Loading...
PIRAN - velmi přitažlivé starodávné obchodní a rybářské město, ležící na skalním útesu, se díky benátské architektuře též nazývá slovinskými Benátkami. Ve 13. stol. pod nadvládou Benátek skutečně bylo. Piran je považován za nejzachovalejší kulturní památku slovinské Istrie a má bohatou historii.
Lidé se tu živí převážně turistickým ruchem. V průběhu roku se v Piranu koná mnoho kulturních akcí. Natáčel se zde mimochodem i český film Účastníci zájezdu.
Sympatické kruhové Tartiniho náměstí, nacházející se v samém centru města, pojmenované po slavném houslistovi a skladateli, Giuseppe Tartinim, lemuje směsice domů z různých období. Průvodkyně zdůraznila tzv. červený dům Benečanka (Benátský dům) z 15. stol.
Dominantou města je katedrála sv. Jiří, pocházející ze 17. stol. Její 47 m vysoká zvonice byla vytvořena podle vzoru kampanily v Benátkách. Svatý Jiří je patronem Piranu.
V Piranu se nachází muzeum mořeplavby, hotely, hostely, kostely, galerie, muzea, trhy, akvárium atd.
Na náměstí jsme pozdravili sochu Tartiniho a pak vyběhli ke kostelu, sv. Jiří. Z jeho terasy jsme se pokochali výhledy na město i na záliv Terst. Prokličkovali jsme pak mezi domky, schoulenými vedle sebe, křivolakými uličkami, dvory, schodišti a malými náměstíčky až k mořskému pobřeží. Vše trochu připomínalo bludiště, ale ve skutečnosti se nebylo kde ztratit. Cítila jsem se tu velmi dobře.
Na západní straně poloostrova stojí objekt, označovaný jako maják. Jde o kruhovou baštu, ke které je přistavěn kostel sv. Klementa (nebo také Panny Marie Opatrovnice).
Podél pobřeží (Prešernovo nabrežje) se táhnou restaurace s otevřenými posezeními a krásným výhledy na moře. Vůně grilovaného masa a ryb přidávaly na povznesené náladě.
Dali jsme si zde za půldruhého eura osvěžující vinný střik a užili si na krátkou chvíli příjemnou atmosféru milého městečka.
Poté jsme ujížděli do nedaleké PORTOROŽE.
květen 2011
Články s výletem v okolí související