Loading...

Z Plzně přes Bukovec k Dolanskému mostu a přes Věžku a Druztovou zpět do Plzně

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Plzeň - Košutka - konečná tramvaje č. 4 Šotolina 0,0 km
 

Na odpolední vánoční procházku jsme vyrazili z konečné tramvaje č. 4 na Košutce. Rozhodli jsme pro cestu, při které obejdeme většinu z rybníků bolevecké soustavy, které byly založeny již v polovině 15. století v povodí 6,5 km dlouhého Boleveckého potoka, který se dále vlévá do Berounky. Rybníky se nacházejí severně od původního města Plzeň. To koupilo v r. 1460 tehdejší ves Volevec (později došlo k přejmenování na Bolevec a ještě později se Bolevec stal okrajovou čtvrtí samotné Plzně). O rok později zde začala vznikat soustava rybníků, z nichž některé v dalších stoletích zanikly. Toto unikátní pozdně gotické dílo je starší než soustava třeboňská.

My vyrazili po zelené ke Kamennému rybníku.



číslo 2 Šídlovský rybník (348 m) Šotolina 0,5 km
 

Je to první rybník na naší cestě. Běžně se mu říká Šídlovák (rozloha 3 ha). Je nejblíž sídliště Severní předměstí.

Vznikl po roce 1460 při zakládání soustavy a pojmenován byl údajně podle tzv. Šídlovského statku čp. 14 v Bolevci, k němuž patrně pozemky původně patřily. Byl používán jako třecí a komorový rybník, v současnosti slouží především k rekreaci. Je obklopen převážně borovými lesy, Dno rybníka je písčité, stejně jako pláže – ty jsou příjemně zastíněné právě borovým lesem. Větší písčitá prosluněná pláž je na trošku vzdáleném severním břehu.

Rybník jsme obešli po hrázi, ze které jsme vpravo zahlédli další rybník – Nováček (0,90 ha), nyní zvaný též Nadýmáček. Byl založen jako poslední ze středověkých rybníků pod názvem Nový. Byl používán jako sádka, byl rozdělen brlením na tři oddíly. Na jeho hrázi stávala chata hlídače. V současnosti slouží jako usazovací rybník pro zlepšení kvality vody odtékající z Šídlováku.

Pokračujeme dále po zelené.

číslo 3 Kamenný rybník Šotolina 1,1 km
 

Z konečné tramvaje je to sem zhruba 3 km. Místními je často nazýván Kameňák (5,2 ha).

Je to další rybník na naší cestě. Nachází se při silnici vedoucí z Plzně do Třemošné. Dlouho sloužil jako rybochovný (původně jako výtažný, občas jako hlavní), v současnosti je určen především k rekreačním účelům.

V roce 1994 bylo dokončeno odbahnění a rekonstrukce rybníka. Rybník je napájen přítoky a prameny ze západního rašeliniště, které je přírodní rezervací. Proto jeho následné napouštění trvalo 20 měsíců. Právě díky výluhům z rašelinišť má voda tohoto rybníka hnědý nádech, při pohledu z letadla se rybník jeví temným. Podle Richarda Havelky ze Správy veřejného statku města Plzně je voda svým složením podobná vodě v jezerech ve Finsku.

V roce 2002 byl v hrázi vybudován přepad. Rybník není s ohledem na potřeby rezervace vypouštěn, rybáři na něm nedělají výlovy a udržují v něm jezerní společenstvo ryb s vysokým podílem dravých ryb.

Rybník je obklopen borovicovým lesem, na západě a severozápadě loukou přecházející v rašeliniště, jeho severovýchodní pláž je písčitá (s volejbalovým hřištěm).

Jihovýchodně od rybníka byla v roce 1852 postavena lesovna Sofronka pro dva hajné. Při náletu spojeneckých vojsk 16. 12. 1944 byla přímo zasažena a částečně zničena. Nálety v okolí připomínají krátery od bomb v okolních lesích.

U hráze rybníka fungovala dřevěná restaurace U Trepků, kterou v roce 1970 nahradila novostavba - restaurace s celoročním provozem. Vzhledem k venkovní terase je oblíbeným místem i pro občerstvení projíždějících cyklistů.

My jsme přešli přes silnici a za silnicí pokračovali po žluté k dalším rybníkům

 

 

číslo 4 Senecký rybník (326 m) Šotolina 1,9 km
 

Cesta  vede okolo dalšího rybníka, zvaný též Senečák (7,4 ha). Vznikl až ve 2. vlně budování bolevecké soustavy rybníků - v roce 1734. Pojmenován byl po nedaleké vesnici Senec. Někdy byl rybník nazýván i Na potvorách, podle místního pojmenování lokality s nekvalitními políčky a loukami mezi ním a sousedním rybníkem Košinářem. I nyní je tam zahrádkářská kolonie.

Je obklopen borovým lesem. Jižní břeh má přírodní charakter s porosty rákosu. Severní břeh je tvořen písčitou pláží. Při hrázi je starší chata plaveckého oddílu se sezónním občerstvením pro veřejnost a patrová skautská klubovna. Rybník je hojně využívaný pro rekreaci a má i funkci rybochovnou, ta však nesmí mít negativní vliv na kvalitu vody.

Hráz Seneckého rybníka byla zrekonstruována v roce 2004.



číslo 5 rybník Košinář (317 m) Šotolina 2,8 km
 

Košinář (6,38 ha) je další rybník na naší cestě - je to průtočný rybník, který byl založen v roce 1694 na orné půdě. Jeho jméno má souvislost s vrbami, které v jeho okolí vždy rostly a jejichž proutí se používalo pro pletení košíků. Severovýchodní břeh na pískovcovém základu má charakter pláže. Rybník je v současnosti využíván jako rekreační a rybochovný. Při povodních v létě 2002 byla poškozena hráz, v roce 2005 byl rybník odbahněn.

Nad rybníkem bývalo několik malých výtěrových rybníčků, pod rybníkem je pět nádrží rybích sádek zřízené městem po 2. světové válce. Při jejich zřízení se narazilo na ulehlé rybniční bahno, které možná patřilo rybníku Volšinka z původní středověké soustavy, o němž poslední písemná zpráva pochází z roku 1671.

číslo 6 Velký Bolevecký rybník (310 m) Šotolina 3,5 km
 

Tento rybník, zvaný též Bolevák (53,3 ha), je posledním rybníkem na naší cestě. Je to první (zpráva o založení velkého rybníka pochází z 28. března 1461; datum je považováno za počátek budování celé soustavy) a nějvětší rybník soustavy a 5. největší v Plzeňském kraji. Patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji.

Rybník byl v 19. století využíván i jako zdroj ledu pro pivovar Prazdroj. Ledaři byli především místní sedláci, kteří měli přes zimu málo práce. Led byl dopravován po vlečce, v roce 1942 byl na hrázi postaven železný dopravník, který sloužil až do r. 1987, kdy těžba byla ukončena. V polovině 90. let byl dopravník rozebrán.

Rybník je dnes využíván zejména pro rekreaci a vodní sporty. Probíhá postupná přeměna jeho rybničního charakteru v jezerní (obměna rostlin a ryb), která by měla zlepšit čistotu vody.

Z Kameňáku je to sem zhruba 3 km. Za hrází, která odděluje Malý Bolevák od Velkého Boleváku, odbočuje žlutá vlevo do kopce na Bílou horu.

číslo 7 Plzeň - Bílá hora - u trati Šotolina 5,1 km
 

Po dalších 2 km mezi domky na Bílé hoře, chatovou osadou jsme došli  k mostu přes řeku Berounku. A k viaduktu pod železniční tratí. Dále pokračujeme vlevo po cyklistické trase, která zpočátku vede souběžně s červenou na rozhlednu Chlum.

číslo 8 rozcestí na rozhlednu na Chlumu Šotolina 5,9 km
 

Červená na Chlum odbočuje vpravo. My jdeme rovně po cyklotrase do Bukovce.

číslo 9 Plzeň - Bukovec Šotolina 6,9 km
 

Po 2 km od rozcestí u trati jsme došli do Bukovce. První zmínky o původní osadě jsou z r. 1379. Původní mlýn byl v r. 1870 přebudován na papírnu.

Dál pokračujeme 5 km po zelené po pravém břehu Berounky až k Dolanskému mostu. Tento úsek skutečně není vhodný pro cyklisty.

číslo 10 Dolanský most Asfalt 10,6 km
 

Dolanský most je most  přes Berounku, který je na silnici č. 180 z Chrástu do Třemošné, kousek od obce Dolany. Po pravém břehu za silnicí je veliký kemp, odkud  vodáci vyjíždí splout Berounku.

My jsme přešli přes most, vlevo je vidět původní mlýn.

A začínáme se vracet po  druhé straně Berounky. Zpátky na Bílou horu je to zhruba 10 km. Nejdříve však musíme kousek do kopce po silnici.

číslo 11 odbočka ze silnice Šotolina 11,2 km
 

Odbočujeme ze silnice vlevo stále po žluté ke zřícenině Věžka. A tady nás potkalo překvapení. Na louce vidíme pást se velké stádo muflonů. Netušila jsem, že je  možno tak velké stádo vidět vlastně kousek od Plzně. Dost dlouho jsme tam  stáli a stádo  pozorovali.

číslo 12 zřícenina hradu Věžka Šotolina 12,0 km
 

Je to zřícenina gotického hradu na vyvýšenině nad Berounkou. První zmínka je z r. 1351, zanikl v 15. století - pravděpodobně během husitských válek. Z hradu se zachovaly základy hradního zdiva a gotická branka. Vstup je volný.

číslo 13 Druztová Šotolina 12,7 km
 

Žlutá značka nás vede po kraji obce Druztová. Na konci odbočuje vlevo, aby nás zavedla k řece.

číslo 14 Polesí Háj Šotolina 14,8 km
 

Je to jedna ze zastávek naučné stezky na tomto břehu Berounky.

číslo 15 Pod Vysokou Šotolina 16,9 km
 

Zde  je  rozcestí, kde je možno odbočit vpravo do Sence. My pokračujeme dál na Bílou Horu. Už se začíná stmívat a tak docela pospícháme.

číslo 16 Plzeň - Bílá hora Šotolina 18,5 km
 

Konečně jsme dorazili na Bílou horu. Procházíme Zručskou ulicí,  stále po žluté. Na konci po pravé straně je hospůdka U vodnáře, velice oblíbená i cyklisty v létě. Samozřejmě se zde musíme zastavit. Je už stejně tma a tak je jedno, jestli se chvilku zdržíme. Nejkratší cestou na Košutku to je  zhruba 3 km.

Po krátké zastávce pokračujeme přes hlavní silnici a po zelené z kopečka k rybníku Košináři, Na hrázi však odbočujeme vlevo nejkratší cestou k Plzni.

číslo 17 Plzeň - Bolevec Asfalt 20,0 km
 

Cesta vede okolo zahrádkářské kolonie přes čtvrť Bolevec a pokračuje sídlištěm na Košutku.

číslo 18 Plzeň - Košutka - konečná tramvaje č. 4 21,1 km
 

A právě  jsme  dorazili tam, odkud jsme po obědě vyrazili.

Zhruba 27 km dlouhá okružní cesta, která vede okolo plzeňských rybníků a dále většinou údolím řeky Berounky. Příjemná pěší procházka s mírným převýšením, cestou se otvírají hezké pohledy na vodní plochy rybníků i řeky. Pokud by někdo chtěl tuto cestu absolvovat na kole, musí počítat s tím, že cesta na některých úsecích není zcela vhodná pro jízdu na kole.

Poslední aktualizace: 27.12.2009
Z Plzně přes Bukovec k Dolanskému mostu a přes Věžku a Druztovou zpět do Plzně na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Plzně přes Bukovec k Dolanskému mostu a přes Věžku a Druztovou zpět do Plzně

Bolevec - venkovská usedlost
Bolevec - venkovská usedlost
Statek
Statek č.p. 1 tvoří součást unikátního souboru …
0.4km
více »
Přes Krkavec do Plzně
Přes Krkavec do Plzně
Tipy na výlet
  V SO 4. 6. 2011 naše čiperná parta vyrazila na další pochod Přes Krkavec…
0.4km
více »
Vesnická památková zóna Bolevec: Nově otevřené stavení U Matoušů
Vesnická památková zóna Bolevec: Nově otevřené stavení U Matoušů
Tipy na výlet
Původně jsem se jen cestou od Kamenného rybníka zpět do centra Plzně…
0.7km
více »
Bolevecká náves - perla uprostřed sídliště
Bolevecká náves - perla uprostřed sídliště
Místní část
Překvapení ukryté mezi paneláky sídliště Bolevec. Člověk je skutečně…
0.7km
více »
Šídlovský rybník
Šídlovský rybník
Rybník
Šídlovský rybník, říká se mu také Šídlovák, byl vybudován po roce 1460…
0.7km
více »
Plzeň - Bolevecké rybníky - Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka
Plzeň - Bolevecké rybníky - Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka
Cestopisy
Čtvrtek 28. 3. 2024 Myslím, že snad každý ví, že duchovním otcem Spejbla a Hurvínka je plzeňský loutkář prof. Josef Skupa (1892–1957). Dne 16. 11.…
0.8km
více »
Rybník Nováček
Rybník Nováček
Rybník
Rybník Nováček je součástí soustavy rybníků na Boleveckém potoce na severu…
1km
více »
Košutecké jezírko
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Košutecké jezírko
Jezero
Košutecké jezírko, dříve bývalo pískovcovým lomem. kvůli jeho při…
1.2km
více »
Plzeňská šlapka
Plzeňská šlapka
Tipy na výlet
                                              Plzeňská šlapka   Tento…
1.3km
více »
Arboretum Sofronka: Mezi borovicemi
Arboretum Sofronka: Mezi borovicemi
Tipy na výlet
Arboretum Sofronka se nachází na okraji plzeňské čtvrti Bolevec jen kousek od konečné tramvaje číslo 1, kterou jsem také využila jak…
1.4km
více »
Kamenný rybník
Kamenný rybník
Rybník
Kamenný rybník založen po roce 1460 dlouhou dobu sloužil pouze k chovu ryb…
1.4km
více »
Plzeňsko - Kamenný rybník
Plzeňsko - Kamenný rybník
Tipy na výlet
Trasa začína u restaurace, poblíž hlavní cesty, ulice Pl…
1.4km
více »
Senecký rybník
Senecký rybník
Rybník
Senecký rybník Byl založen v roce 1734. jméno dostal…
1.6km
více »
Sofronka
Sofronka
Zajímavost
Zakladatelem arboreta byl v roce 1956 Ing. Karel Kaňák, CSc. po té, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění…
1.7km
více »
Kolomazná pec u Plzně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kolomazná pec u Plzně
Technická památka
Tato unikátní technická památka, patrně jediná zachovaná svého druhu na…
1.8km
více »
Památník Jindřichu Mikoletskému na Mikulce
Památník Jindřichu Mikoletskému na Mikulce
Památník
Památník ředitele Škodových závodů Ing. Jindřicha Mikoletského věnoval a…
1.8km
více »
Velký Bolevecký rybník
Velký Bolevecký rybník
Rybník
Velký Bolevecký rybník Je největším rybníkem v Plzni a na 5 míst…
1.9km
více »
Sylvánský vrch
Sylvánský vrch
Rozhledna
Sylvánský vrch se nachází na okraji Plzně ve čtvrti Sylván, cca 3,5 km z centra města. Zde je postaven stožár vysoký 68 metrů,…
2km
více »
DinoPark Plzeň
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, …
2.3km
více »
Dinopark Plzeň
Dinopark Plzeň
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 67 dálnice D5. Odtud směřujeme do centra Plzně, u Pivovaru odbočíme doprava. Na Křižovatce u…
2.4km
více »
zavřít reklamu