Loading...

Kůrovcově u Rejvízu (Kazatelny i Kobrštejn)

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Penzion Rejvíz Šotolina 0,0 km
  Výchozí místo trasy u oblíbené hospody s vyřezávanýmí portrétními židlemi
číslo 2 Pod rejvízem Šotolina 0,8 km
  Odbočka naučné stezky
číslo 3 Jestřábská silnice Asfalt 1,5 km
  Po lesní cestě
číslo 4 Bublavý pramen Asfalt 2,2 km
  Celkym vydatný"bublající" zdorj vody, žlutá pěší vzhůru na Jestřábí, při těžbě omezení vstupu
číslo 5 Odbočka na Jestřábí Šotolina 2,7 km
  Neznačená lesní cesta k ofiální trase
číslo 6 Kazatelny 1 Šotolina 3,9 km
  Skalní bloky poblíž turistické trasy
číslo 7 Kazatelny Šotolina 4,3 km
  Oficiální značení, sestup menším suťovým polem
číslo 8 U Jestřábí chaty Šotolina 5,1 km
  Po lesní cestě k Černé Opavě
číslo 9 Lesní Ruský hřbitov Asfalt 6,0 km
  Zkratka k hřbitovu válečných zajatců
číslo 10 Opavská lovecká chata Asfalt 6,5 km
  Rozcestí TZ, dál souběh s cyklotrasou
číslo 11 Stráně Šotolina 7,6 km
  Pokračujeme z nejvyššího místa trasy pod Zámecký vrch
číslo 12 Jelení cesta Šotolina 9,2 km
  Po kratší rovince prudší svah do Zámeckého vrchu
číslo 13 Kobrštejn Šotolina 10,2 km
  Pozůstatky strážního hradu
číslo 14 Pod Kobrštejnem Asfalt 11,1 km
  Kousek po asfaltce z Vrbna k Rejvízu
číslo 15 U První pily 11,5 km
  Křižovatka s názvem odkazjícím na zaniklou Wurzovu pilu a mlýnu
číslo 16 Starý Rejvíz Asfalt 12,4 km
  Odbočka k Lurdské jeskyni
číslo 17 Rejvíz hotel Franz Asfalt 14,2 km
  Osadou k cíli
číslo 18 Závěr u Penzionu Asfalt 15,2 km
  Konec trasy

V postupujícím podzimu se nám ty víkendy spíše kaboní díky inverzi, takže za sluníčkem musíme někam do hor. Naštěstí ze Šumperka to nemáme zas tak daleko, takže si stačí vybrat. Celkem jsitota při podzimních mlhách je oblast Jesenicka, které díky hradbě hor bývá často slunečnější než naše jižní strana Jeseníků.

Jednou z tradičně vyhledávaných lokalit poblíž bývalého Frývaldova je osada Rejvíz a jeho okolí. Hlavním lákadlem je (kromě dřevěné architektury) mokřadní lokalita s rašeliništi a mechovými jezírky. Ty ale tentokrát vynecháme a vydáme se o něco dál, ačkoliv nebude to zadramatické, snad na jeden úsek celkem pohodová trasa.

Východištěm (i cílem) je proslulý penzion Rejvíz, kdysi hospoda Zum Seehirten (U jezerního pastýře), v poválečné době nějakou dobu Noskova chata (podle jednoho ministra), po doznění kultu osobnosti celkem neutrální pojmenování podle polohy objektu.

Přímo od penzionu směřujeme po žluté TZ (spolu s naučnou stezkou) k blízkému lesu ktarý jinak ukrývá močálové území a rovněž chráněné území NPR. Naučný souběh je jen krátký, žlutě značená pěšina pokračuje mírným sestupem k potoku, který svádí rašeliništní vody. Je poněkud záhadou, proč tento potok nemá minimálně v internetových mapách nějaké pojmenování, klidně by se mohl tedy jmenovat Rejvízský, ačkoliv nemá dlouhého trvání, protože po necelých 4 km končí svůj tok v Černé Opavě.

Kolem potoka je celkem bažinatý terén, přechod je tak zjednodušen několika haťemi.

Z mělkého údolí se pěšina zvedá mírně ve stále bažinatém terénu. Právě celková plochost území Rejvízu brání odtoku srážek a umožnila tak vznik mokřadnímu území. Ovšem jak se blížíme k lesní asfaltce a okraji rezervace vidíme obraz zkázy a zmaru. Vlastně je to k neuvěření, že poblíž vodou bohatého území je mrtvý suchý les. Ze sdělovacích prostředků má většina posluchačů a diváků pojem o kalamitě na Šumavě, tragédie jesenických lesů je zmiňovaná jen příležitostně. I tady kůrovec sežral co se dá a že krajina připomíná i to co jsme viděli např. v zimě u pramenů Vltavy máme tady v dosti podobném rozpoložení. Po příchodu na Jestřábskou silnici (lesní asfaltka) se značení stáčí k jihozápadu a souběžně se připojuje i bílá cyklotrasa.

Společně by měly vézt k Bublavému prameni (poměrně vydatný zdroj s probublávajícím povrchem). Tady ba měla žlutá pěší odbočit ke hřebenu mezi Předním a Zadním Jestřábím. V současnosti ale tabulky zapovídají vstup na značku díky údajně probíhající těžbě. V neděli asi nikdo nepracuje, ale pohled do mapy naznačuje, že „objížďková“ trasa bude celkem pohodlná, ačkoliv lesníci se nenamáhali vyznačit, kde se má z cyklotrasy odbočit. No je to asi 300 m a lesní cesta určená jako náhradní je poměrně kvalitní a výstup na hřebínek není nijak obtížný. Navíc vzdálenostně nejde o žádnou ztrátu, kilometricky je to neutrální. Napojíme se tedy na původní žlutou TZ a po kratším lesním porostu jsme na mýtině. Lýkovec smrkový toho tady sežral už dost, takže máme k dispozici poměrně rozsáhlý výhled zejména do severních končin, tedy někam k hřebeni od Bleskovce, na Bílé skály (922) a zakrytý Zlatý Chlum. I tam je vykáceno dost lesa, tak objevíme i skalní blok Chlapeckých skal. Dál na západě i něco z Rychlebských hor (Pomezí, Studniční vrch). Další vrchol je naštěstí ještě stále pokryt lesem, který ukrývá několik zajímavých izolovaných skalek. Zprvu narazíme spíše na nižší izolované objekty, řekněme mrazové srubíky. Jde o deskový materiál, který bychom asi přiřadily někam k typickým jesenickým rulám. Odborně jde ale o muskovické kvarcity případně chlorit-muskovické fylity s vložkami grafitů. Většina skalek poblíž stezky nedosahuje výšky nad 3 m, ovšem opodál se jedna skála poněkud vyvyšuje s udávanou výškou kolem 8 m. Zřejmě díky této skále dostala celá návrší pojmenování Kazatelny. Hlavní vrchol s informačním místem dosahuje 925 m. Podle mapy jsou zřejmě i nějaké skalní bloky někde v lese, ale o zvětrávání horniny podává i svědectví sestup menší kamennou sutí.

Pěšina se u blízké lovecké Jestřábí chaty změní na běžnou lesní cestu a v táhlém oblouk klesá k Černé Opavě. Hlavní pramen říčky je na západním svahu Orlíku, přízvisko černá ale dává právě přítok tmavé vody z rejvízských rašelinišť dál po proudu. My ale odbočíme proti proudu, napojíme se na lesní asfaltku, kterou využívá i zeleně značená cyklotrasa. Kousek nad cestou je umístěn lesní Ruský hřbitov, kde jsou pochováni zajatci Rudé armády, kteří v okolních lesích dokonali svou životní pouť. Vlastně mimoděk, v souvislosti se současnou situací na Ukrajině si říkáte proč…?

Historické a jiné úvahy ponechme stranou , vrátíme se na turistickou trasu, poblíž hřbitova je křižovatka u Opavské chaty. Jestli chata patří nějakému Opavákovi není jisté, pojmenování souvisí spíše s říčkou.

Vystřídáme značení na zelenou barvu a ještě nějakou chvíli pokračujeme spolu s cyklotrasou k rozcestí Stráně. Při četbě informační tabulky si vlastně můžeme odvodit, že jsme na severním svahu Medvědí hornatiny. Ta patří k Hrubému Jeseníku. Černá Opava vlastně tvoří hranici se Zlatohorskou vrchovinou (kam patří Rejvíz). Naznačený výškopis 960 m prozrazuje, že jsme dosáhlo vrcholu trasy, dál budeme sestupovat, celkem mírně (i když po právě navezeném makadamu se nejde zrovna nejlíp). Po asi 2 k končí sestup v sedlu Pod Kobrštejnem, ve značení ale pojmenovaném jako Jelení cesta. Po kratším plochém úseku se pěšina poměrně prudce zvedá na Zámecký vrch (934 m). Mírně pod vrcholem využili ve středověku (přelom 13.–14. stol.) sestavu skalních útvarů terén pro stavbu strážního hradu. Ten měl bránit hranici Vratislavského biskupství, i střežit stezku kolem Černé Opavy. Hrad fungoval zhruba do 15. století, načež se v něm občas zabydleli nekalí živlové. Hrad byl zřejmě z části dřevěný, dochoval se ale mohutný zbytek obrané věže, která měla mít průměr 10 m. Skalní blok pod hradem je využíván občasnými horolezci, kdo si troufne přelézt dřevěný žebřík, dostane se i na plošinu s vyhlídkou na Rejvíz, Příčný vrch a další okolní kopce. Mimoděk pak zahlédne i část zkázy po kůrovcových žních. Rozsáhlé mýtiny jsou jak na Příčné vrchu (zřejmě odkryté některé z Táborských skal). A značně hrůzostrašně vypadá takřka měsíční krajina na bližší Jelení hoře.

Kůrovcových hodů nebyl ušetřen ani svah pod Kobrštejnem, kde následuje asi nejtěžší část trasy (ono i prudce z kopce není příliš příjemné).

Dojdeme na další lesní cestu, asfaltku od Vrbna k Rejvízu. Rozcestník Pod Kobrštejnem naznačí, proč se výše zmíněné sedlo nemůže jmenovat stejně, tedy v turistickém značení. K dokončení okruhu si vybereme červené značení, které z silničky odbočí po cca 200 m v rozcestí U První pily (pila na vodní pohon stávala nedaleko na Černé Opavě).

Po překonání toku nás čeká jen mírné stoupání k rozcestí Starý Rejvíz (zájemci se mohou vydat i k blízké Lurdské jeskyni).

Posléze se objeví první chalupy nejdřív Starého Rejvízu. Hotel Franz (zotavovna Svoboda) vypadá poněkud nefunkčně, zavíralo se i Na Paloučku, naštěstí Penzion Rejvíz drží pohostinství do večerních hodin.

Poslední aktualizace: 10.11.2022
Kůrovcově u Rejvízu (Kazatelny i Kobrštejn) na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kůrovcově u Rejvízu (Kazatelny i Kobrštejn)

Rejvíz - Noskova chata ( Penzion Rejvíz )
Rejvíz - Noskova chata ( Penzion Rejvíz )
Chata
Horskou osadu Rejvíz, která je nejvýše položenou obcí ve Slezsku,…
0.1km
více »
Zlatým lesem
Zlatým lesem
Trasy
Díky poloze na rozhraní tří pohoří má Jeseník nejlepší podmínky…
0.1km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 11. den - Jeseník - tvrz a kostel Nanebevzetí Panny Marie, Rejvíz - vesnická památková zóna, cca 11 km dlouhý výlet: Rejvíz - rozhledna Zlatý Chlum - Rejvíz, NS Rejvíz - Velké mechové jezírko
Jedeme znovu na severovýchod - 11. den - Jeseník - tvrz a kostel Nanebevzetí Panny Marie, Rejvíz - vesnická památková zóna, cca 11 km dlouhý výlet: Rejvíz - rozhledna Zlatý Chlum - Rejvíz, NS Rejvíz - Velké mechové jezírko
Cestopisy
Pátek 18. 6. 2021 V noci tu byl klid. Jen horko nás vyhnalo už před půl os…
0.2km
více »
JESENÍKY 2007 - 3. Rejvíz, Koberštejn, Zlatý Chlum a Čertovy kameny
JESENÍKY 2007 - 3. Rejvíz, Koberštejn, Zlatý Chlum a Čertovy kameny
Cestopisy
   Ráno odjíždíme busem na Rejvíz. Z údolí Bělé stoupáme…
0.2km
více »
O vyřezávaných rejvízských židlích
O vyřezávaných rejvízských židlích
Zajímavost
  Nechci nosit rašelinu do slati, ale zdalipak víte, jaká je kromě NPR s Velkým Mechovým jezírkem a NS s haťovým chodníčkem druhá ne…
0.2km
více »
Rejvíz – vinárna ve stejnojmenném penzionu
Rejvíz – vinárna ve stejnojmenném penzionu
Chata
V současné době se asi do penzionu jen tak nepodíváme. Doufejme, že…
0.2km
více »
Rejvíz – Lurdská jeskyně na Starém Rejvízu – zřícenina hradu Koberštejn se skalní vyhlídkou – Bublavý potok – Rejvíz
Rejvíz – Lurdská jeskyně na Starém Rejvízu – zřícenina hradu Koberštejn se skalní vyhlídkou – Bublavý potok – Rejvíz
Tipy na výlet
Horská osada Rejvíz a její okolí nenabízí svým návštěvníkům jen slavná…
0.2km
více »
když Rejvíz, tak židličky…
když Rejvíz, tak židličky…
Tipy na výlet
Při toulkách po Jesenicku a Zlatohorsku určitě pojedeme přes nejvýše…
0.2km
více »
Rejvíz-Lurdská jeskyně-Koberštějn-Kristovo loučení-Rejvíz
Rejvíz-Lurdská jeskyně-Koberštějn-Kristovo loučení-Rejvíz
Trasa
Turistické značení: Rejvíz po červené| Rejvíz, ch. Svoboda |…
0.2km
více »
turistické rozcestí - Rejvíz, bus, Penzion Rejvíz
turistické rozcestí - Rejvíz, bus, Penzion Rejvíz
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u autobusové zastávky u známého…
0.2km
více »
Naučná stezka Rejvíz
Naučná stezka Rejvíz
Trasa
Národní přírodní rezervace Rejvíz byla vyhlášena již roku 1955, 1…
0.2km
více »
trasa - Naučná stezka Rejvíz
trasa - Naučná stezka Rejvíz
Trasa
Naučná stezka Rejvíz nás vede k největšímu rašeliništi na Moravě, k…
0.2km
více »
Rejvíz – Jeseník (bez Vysoké jedle)
Rejvíz – Jeseník (bez Vysoké jedle)
Trasy
Trasa mezi Rejvízem a Jeseníkem patří u obyvatel Jeseníku (i blízkého…
0.2km
více »
Rejvíz a Starohoří (Altenberg)
Rejvíz a Starohoří (Altenberg)
Tipy na výlet
Cílem tohoto výletu je jesenická strana Hrubého Jeseníku, konkrét…
0.2km
více »
Rejvíz – bludný balvan
Rejvíz – bludný balvan
Zajímavost
Hornoslezský Rejvíz je proslulý díky rozlehlým rašeliništím a mechovým jezírkům. Ty bývají uváděny jako největší rašeliniště …
0.3km
více »
Rejvíz - u hájovny
Rejvíz - u hájovny
Rozcestí
Rozcestník se neachází za Rejvízem u hlavní silnice do Dětřichova a Jesen…
0.3km
více »
Rejvíz a Zlatý Chlum
Rejvíz a Zlatý Chlum
Tipy na výlet
Rejvíz a Zlatý chlum u Jeseníku Velké mechové jezírko a rozhledna Zlatý…
0.5km
více »
Zajatecký tábor na Rejvízu
Zajatecký tábor na Rejvízu
Tipy na výlet
Dnes navštívíme zajatecký tábor pro sovětské válečné zajatce, později pro…
0.5km
více »
Z Rejvízu na Zlatý Chlum a zpět
Z Rejvízu na Zlatý Chlum a zpět
Tipy na výlet
Tentokrát jsme se rozhodli zamířit na rozhlednu Zlatý Chlum z Rejvízu, kde jsme byli ubytovaní. Vyšli jsme po červené turistické…
0.5km
více »
Z Rejvízu na Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor
Z Rejvízu na Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor
Tipy na výlet
Při pobytu v Rejvízu jsme se letos nezapomněli zastavit v údolí Ztracených…
0.5km
více »
zavřít reklamu