Loading...
Šútovský vodopád, hrad Strečno
Je všeobecně známo, že na horách bývá počasí nevyzpytatelné.
Téměř po celou dobu pobytu na Malé Fatře na Slovensku nám sluníčko pěkně svítilo. Jeden den se ale obloha zatáhla, pršelo a teplota klesla asi o 14 stupňů. Když déšť lehce ustal, využili jsme čas k návštěvě Šútovského vodopádu. Cesta vedla převážně lesem, proto nijak zvlášť nepřízeň počasí netrápila.
Šútovský vodopád (národní přírodní rezervace), nacházející se na jižních svazích Kriváňské Malé Fatry, ve střední části Šútovské doliny (v nadmořské výšce 822 m.n.m.) je nejhezčím, nejznámějším a největším vodopádem Malé Fatry (a čtvrtým nejvyšším na Slovensku). Napájí ho Šútovský potok, pramenící ve skalním útvaru Mojžíšovy prameny. Jeho vody padají z výšky 38 m.
Auty jsme se dostali do Šútova, zde odbočili doprava do osady Rieka (patřící k Šútovu) a osadou projeli až k bufetu Fatranka. (V tomto místě silnice končí. Nachází se zde kromě občerstvení parkoviště a vstup). Odtud jsme již pěšky (po modré) širokou a mírnou lesní cestou stoupali až k vodopádu. Čtyřkilometrová túra byla zcela nenáročná.
Kapky, které z vodopádu dopadaly na zem (společně s kapkami deště z nebe) nás pěkně sprchovaly. K Mojžíšovým pramenům (nacházejícím se ve výšce 1 140 m.n.m.) jsme již nepokračovali. Vrátili jsme se zpět k Fatrance a občerstvili se. V osadě Rieka (naproti vodní nádrži Krpeĺany - těsně před výjezdem na hl. silnici) jsme podnikli kratičkou návštěvu bývalého kamenolomu. Vodní plocha je tréninkovou lokalitou potápěčů.
Vrátili jsme se pak zpět do Martina, projeli přes Vrútky a pokračovali podél řeky směrem na Žilinu až k hradu Strečno, tyčícímu se ve výšce 420 m.n.m. na strmé vápencové skále nad korytem řeky Váh. (Trasa zde: z Šútova necelých 30 min). Po cestě jsme ještě před obcí Strečno po pravé straně míjeli Starý hrad (Starhrad) z 1. pol. 13. stol. Oba hrady kdysi tvořily na staré obchodní stezce neprostupnou hradbu, uzavírající oba břehy Váhu.
Královský hrad Strečno (nyní jeden z charakterist. symbolů středního Slovenska), postavený na přelomu 13. a 14. stol., byl kdysi považován za nedobytný. O jeho historii se lze dočíst na wikipedii. Zpřístupněn veřejnosti byl po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1992.
Zaparkovali jsme v podhradí. Cesta k hradu z parkoviště (prudkým kopcem) trvala asi 15 min. Z hradeb Strečna by za pěkného počasí určitě byly bývaly krásné výhledy na řeku Váh, převoz, i obec Strečno.
Pozor na stánek se suvenýry u parkoviště pod hradem. Děti rázně odmítly prohlídku interiéru hradu a za „ušetřená eura“ (a ještě hlubokého sáhnutí rodičů do kapsy) si nakoupily dárečky.
Pár desítek m. od parkoviště směrem na Žilinu stojí po pravé straně obchůdek s mnoha druhy sýrů (i v dárkovém balení).
Články s výlety na Malé Fatře související:
Velký Kriváň, Chleb, Medziholie, Velký Rozsutec - hřebenovka
Malý Rozsutec, Jánošíkov diery