Loading...
Bern posazený na pískovcovém hřebeni, který ze tří stran objímá řeka Aare, okouzluje nejen krásným prostředím a bohatou kulturou. Inspirujte se našimi tipy na nejzajímavější atrakce Bernu.
Staré město Bern si zachovalo mnohé ze svého středověkého charakteru, a tak není divu, že zdobí seznam světového dědictví UNESCO. Dlážděné ulice s krytými arkádovými chodníky se vinou do dáli a spodní patra budov hostí útulné kavárny, restaurace i obchůdky. Starou oblast zkrášlují udržované fontány, sochy a věže. Slavná Zytglogge si vás získá obrovským orlojem, pohyblivými loutkami a přístupnou plošinou s nádhernými výhledy do okolí.
Na Hodlerstrasse sídlí Kunstmuseum, domov úctyhodné sbírky obrazů, soch, fotografií aj. Jedná se o vůbec nejstarší muzeum umění ve Švýcarsku, které umožňuje veřejné i soukromé prohlídky. Sbírky zahrnují švýcarské umění od 15. století či mezinárodní malbu 19. a počátku 20. století a spoustu dalších věcí k vidění.
Historické muzeum v Bernu sídlí ve 130 let staré budově navržené Andrém Lamberten a v kombinaci s Einsteinovým muzeem tvoří druhé největší muzeum Švýcarska. Prozkoumejte rozličné artefakty z alpských pohřbů z doby kamenné nebo vlámské tapisérie z 15. století a ztraťte se na chvíli v poutavé minulosti města.
V Einsteinově muzeu na náměstí Helvetiaplatz pak můžete zjistit více o životě velkého vědce prostřednictvím desítek starých filmů, originálních předmětů a dopisů. Vystaven je tu i jeho certifikát o Nobelově ceně z roku 1921. V Bernu stojí také Einsteinův dům s malou výstavou ve třetím patře, jež poskytne další pěkný vhled do soukromí a díla geniálního muže.
Po všech těch poznatcích a kulturních zážitcích si jistě rádi oddechnete ve svěžím zeleném prostředí mezi květinami. Zasloužený odpočinek vám dopřeje jedno z nejkrásnějších zákoutí Bernu – park Rosengarten. Původní hřbitov dnes těší návštěvníky pohledem na více než 200 druhů růží a dalších 200 druhů kosatců, azalek či rododendronů. Nechybí ani velký rybník, pavilon, útulná restaurace nebo prostor pro rodinné pikniky.
Kdyby vám park Rosengarten nestačil, zajděte se podívat ještě do botanické zahrady, která je rozdělená do několika částí a upravená tak, že zaujme každého – dokonce i ty, kdo nemají rostliny nijak zvlášť v lásce. Alpinum se zaměřuje na horské ekosystémy, zvláště na švýcarskou flóru. Váš obdiv si ale jistě získá také expozice ohrožených druhů. Další tři budovy pokrývají pouštní, tropickou a subtropickou vegetaci. Palmový dům je zase věnován tropickým rostlinám produkujícím banány, kokosové ořechy aj.
Medvěd je symbolem Bernu. To, že město už celá léta chová medvědy ve velkém areálu, tedy není nic překvapivého. Okolní oblast křižuje řada pěších cest, z nichž mnohé vedou dolů k řece. Stanoviště zvířat bylo v roce 2009 doplněno o větší zelený výběh, jenž na ten původní navazuje tunelem. Součástí druhého výběhu je úsek řeky, kam se medvědi chodívají koupat. Díky infračerveným kamerám lze pozorovat dovádění huňáčů i za tmy.
V Bernu se vám naskytne příležitost navštívit rozmanité trhy, od květinových přes potravinové až po bleší. Hned za renesančním Bundeshausem (velkolepou budovou parlamentu) se rozkládá náměstí Bundesplatz, které se v úterý a sobotu ráno proměňuje v trh se zeleninou a květinami. Největší bleší trh, kde určitě narazíte na nejrůznější poklady, se koná během teplých měsíců každou třetí sobotu na náměstí Mühleplatz v Matte. Jednou ročně, čtvrté pondělí v listopadu, se pořádá trh, jaký nemá obdoby – Zibelemärit. Jak název napovídá, oslavuje vše kolem cibule, vedle pokrmů třeba i cibulovou výzdobu kuchyně. V prosinci následně probíhají dva vánoční trhy, jeden na náměstí Waisenhausplatz a druhý na náměstí Münsterplatz, přímo před kulisou bernské katedrály s nejvyšší kostelní věží ve Švýcarsku.
Potřebujete na výlet půjčit auto za skvělou cenu? Autopůjčovna OneTwoGo vám nabídne tarif na míru.