Kolektory Praha a.s.
Vstup do kolektorů je pro veřejnost od roku 2019 uzavřen!
Přijměte pozvání do pražského podzemí, do prostor jednoho z největších systémů kolektorů na světě. Zcela unikátní pražská kolektorová síť Vám nabízí možnost neobvyklého pohledu na Prahu a její technické dědictví i současnost. Prohlídka kolektorové sítě naplňuje nový trend zážitkové turistiky, představující město novou a netradiční formou.
Kolektorová síť budovaná pod hlavním městem Praha již více než 35 let je téměř 90 kilometrů dlouhá,
v samotném centru se pak nachází 18 kilometrů. A právě v nich jsou pro zájemce připraveny 2 turistické trasy v délce 1,4 km, vedoucí místy až 35 m pod povrchem.
Návštěvníci tak dostávají příležitost nahlédnout do labyrintu technických chodeb, jakými se nemůže pochlubit žádné město na světě. Seznámí se s nejnovější technologií výstavby kolektorů a se způsobem uložení inženýrských sítí. Navštíví centrální dispečink, kde jim bude představen jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších způsobů monitoringu na světě. Uvidí ukázky průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektorů přímo do sklepů domů. V hloubce 30 metrů si prohlédnou důlní nádraží a svezou se důlní lokomotivou.
Zajímavosti
● Průměrná šíře kolektorů se pohybuje od 1,9 m do 4,5 m. V některých úsecích je širší než tunely metra.
● V celém komplexu je vedeno 2 400 km drátů, kabelů a potrubí.
● Průměrná teplota v kolektorech je 12 až 14 stupňů C.
● Počet čidel zajišťujících monitoring kolektorů je 45 tisíc.
● Celková délka kolektorů pod Prahou činí více než 90 km, v samotném centru města vede 18 km kolektorů.
● Podzemní kolektorové chodby vedou pod významnými pražskými památkami, jako jsou Prašná brána, Týnský chrám, Staroměstské náměstí, Obecní dům nebo Dům U Černé Matky Boží.
Rezervace
Prohlídku kolektoru si můžete rezervovat na www.kolektory.cz nebo na www.prahatechnicka.cz
Kolektory jsou přístupné ve dnech:
středa 13:30 - 15:30 hod.(skupiny), 16:00 - 18:00 hod. (jednotlivci)
pátek 8:30 – 10:30 hod (skupiny), 11:00 – 13:00 hod (skupiny)
sobota 9:30 - 11:30 hod. (jednotlivci), 12:00 – 14:00 hod (skupiny)
Vždy pouze poslední sobota v měsíci.
Výběr tras
Trasa C:
Zajímavá trasa vedoucí pod historickým centrem města částečně kopíruje tzv. Královskou cestu.
Začíná na Senovážném náměstí vstupem do hlubinného kolektoru Centrum 1, kam se návštěvníci přesunou pomocí výtahu do hloubky 30 metrů. Kolektorem Příkopy pokračuje prohlídka směrem k Obecnímu domu, kde se trasa stáčí ulicí Královodvorskou a od domu U Černé Matky Boží pokračuje do kolektoru Celetná. Téměř na konci Celetné ulice, asi po 300 metrech chůze, vystoupí návštěvníci na povrch sklepením domu U tří mečů.
Trasa v číslech: délka trasy je cca 1400 metrů, čas prohlídky 2 hodiny, max. hloubka 30 metrů, nutno zdolat 7 žebříků, počet návštěvníků ve skupině max. 16.
Náplň prohlídky:
Obecné informace o pražské kolektorové síti a seznámení se s prací centrálního dispečinku, prohlídka kolektoru v hloubce až 30 metrů, ukázky rozdílných technologií výstavby kolektorů a technologií inženýrských sítí, prohlídka důlního nádraží s důlními mechanismy, možnost jízdy důlním vláčkem, předvedení mimořádných situací, ukázka průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektoru přímo do sklepů domů. Návštěva kolektoru končí výstupem sklepením přímo v centru Prahy u Staroměstského náměstí.
Trasa D:
Atraktivní trasa dlouhá přibližně 1000 m vede převážně kolektorem Příkopy, nabízí návštěvníkům velký počet technických zajímavostí a končí výstupem v prostorách Slovanského domu.
Prohlídka začíná na Senovážném náměstí vstupem pomocí výtahu do hlubinného kolektoru Centrum 1 (cca 30 m pod zem). Pokračuje nahoru do kolektoru Příkopy, kde je nutno zdolat několik žebříků a dále v hloubce 12 m pokračuje ulicí Senovážnou směrem k Obecnímu domu. Po 150 metrech chůze pod ulicí Na Příkopě končí trasa výstupem přes rozvodnu po 8 metrovém žebříku do pasáže Slovanského domu.
Trasa v číslech:
délka trasy je 1000 m, čas prohlídky 2 hod., max. hloubka 30 m, nutno zdolat 7 žebříků, počet návštěvníků ve skupině max. 16.
Náplň prohlídky:
Obecné informace o kolektorech, seznámení se s prací na centrálním dispečinku, vysvětlení funkce jednotlivých prvků monitoringu, ukázky rozdílných technologií výstavby kolektorů a technologií inženýrských sítí, prohlídka důlního nádraží s důlními mechanismy a možnost jízdy důlním vláčkem, prezentace mimořádných situací, ukázky průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektoru přímo do sklepů domů aj.
Další informace o tomto zážitku najdete na stránkách pražských kolektorů »»» ZDE «««