Za kulturou do zámku v Náměšti nad Oslavou
Tak jsme se zase jednou vypravili na návštěvu Vysočiny - tentokrát byl našim cílem zámek v Náměšti nad Oslavou. Ze Zlína tam jedeme rychlíkem. Od vlakového nádraží jdeme po červené značce do centra obce, projdeme si Komenského a Masarykovo náměstí.
Počasí nám dnes moc nepřálo, ale o to víc zaujaly zdejší památky jako je kostel, nádherný barokní most, přes řeku Oslavu, nad nimž dodaleka září dominanta městečka - zámek.
Vypíná se nad řekou na zalesněném kopci. Most, po kterém procházíme směrem k zámku je kamenný se 7 oblouky, ozdoben barokními sochami světců.
Strmým asfaltovým chodníkem pokračujeme až do Zámeckého parku, a pak se dostáváme přes bránu na nádvoří zámku. Na prohlídku ale čekáme, zrovna tam probíhá focení svatebčanů.
Zámek je velmi rozlehlý a mohutný, však to byl kdysi původně hrad!
Byl mnohokrát přestavován. V roce 1760 po požáru byl přestavěn ve slohu baroka. Některé místnosti v 1. patře sloužily za první republiky jako letní sídlo prezidenta E. Beneše. Později zde byl upraven prohlídkový okruh, který zde vidíme i dnes.
Zámek překvapí řadou pozoruhodností. Zajímavostí prohlídkového okruhu je zámecká kaple s bohatou štukovou a freskovou výzdobou, krásnými oltáři a sochami světců, které sem přemístnili poutníci z bývalého kláštera patřícího kapucínům. Čas před prohlídkou využijeme k prohlídce parku pod zámkem.
Vracíme se na arkádové nádvoří s kašnou, po schodech pokračujeme do prvního patra. Začínáme prohlídkou nádherného čajového salonu. Následují komnaty reprezentační, pak místnosti s kolekcí renesančních tapisérií z Belgie a Francie - ukazující svůj vývoj od 16. - do 19. století. Osvětlení je zde křišťálovými lustry z foukaného štípaného skla. Topilo se zde krásnými, kachlovými kamny, v každé místnosti jsou jiné.
To nejhezčí nakonec!
Upoutá nás prohlídka rozlehlé knihovny s válcovými klenbami, barokní malby, nádherná fresková výzdoba a čítárna.
Dole na nádvoří se vracíme po točitém schodišti. Shlédneme zde výstavu osvětlení v průběhu věků.
Oddechnout si můžeme v anglickém parku, či malé francouzské zahradě.
Současné vedení správy zámku svými pravidelnými koncerty vážné hudby navazuje na dobu, kdy byl zámek v držení rukou Hangwitzů - pozoruhodným střediskem hudebního života v měřítku celé střední Evropy. Majitelé zámku se několikrát vystřídali. Po dobu rozsáhlých oprav je pro veřejnost zpřístupněn pouze jeden prohlídkový okruh.
Rozloučíme se s tímto krásným zámkem a přes městečko se vracíme zpět na nádraží a vlak do Třebíče. Jedeme přes půvabnou krajinu Vysočiny s množstvím alejí, stromů a rybníků.
Osobákem pak pokračujeme do Brna a přestupujem na rychlík přes Břeclav, Otrokovice do Zlína.