Pražský Metronom, kyvadlo nad Prahou měří čas již 30 let
Na věčné časy? Když Josif Stalin slavil sedmdesáté narozeniny, padlo rozhodnutí, že mu devět milionů Čechoslováků osobně podepíše gratulaci. A tak se stalo. V témže roce bylo také rozhodnuto, že v Praze bude na počest Stalina vystaven ten největší pomník světa. Netrvalo ani šest let a v panoramatu Prahy se objevil pomník vysoký více než patnáct metrů. Stalin se ho již nedožil. Pomník zvaný „fronta na maso“ měl na Letné stát na věčné časy, ale uběhlo pár let a obrovský pomník byl se vší důstojností na několikrát odstřelen. Kult osobnosti byl najednou nežádoucí.
Podstavec po Stalinově pomníku zůstal a právě na něm byl roku 1991 pomocí vrtulníku umístěn dynamický umělecký objekt, nazvaný svým autorem Vratislavem Karlem Novákem Stroj času. Ručička kyvadla se poprvé rozhýbala 15. května 1991.
Vratislav Karel Novák (1942 – 2014), sochař a profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové, se kinetickým uměním zabýval od roku 1968, Metronom je jeho nejslavnějším dílem, ale ne jediným. Přitom vznikl jako dočasná instalace.
Z dočasné instalace ikonou Prahy
Letenské sady při nábřeží Edvarda Beneše, přímo nad ústím Čechova mostu ozdobil Stroj času v rámci konání Všeobecné československé výstavy. Měl symbolizovat neúprosné plynutí času. Byl také varovnou připomínkou minulosti, navždy spojenou s nechvalně proslulým pomníkem.Původně dočasná instalace na Letné stojí dodnes, v roce 2021 již třicátým rokem. Jeho majitelem a mecenášem je od roku 1996 společnost PSN, která zajišťuje jeho pravidelnou údržbu. Bez ní se kyvadlo neobejde. Údržba se provádí každé tři týdny, průměrné roční náklady na běžný provoz kyvadla činí asi 150 tisíc korun. K tomu je ještě třeba připočítat náklady na občasné opravy.
„Samozřejmě se o Metronom musíme starat. Občas se bohužel stane, že vandalové mechanismus poničí. V roce 2020 se musela uskutečnit generální oprava za 1,5 milionu korun,“ přibližuje Pavel Citta, ředitel akvizic PSN.
Sedmitunový pohyblivý stroj
Dnes je Novákův Stroj času známý především jako Metronom, ačkoliv Mälzelův metronom jenom připomíná, mechanická konstrukce je jiná. Pražský Metronom je také podstatně větší. Je vysoký skoro 25 metrů a váží 7 tun. Stroj, který pohání pohyblivé součásti je uložený v tříbokém jehlanu. Kyvadlo je vyváženo dvoutunovým závažím.Metronom se stal se jednou z ikon Prahy a připomínkou nezastavitelného plynutí času, ačkoli se kyvadlo někdy kvůli údržbě zastaví. Tu zajišťuje jeho současný majitel, společnost PSN. Metronom se stal chloubou portfolia PSN a také nedílnou součástí loga společnosti, která si jako poslání vytyčila probouzet domy znovu k životu. Slaví narozeniny současně s Metronomem, protože vznikla v roce 1991 (jako Pražská správa nemovitostí), v roce konání Všeobecné československé výstavy a instalace Stroje času na Letné. Kyvadlo se dokonce stalo součástí loga PSN.