Loading...
2 TIPY na výlet:
Další úsek řeky Oslavy, nacházející se na JV Vysočiny, v okolí města Náměšť nad Oslavou, opět nezklamal a nabídl nám velmi pěkné pohledy. Díky nelehké dostupnosti do údolí, zaříznutého hluboko ve skalách, zde zůstala krajina nedotčená. Prý je to jedna nejkrásnějších oblastí toku řeky. V některých místech řeka divoká, stáčí se v prudkých meandrech, jinde klidná a tichá.
Příjemnou vycházku jsme započali u železničního přejezdu za Březníkem. Druhé auto jsme předem zaparkovali v cíli cesty - u Skřipinského Mlýna). Od železničního přejezdu jsme se vydali z kopce dolů lesní cestou (po červené) až do údolí, k levému břehu Divoké Oslavy, k místu zvanému U Vlasáka. Odtud jsme již vodní tok kopírovali. Koukali jsme na vodní peřeje a vodou omleté drobné i velké balvany, hojně posázené v řece. Stejně tak i okolí bylo na mnohých místech lemované skalami.
Kromě šumění řeky a zpěvu ptáků nás obklopoval naprostý klid. Někde byla lehce průchozí, v jiných úsecích jsme procházeli za pomocí řetězů, ukotvených ve skalách. Asi po dvou kilometrech procházky po úzké kamenité cestě se červená prudce stočila doleva nahoru. Na čas jsme opustili koryto Oslavy. Odbočka do lesa nebyla příliš přehledná.
Následoval prudký výstup do kopce, poté trasa po vrstevnici, následně z kopce k rozcestníku Lamberk – odbočka a po červené cca 300 m prudce doprava - dolů k hradu. Čekali jsme alespoň trosky, ale objevili pouze mohutný příkop a úplné pidizbytky zdí. Na pomníčku od březnických z roku 2007 byla vyryta slova: Hrad Lamberk 1376-1446, Rytíř Jan Sokol, hejtman krále Václava IV., vojevůdce evropského formátu a vítěz bitvy u Grunvaldu. Zříceninu, nacházející se na skalním ostrohu, obtéká Oslava z obou stran. Lamberk je oblíbeným tábořištěm trempů.
Vyšli jsme zpět k rozcestníku Lamberk - odbočka a poté dále po červené cca 0,5 km k rozcestníku Pod Pastýřkou.Terén se začal svažovat a dostávali jsme se opět do údolí řeky. Následoval rozcestník Pod vlčím kopcem a od tohoto místa již cesta lemovala naprosto klidnou a pokornou Oslavku. Začínali jsme míjet rekreační chatičky a potkávat lidi.
Zhruba po 4 km jsme prošli kolem turistické základny Skřipina a poté se zastavili na místě, kde 9.9.2004 havaroval vrtulník Westland Lynx, patřící britské Army Air Corps Během nízkého letu narazil do drátů elektrického vedení. Uhořelo tu tenkrát šest britských vojáků.
Stojí zde 6 dřevěných křížů a na skále je upevněna pamětní deska na památku letců. Další pomník se jmény obětí stojí mezi kříži. Přiložili jsme na památku kamínek do vzrůstající mohly a pokračovali dál podél řeky.
V úrovni splavu Oslavku začal kopírovat náhon, který vedl do Skřipinského mlýna, kde naše putování končilo.
Nasedli jsme do auta, zajeli do nedalekého Mohelna do Pohostinství u Staňků na večeři a pak ujížděli zpět za Březník ke startu, kde bylo zaparkované další auto.
Délka vycházky cca 10 km
Poděkování Pepovi - za nápad
Na podzim roku 2018 jsme k této trase (s drobným vybočováním ze značených cestiček) přidali další kilometry.
Zde mapa okruhu
Start v Náměšti nad Oslavou (z ulice Smetanova) po červené přes rozcestníky:
Velkopolský dvůr, U Vlasáka, Lamberk zřícenina odb., Pod Pastýřkou, Pod Vlčím Kopcem.
Přešli jsme most přes řeku a dále se vydali po modré prudce do kopce k Loveckému zámečku Vlčí kopec. Zde jsme přešli na zelenou a velmi příjmenou nedotčenou lesní krajinou putovali podél druhého břehu Oslavy ( rozcestníky: U Glorietu - vyhlídka, U Vlasáka pravý břeh, Zňátky). Protože rostly houby, 19 km procházka se časově protáhla:-). Obtěžkáni pokady jsme dorazili zpět do Náměště nad Oslavou. Odměna v podobě pivečka na náměstí se "rozšířila" o kulturní zážitek. Neplánovaně jsme totiž vběhli do právě probíhajícího koncertu skupiny Kamelot. Roman Horký velmi příjemně uzavřel teplý zářijový den.
Poděkování Olči za nápad a společnost.
1. Další vycházka údolím řeky Oslavy - Levnov - Malá skála - Senoradský mlýn
2. a ještě jiný tip na vycházku podél Oslavy - Vaneč