Rejvíz – Lurdská jeskyně na Starém Rejvízu – zřícenina hradu Koberštejn se skalní vyhlídkou – Bublavý potok – Rejvíz
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Horská osada Rejvíz a její okolí nenabízí svým návštěvníkům jen slavná mechová jezírka, ale také množství atraktivních turistických tras všech možných délek i náročností. Koneckonců se zde nacházíme v jedné z nejkrásnějších lokalit Jeseníků, ve Zlatohorské vrchovině, nedaleko měst Jeseník a Zlaté Hory i v nejvýše položené vísce naší části Slezska a prý snad i Hrubého Jeseníku.
My si ze zdejší nepřeberné nabídky v září vybrali trasu, která měří přibližně 12 km (původně to mělo být skoro 17 km) a při které je nutno vystoupat přes 370 metrů (původně jsem plánoval dávku o více než 100 m vyšší). Předtím jsme se museli na Rejvíz přesunout (bohužel poměrně přeplněnou zdelkou přes Hanušovice, Brannou, Ramzovou, Dolní Lipovou a Jeseník) a následně odstavit přibližovadlo na zdejším parkovišti č. 1, tedy naproti Penzionu Rejvíz, což je slavná stavba, jejíž nejstarší část pamatuje závěr 18. století.
Za čím jedeme?
Z parkoviště jsme se po červené a modré TZ vydali kolem zdejšího kostela Jména Panny Marie z roku 1808 a přes Starý Rejvíz k Lurdské jeskyni. Jedná se o velmi zajímavé poutní místo, které vzniklo v roce 1908 pod Josefovou skálou a roku 2006 jej obnovili a znovu vysvětili. Jen sošku Panny Marie zde nahradil její obraz. V okolí Lurdské jeskyně se nachází i další skály a také se můžeme pokochat výhledy do okolní krajiny.
Po červené TZ jsme pak kolem rozcestníku U první pily dorazili až k rozcestníku Pod Koberštejnem. Tady nás čekal přestup na zelenou barvu a výstup na Zámecký vrch. Závěr tohoto výstupu byl sice poměrně náročný, ale výsledný efekt stál za to. Užili jsme si totiž nejen návštěvy tajemně – romantické zříceniny strážního hradu Koberštejn (ten byl opuštěn již v polovině 15. století a zůstalo z něj zachováno hlavně asi 10 m vysoké torzo hradní věže), ale také neobvyklou skalní vyhlídku a početná vysoká skaliska. Zdrželi jsme zde poměrně dlouho a mrzelo nás snad jen to, že ve chvíli, kdy jsme hrad „dobyli“, zmizelo slunce. U nás ovšem nic nového a v Jeseníkách nic překvapivé. Krátkou chvilku radosti nám pak ale zářící kotouč dal …
Proti původnímu plánu jsme nepokračovali dál po zelené TZ, ale kousek se po ní vrátili a po kombinaci neznačené lesní cesty a asfaltky (částečně se jedná o NS Údolím Lapků z Drakova) jsme došli až k mostu přes Černou Opavu. Za ním jsme se po Opavském chodníku vydali ke žluté TZ a po ní se následně kolem Bublavého potoka vrátili zpět na Rejvíz. V závěru už nás čekal také pohyb po rašeliništních hatích v Národní přírodní rezervaci Rejvíz.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na Rejvízu se naštěstí nachází dostatek zařízení, kde se dá najíst i napít. My si tentokrát vybrali venkovní posezení bufetu Penzionu Rejvíz. Jen řidič výpravy byl ve výběru tekutin poněkud omezen.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Velmi pěkný výlet po atraktivní lokalitě v okolí Rejvízu. Nejvíce jsme se těšili na zříceninu Koberštejnu … a ta rozhodně nezklamala. Popsaná trasa se dá různě prodlužovat i zkracovat, ale to hlavní tato podoba zahrnuje.
Nelíbilo: Nevadilo by snad jen o něco méně asfaltu a o pár procent více slunce ...
Ostatní informace
Základní položky jsou klasické: doprava, stovka za parkoviště, svačina na cestu a útrata v restauraci (z cen si pamatuji snad jen to, že polévka zde stojí kolem 80 Kč, jídla 200 až 300 Kč a nápoje 40 až 60 Kč).