácena samotným kapitánem lodi.
Květen 2011
http://www.cedok.cz/ - zájezd "tři v jednom za pusu"