Loading...
Hrastovlje je malinkatá slovinská vesnička, významná kostelíčkem s mimořádnými freskami uvnitř. Oproti honosné a snobské Portoroži bylo tohle místo doslova balzámem na duši.
V kostele sv. Trojice (Cerekev Sv. Trojice) z 12. – 14. století se nachází nejstarší malby na Slovinsku, kterými je znázorněn výklad bible. Autor negramotným takto pomohl pochopit příběhy ze Starého zákona a ze života svatých. Barvy se vytvářely z přírodnin - z vajec, mléka, z krve...
Na zdech kostelíka jsme zhlédli psanou hlaholici.
V 16. století byl kostel z důvodu obrany před nájezdy Turků obehnán hradbou.
Fresky byly objeveny v roce 1949 a léta se odkrývaly. Měly na sobě totiž dalších 9 vrstev maleb, a to z důvodu desinfekce při morové epidemii.
Autorem děl, z nichž nejvýznamnějším je Tanec smrti (Danse Macabre), byl Johannes de Castuo. Z 10 obrazů, které jsou v celé Evropě, je tento nejzachovalejší. Kromě Tance smrti tu bylo možné spatřit i další biblické výjevy: Dvanáct apoštolů, Nejsvětější Trojice atd.
Freska Danse Macabre zobrazuje 11 koster, vedoucích stejný počet lidí. Postavy symbolizují tehdejší hierarchii středověké společnosti - od malého dítěte, žebráka, přes kupce, měšťana, šlechtice, krále, kardinála, biskupa.
Smrt tak má dávat najevo všem, že ona je tím konečným soudcem, bez ohledu na postavení, majetek, zásluhy, věk, bohatství, urozenost a jiné rozdíly. Bere každého, koho si zamane. Všichni jsou si rovni v očích Božích, všichni musí umřít.
Po návštěvě kostelíčka jsme dostali možnost si zakoupit výborná místní vína. Pochutnali jsme si, doporučuji.
Kostel je kulturním dědictvím UNESCA
Vstup: 2€ (rok 2011)