Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánské hoře
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Začínáme se pomalu vracet, jedeme z Prešova do Levoče a najednou vidíme na kopci nad městem nádhernou baziliku.
Za čím jedeme?
Tak to je přesně ten případ, kdy ani nevíme, co nás čeká. O to je to lepší. Na okraji města odbočujeme vpravo. Bazilika patří mezi nejstarší poutní místa východního Slovenska.
Na této, dříve Olivetské hoře se skryli obyvatelé Spiše během tatarského vpádu v letech 1241 – 1242. Aby projevili svůj dík za záchranu, postavili zde r. 1247 kapličku. Svátek Navštívení Panny Marie zavedli františkáni – minorité, kteří do Levoče přišli r. 1311. Kaple svým věřícím již nestačila. R. 1470 ji nechal tehdejší farář přestavět na gotický kostel Navštívení Panny Marie, do kterého umístil gotickou sošku Panny Marie. Od té doby se zde scházeli věřící, dokonce i v době reformace. První velká pouť byla 2. července 1671. O dva roky později dal papež povolení, aby se kostel Navštívení Panny Marie stal místem získávání odpustků. V letech 1688 a 1819 byla provedena přestavba. R. 1847 byla v těsném sousedství postavena dřevěná kaple pro řeckokatolíky. Do dnešní podoby byla bazilika přestavěna v letech 1906 – 1914. Na hlavním oltáři zůstala původní gotická soška Panny Marie z 2. poloviny 15. století.
Z poutního místa, kde se zpočátku scházeli věřící pouze z východního a středního Slovenska, se postupně stalo poutní místo, které navštěvovali lidé z celého Slovenska, a to i během komunistického režimu. Počtem poutníků se tak stalo největším poutním místem Slovenska, zařadilo se dokonce mezi světová poutní místa. Právě proto kostel dne 26.1.1984 papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor (menší baziliku). Po r. 1989 zde byl vybudován exerciční a řeholní dům i dům pro poutníky. Pravidelná pouť se koná vždy každou první neděli v červenci. Dne 3. 7. 1995 zde byla největší pouť. Zúčastnil se jí sám papež Jan Pavel II. a s ním zhruba 650 tisíc. lidí. Na památku jeho návštěvy tam stále visí jeho podobizna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V době poutí to zde určitě žije. Je zde obrovské parkoviště (parkování bylo zdarma), ale snad ještě větší množství stolků a laviček. Na parkovišti jsou i toalety, ty jsou zpoplatněné, ale kupodivu otevřené. Ale to je také to jediné, co je otevřené. Ale je pravda, že tu nejsou skoro ani žádní lidé. Na parkovišti jsou kohoutky s označením pitná voda. Jenže voda tam netekla. Ale pitná voda teče kousek pod parkovištěm – stačí sejít po schodech a pak kousek vlevo z kopečka ke kapličce. I tam je podobizna papeže Jana Pavla II.
Takže u kapličky jsme se občerstvili a oběd jsme dali až později ve Spišské Nové Vsi.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel je volně přístupný, dokonce bez vstupného. Musím říct, že je nádherný zvenku i zevnitř. Je to prostě krása. Od baziliky je i pěkný výhled na Levoču. Určitě mohu jen doporučit se zde zastavit. Stojí to za to.
Ostatní informace
Nedaleko parkoviště je turistický rozcestník. Nechá se udělat procházka po modré přes Druhú Lúku do Kút, po červené ke Kováčově vile a po žluté zpátky. To je zhruba 7,5 km.
Také se to nechá protáhnout po modré přes Diablův vrch do osady Levočská Dolina, po silničce podle Levočského potoka ke Kováčově Vile a po žluté k bazilice. To by mělo být asi 10,5 km. Možností je však ještě víc.
Nechá se sem dojít i z Levoče. Z parkoviště nedaleko nemocnice sem vede modrá turistická značka, je to sotva 2 km, samozřejmě do kopce. Nastoupá se zhruba 200 metrů.