Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Zajímavou a oblíbenou turistickou atrakcí se – pomalu ale jistě – stávají Andělské stezky. Možná i proto, že je mohou absolvovat „malí i velcí“ pěší turisté, nadšení příznivci horských i trackových kol a v zimě také běžkaří. Tato trasa je vhodná i pro zdatnější rodiče, tlačící před sebou dětský kočárek a dá se pojmout jako celodenní výlet i odpolední vycházka. Andělské stezky najdeme v okolí Šumperka, tedy okresního města známého jako brána Jeseníků. Jsou umístěny na části značených turistických tras v příměstském lese, spojujících Šumperk s Rejcharticemi i Městskými skalami. Jedná se vlastně o putování za zástupci andělského sboru z rejchartické Andělské louky neboli Andělária, vyslanými do terénu v podhůří Jeseníků. Zkrátka andělé dnes „frčí“, o čemž svědčí i fenomenální úspěch obou dílů pohádky Anděl Páně.
Vše vlastně odstartoval rok 2013, kdy se sochy andělů objevily v Rejcharticích poprvé. Tehdy začala zásluhou řezbářů Romany Krestýnové, Tomáše Wursta, Marka Suchana a Jiřího Račáka vznikat zmíněná galerie pod širým nebem zvaná Andělárium, která se následně každým rokem rozšiřovala. Až přišel červen roku 2015, kdy byly mezi Tulinkou a Rejcharticemi na zelené a modré TZ umístěny první čtyři sochy. Tím byla vlastně „odstartována kariéra“ Andělských stezek. Na úvod je potřeba ještě uvést, že sochy na Andělských stezkách jsou pravidelně udržovány Spolkem Artibi Šumperk, kde jsou, pochopitelně, zastoupeni také jejich tvůrci.
Součástí Andělských stezek dnes nejsou jen krásná příroda, turistické značky a vysoké dřevěné skulptury andělů, ale také informační tabule ve tvaru andělských křídel, lavičky u studánek nebo nově zrekonstruovaná „andělská“ trafostanice, označovaná jako místo setkávání s anděly. „Oficiální vstupy“ na Andělské stezky najdeme na Tulince (rozcestí nad šumperskou Sanatorkou) a na okraji Rejchartic. Tato vstupní místa jsou spolu s bývalou trafostanicí trojicí, kde najdeme – již výše zmíněné - informační tabule. Andělská atrakce s dřevěnými plastikami nadpozemských bytostí tak už definitivně překročila hranice regionální akce.
K občerstvení v nejbližším okolí se nabízí nejen restaurace na Nových Domcích u Šumperka nebo v samotných Rejcharticích, ale zejména dostatečně široká nabídka podniků v Šumperku.
V tomto případě se jedná o záležitost veskrze příjemnou. Aby ne, když se během celého putování setkáváme s anděly. Potěší také změna podoby bývalé trafostanici, která se stala půvabnýmandělským zastavením. Jednotlivé stezky se dají procházet různými způsoby a spojovat je s dalšími zajímavými místy v okolí Šumperka, Hanušovic nebo Velkých Losin. Za jedniné negativum tak můžeme považovat vzhled a stav studánek v příměstském lese.
S tímto tipem na výlet souvisí další články autora, které poskytnou bližší informace. Jedná se zejména o příběh samotného Andělária a o Čarovný les, kterým před vstupem na Andělské stezky ze šumperské strany procházíme nebo o naprostou novinku stezek, tedy Andělskou trafostanici:
https://www.turistika.cz/mista/rejchartice-andelska-louka-neboli-andelarium/detail
https://www.turistika.cz/mista/sumperk-carovny-les/detail
https://www.turistika.cz/mista/andelska-trafostanice-u-sumperka/detail