Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na kole
Při příležitosti 15. výročí otevření nové rozhledny se konají tradiční výšlapy ze Šumperka jako součást pochodu Po šumperském psaníčku se startem od vily Doris a z Rudy nad Moravou a z Bludova pak pochod za Bludovským špekáčkem. Trasy jsou pěší i cyklo. Akce se koná v sobotu 1. října 2011 (ale na rozhlednu můžeme samozřejmě i jindy).
Letos v září uplyne 15 let od otevření nové rozhledny na Háji u Šumperka. Splnil se tak sen mnoha šumperáků na obnovu staré rozhledny, která na Senové (jak se u nás říká) stála. Se vznikem Československa se totiž v oblasti severozápadní Moravy chtěli více prosadit i místní Češi proti německým turistům, kteří měli velkou část hor již obsazenou svými zařízeními. Jedním z prvních úkolů bylo tedy vybudování chaty na Červenohorském sedle, pak přibyly další chaty a po té vznikly i nové rozhledny. První byla rozhledna na Jedové u Šternberka (1931), zábřežští turisté postavili r. 1932 rozhlednu na Lázku (stojí dodnes) a v r. 1934 šumperští turisté postavili rozhlednu na Háji. Stavbu realizovala místní firma Karla Čundrleho a kromě jeho tesařů na stavbě pomohlo i vojsko místní posádky. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 17. června 1934, posádková hudba hrála předehru k Libuši, sbor Národní jednoty zapěl skladbu Vlasti. Rozhledna nesla jméno Milana Rastislava Štefánika.
Za války rozhlednu zabrali Němci a ke konci války sloužila i jako pozorovatelna. Ale již po válce se na Háj začali vracet turisté. Stavba za války bohužel utrpěla, byl zcizen hromosvod a tak po zásahu bleskem r. 1953 vyhořela. V budování světlých zítřků pak již nebylo místo na obnovu turistické atrakce. Nicméně místní turisté zcela na rozhlednu nezanevřeli a občas byly snahy rozhlednu znovu vystavět. V sedmdesátých a osmdesátých letech se nejvíc zasazoval o výstavbu dlouholetý turistař a předseda šumperských značkařů Kčt pan Josef Janků. Tento zapálený turista vyhotovil i několik modelů, v r. 1983 dokonce vyšel plánek Šumperka s návrhem nové věže, která měla mít podobu jakési rakety s ocelovým tubusem a kruhovou plošinou. V r. 1984 pak model značkaři vynesli na novoroční výstup (po kterém model slavnostně spálili). Pak ovšem vše ustalo. Až společenská změna po r. 1989 umožnila opětné snahy po obnovení stavby. Snahy turistů i občanů města se začaly naplňovat v polovině devadesátých let. Na stavbu přispěly obce, které mají na vrcholu Háje hranice svých katastrů, čili Ruda nad Moravou (Hrabenov), Bludov a nejvíce Šumperk, přispěl i Telecom, který má na věži telekomunikační zařízení. Ironií osudu je ovšem fakt, že hlavní iniciátor akce pan Josef Janků předčasně zemřel v únoru 1996. Slavnostního otevření pak proběhlo 28.9.1996. Stavba je inspirovaná původní dřevěnou rozhlednou, má však zděné přízemí a je vyšší, celkem 29m, plošina Vyhlídky je ve výšce 24m. V únoru 1997 pak byla na rozhledně odhalena pamětní deska Josefa Janků, jehož jméno rozhledna nese.
Občerstvení má být podle propozic dostatek, jinak na rozhledně malé občerstvení je k dispozici stále (oplatky, pivo, limo v plechovce či plastu, něco snad i uvaří).
Samozřejmě jdeme za krásnou přírodou, které je v okolí Šumperka naštěstí dost a hlavně pak za výhledy na Jeseníky a město, které rozhledna nabízí. Rozhledna mimo to bývá místem konání pravidelného novoročního výstupu, na který dorazí vždy stovky účastníků.
V den akce má být výstup zdarma, jinak je vstupné za 20,- Kč, poloviční za 10,-. Otevřeno bývá o víkendech, v hlavních prázdninách denně většinou od 9.00-16.00 (17.00), dle zájmu i počasí.