Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".
Jak už název napovídá, je České středohoří krajinou kopců a hor. Cílem výletu je návštěva 4 vrcholů během jednoho dne: Solanská hora (638 m), Dlouhý vrch (618 m), Třtín (601 m) a Oltářík (566 m).
Za čím jedeme?
Autem se přiblížíme k obci Skalice, kde se dá zaparkovat, případně železného oře odstavíme tak, aby nebránil provozu, u začátku lesní cesty na Solanskou horu, viz mapa. Lesní cesta, která je na mapce vyznačena, vede na vrchol Solanské hory, odkud je nádherný výhled. K dalšímu vrcholu, Dlouhému vrchu, vede odsud úzká stezička, je to vlastně taková středohorská hřebenovka. Na mapách obvykle není vyznačena, ale nemůžete ji minout. Stejná cestička poté z Dlouhého vrchu pokračuje na Třtín. Z Třtínu už jen sbíhá seběhnout a napojit se na modrou turistickou značku, která Vás dovede ke zbytkům starého hradu Oltářík. Zpět do Skalice se můžete vrátit po silnici, abyste nešli stejnou cestou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tuto hřebenovku doporučuji především kvůli nádherným výhledům na České středohoří. Ze Solanské hory uvidíte například pozůstatky Blešna, z Třtínu pak hrad Skalka, zříceniny hradu Košťálov a Oltářík. V dálce určitě rozeznáte také hrad Házmburk (Klapý).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tento výlet je sice trošku kopcovitý, ale vzhledem k tomu, že cesta zůstává stranou turistického zájmu, stále ještě si můžete vychutnat ticho a nádhernou přírodu všude kolem.
Ostatní informace
Zdejší lokalita je mimo jiné unikátní díky výskytu některých ohrožených rostlin. Zjara se zde můžete setkat například s koniklecem otevřeným - chlupatou rostlinou se světlefialovými květy, která je v ČR považována za kriticky ohrožený druh a chráněna.